Najważniejsze wydarzenia sportowe w tym roku w Warszawie. Zapisuj się i rezerwuj bilety! [INFORMATOR]

Zawody windsurfingowe na prawdziwym basenie na Stadionie Narodowym, największy w kraju bieg masowy, hitowy mecz o punkty z Niemcami, inauguracja mistrzostw świata w siatkówce - w tym roku w Warszawie czeka nas mnóstwo sportowych emocji.


Poniżej lista najciekawszych propozycji. Na niektóre już można się zapisywać, aby wziąć w nich udział, lub kupować bilety, aby je obejrzeć.

MAJ

3 maja

Bieg Konstytucji 3 Maja

Dla biegaczy, którzy planują starty w tym roku, dobra wiadomość jest taka, że WOSiR - organizator Warszawskiej Triady Biegowej - powiększył limity zawodników we wszystkich trzech biegach. I tak - w Biegu Konstytucji 3 Maja (zapisy zaczęły się 10 kwietnia) będzie mogło wystartować 5 tys. osób, w Biegu Powstania Warszawskiego (przełom lipca i sierpnia) 10 tys., a 11 listopada w Biegu Niepodległości aż 15 tys. To może być rekord Polski pod względem frekwencji. Do biegów można zapisywać się na stronie wosir.waw.pl.

18 maja

Roller Cup

W ubiegłorocznej, pierwszej edycji maratonu Roller Cup rozgrywanego we wrześniu w Wilanowie wystartowała polska czołówka rolkarzy szybkich. Wygrał Bartosz Chojnacki, który dzięki temu został zwycięzcą Długodystansowego Pucharu Polski. W tym roku Roller Cup 18 maja zainauguruje cykl Pucharu Polski. Trasa przenosi się z Wilanowa do centrum i prowadzi Alejami Ujazdowskimi od placu Trzech Krzyży do skweru Giedroycia. Jedna pętla będzie liczyć 3,2 km. Oprócz głównego wyścigu dla zawodowców na dystansie maratońskim (13 rund) w programie znalazły się też zawody na krótszych dystansach dla amatorów. Do zawodów można się zapisać na stronie rollercup.pl.

25 maja

Triathlon w Piasecznie i w Nieporęcie

Rzadko się zdarza, aby zawody triatlonowe odbywały się w pobliżu Warszawy. W tym roku będą od razu dwie takie imprezy. 25 maja w Piasecznie zawodnicy będą pływać, jeździć na rowerach i biegać na dystansie 1/4 Ironmana (odpowiednio 950 m/45 km/10,5km). Zapisy do zawodów Garmin Iron Triathlon Piaseczno na stronie irontriathlon.pl. 13 lipca w Nieporęcie nad Zalewem Zegrzyńskim będzie można zobaczyć uczestników drugiego etapu Volvo Triathlon Series. Do wyboru będą dwa dystanse: 1/4 i 1/8 Ironmana (475 m/22 km/5,25 km). Nowością w programie zawodów jest ten ostatni dystans - przeznaczony dla początkujących triatlonistów. Może warto zacząć przygodę z triatlonem w Nieporęcie? Zapisy na stronie triathlonpl.com.

CZERWIEC

7 czerwca

Monster Jam

Popularne w USA zawody z udziałem monster trucków odbędą się również w Warszawie. Ogromne samochody z gigantycznymi kołami, które miażdżą wszystko, co stanie im na drodze opanują 7 czerwca Stadion Narodowy. Przed zawodami będzie można obejrzeć gigantyczne maszyny z bliska i spotkać się z ich kierowcami. Bilety w cenie od 88 zł do 178 zł można kupować na stronie stadionnarodowy.org.pl.

SIERPIEŃ

4 sierpnia

Tour de Pologne

Najbardziej prestiżowy wyścig kolarski w Polsce po trzech latach przerwy ponownie zawita do stolicy. Drugi etap Tour de Pologne wystartuje 4 sierpnia (w poniedziałek) z Torunia, a metę będzie miał w Warszawie, na pl. Teatralnym. Na finiszu tego płaskiego odcinka o długości 234 km można się spodziewać całego peletonu, a o zwycięstwo powalczą świetni sprinterzy, których co roku nie brakuje w TdP. Dla kibiców atrakcją będą trzy pętle po 4,8 km ulicami stolicy, które zakończą etap.

30 sierpnia

Mecz otwarcia mistrzostw świata w siatkówce

To będzie największa siatkarska impreza w Polsce w historii. Co prawda mistrzostwa świata gości sześć innych miast: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź i Wrocław, ale mecz otwarcia zostanie rozegrany w Warszawie. 30 sierpnia (niedziela) po raz pierwszy będziemy świadkami meczu siatkówki na Stadionie Narodowym. Może zostanie pobity krajowy, europejski, a może nawet światowy rekord frekwencji? Teoretycznie na trybunach stadionu może usiąść 58 tys. widzów, ale jeszcze nie wiadomo, ile miejsc udostępnią kibicom organizatorzy.

31 sierpnia

Półmaraton Praski

Biegacze w stolicy mają w czym wybierać. Warszawa ma od ubiegłego roku dwa maratony (kwietniowy i wrześniowy), a od tego dwa półmaratony. Oprócz tradycyjnego, marcowego w kalendarzu stołecznych biegów pojawił się nowy - Półmaraton Praski. Pierwsza edycja została zaplanowana na niedzielę 31 sierpnia. Dla maratończyków ma to być okazja do "treningu" na cztery tygodnie przed biegami na 42 km w Warszawie i Berlinie. Trasa ma być szybka, z niewielką liczba zakrętów i ma prowadzić między innymi Wałem Miedzeszyńskim. Do biegu można zapisać się na stronie bmwpolmaratonpraski.pl.

WRZESIEŃ

5-7 września

Halowy Puchar Świata w windsurfingu

W październiku 2012 roku z powodu ulewy odwołano mecz Polska - Anglia, Stadion Narodowy zyskał niechlubne miano "Basen Narodowy". Niecałe dwa lata później na stadionie naprawdę pojawi się basen. Będzie długi na 90 i szeroki na 33 m. Wzdłuż jednego boku stanie ponad 30 olbrzymich wiatraków, które wytworzą sztuczny wiatr o prędkości 70 km/godz. Pozwoli on rozpędzać się windsurferom, którzy wezmą udział w Halowym Pucharze Świata z cyklu PWA. Do Warszawy przyjedzie światowa czołówka tej dyscypliny, na czele z dziewięciokrotnym mistrzem świata, Australijczykiem Stevem Allenem. Bilety w cenie od 40 do 100 zł można już kupować na stronie stadionnarodowy.org.pl.

28 września

Maraton Warszawski

Ostatnia niedziela września w stolicy tradycyjnie należy do maratończyków. Ubiegłoroczny Maraton Warszawski ukończyło ponad 8,5 tys. osób. To największa impreza biegowa na tym dystansie w Polsce i 14. w Europie. Patrząc na to, jak rośnie popularność biegania w Polsce, można się spodziewać kolejnego rekordu frekwencji. Warto przyjść na trasę i kibicować maratończykom. Albo samemu zacząć treningi i wystartować - jest jeszcze dużo czasu! Do biegu można zapisać się na stronie maratonwarszawski.com.

PAŹDZIERNIK

5 października

Biegnij Warszawo

Biegnij Warszawo to wciąż największy bieg masowy w Polsce. Niedawny Półmaraton Warszawski miał szansę na pobicie tego rekordu frekwencji (11856), ale na mecie zabrakło do tego kilkuset osób. 5 października na starcie znów zobaczymy kilkanaście tysięcy osób. Jedną z rzeczy, która przyciąga biegaczy na start jest atrakcyjna trasa. Co roku biegną głównymi ulicami stolicy, między innymi Alejami Ujazdowskimi i Jerozolimskimi oraz Marszałkowską. Do biegu można zapisać się na stronie biegnijwarszawo.pl.

11 października

Mecz Polska - Niemcy

Polacy jak na razie brali udział tylko w dwóch (ostatnich) mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Do Euro 2012 nie musieli się kwalifikować, bo byli współgospodarzami imprezy. Aby zagrać w ME we Francji w 2016 roku, muszą przejść pomyślnie eliminacje. Na drodze biało-czerwonych staną między innymi reprezentacje Niemiec i Szkocji. Z tą pierwszą Polska zagra na Stadionie Narodowym 11 października. Ze Szkotami zmierzy się na tym samym obiekcie trzy dni później. Biletów jeszcze nie można kupić - będą dostępne w późniejszym terminie na stronie kupbilet.pl.