51. Rajd Barbórka. Kajetanowicz uzupełnił kolekcję

Rajd Barbórki wyglądał tak jak cały sezon w polskich rajdach. Wygrał Kajetan Kajetanowicz, prowadząc od pierwszego odcinka do mety. To jego pierwsze zwycięstwo w warszawskim klasyku. Łupem ?Kajto? padł także triumf w wieczornym Kryterium Asów na Karowej.


W tym roku Kajetanowicz wygrał wszystkie polskie rajdy, w których startował. Z Barbórką mogło być trudno, bo na ten rajd kierowcy mogą przygotować auta mocniejsze niż na rundy mistrzostw Polski. Kajetanowicz odpuścił wyścig zbrojeń. Wystartował autem, które dało mu cztery mistrzostwa Polski - Subaru Imprezą z małymi modyfikacjami. I znów był najszybszy. Wygrał cztery z sześciu odcinków, drugiego na mecie Tomasza Kuchara wyprzedził o 11 sekund. Trzeci był Wojciech Chuchała, a czwarte miejsce niespodziewanie zajął Maciej Steinhof, kierowca wyścigowy bardzo rzadko startujący w rajdach.

W tym roku rajd miał zaledwie 12 km, ale wcale nie było łatwo. Organizatorzy częściowo zmienili trasy odcinków, a próba w Parku Militarnym Rembertów był zupełnie nowa. Ale nie to sprawiało kierowcom największą trudność. Po piątkowym załamaniu pogody i śnieżycy sporo dróg w Warszawie pokryło się śniegiem i lodem. Z powodu fatalnych warunków odwołane zostały piątkowe kwalifikacje, bo wiele załóg miało problem z dotarciem na bemowski Autodrom.

W sobotę było niewiele łatwiej. - W zatoczkach albo na placykach, przez które przejeżdżamy, jest sporo śniegu i błota pośniegowego, czasem nawet lód, więc nawierzchnia bardzo się zmienia. Na każdych pięciu metrach jest inna przyczepność - opowiadał Jarosław Baran, pilot Kajetanowicza. Na trudne warunki zwrócił też uwagę specjalista od miejskich odcinków Tomasz Kuchar - Pierwszy odcinek super, rewelacyjny, ale to była tylko przygrywka do tego, co będzie działo się dalej. Na kolejnych jest masakra, masa śniegu i lodu - zapowiadał sześciokrotny zwycięzca Barbórki.

Drugi i trzeci odcinek okazały się decydujące. Na wąskich drogach między krawężnikami najlepiej poradził sobie Kajetanowicz. Oba wygrał z kilkusekundową przewagą nad kolejnymi załogami i pozostałe partie jechał już z większym komfortem. - Jasne, że jesteśmy zadowoleni, gdy prowadzimy w rajdzie, ale trzeba też myśleć o mecie - mówił na półmetku. - To trudny start, przyczepność zmienia się jak w kalejdoskopie. Nawierzchnia jest bardzo zróżnicowana - w niektórych miejscach śnieg topnieje, czasem jedziemy po lodzie, a za chwilę wjeżdżamy na asfalt. Trzeba dobrze czytać drogę - dodał.

Na dwóch kolejnych oesach Kuchar odrobił część start, ale na ostatnim odcinku "Bemowo" wygraną przypieczętował Kajetanowicz. To jego pierwsze zwycięstwo w Rajdzie Barbórki. Wcześniej dwa razy wygrywał Kryterium Asów na Karowej. W sobotę będzie miał okazję na trzeci triumf. Walka o statuetkę "Pani Karowej" zaczyna się o godz. 18.30.

51. RAJD BARBÓRKA

1. Kajetan Kajetanowicz/Jarek Baran - Subaru Impreza WRX STI R4 13.18,77

2. Tomasz Kuchar/Daniel Dymurski - Peugeot 207 S2000 +11,10

3. Wojtek Chuchała/Kamil Heller - Subaru Impreza WRX STI R4 +23,10

4. Maciek Steinhof/Robert Hundla - Ford Fiesta R5 +29,37

5. Michał Sołowow/Chris Patterson - Ford Fiesta RS WRC +36,61

6. Kamil Butruk/Bartosz Dzienis - Mitsubishi Lancer Evo IX +40,55

7. Grzegorz Grzyb/Daniel Siatkowski - Ford Fiesta R5 +44,32

8. Rafał Grzesiński/Mateusz Tutaj - Mitsubishi Lancer Evo IX +45,48

9. Felix/Maciej Gleixner - Mitsubishi Lancer Evo X +55,19

10. Maciek Oleksowicz/Michał Kuśnierz - Ford Fiesta S2000 +56,33

KRYTERIUM KAROWA

1. Kajetan Kajetanowicz/Jarek Baran - Subaru Impreza WRX STI R4 2.00,528

2. Tomasz Kuchar/Daniel Dymurski - Peugeot 207 S2000 +0,830

3. Michał Sołowow/Chris Patterson - Ford Fiesta RS WRC +1,031

4. Maciek Steinhof/Robert Hundla - Ford Fiesta R5 +1,619

5. Rafał Grzesiński/Mateusz Tutaj - Mitsubishi Lancer Evo IX +2,975

6. Wojtek Chuchała/Kamil Heller - Subaru Impreza WRX STI R4 +3,082

7. Grzegorz Grzyb/Daniel Siatkowski - Ford Fiesta R5 +3,307

8. Maciek Oleksowicz/Michał Kuśnierz - Ford Fiesta S2000 +3,600

9. Kamil Butruk/Bartosz Dzienis - Mitsubishi Lancer Evo IX +4,845

10. Szymon Ruta/Sebastian Rozwadowski - Ford Focus RS WRC 08 +6,168

Więcej znajdziesz na Facebooku Warszawa.sport.plWięcej o: