Ten trening podbije Warszawę? Pierwszy crossfit box już działa, w styczniu rusza drugi [WIDEO]

- Crossfit przygotowuje nas na każdą ewentualność jaka nas może spotkać w życiu, zarówno w codziennych sytuacjach, jak również w ekstremalnych - mówi Bartłomiej Lipka - instruktor, który niedawno otworzył pierwszy w Warszawie tzw. "box" przeznaczony tylko do treningów crossfitu. Ale co to jest ten crossfit?
Intensywne ćwiczenia siłowe, wytrzymałościowe i gimnastyczne, wykonywane na zmianę w krótkim czasie - tak można scharakteryzować go najkrócej. Crossfit to nowa metoda treningowa, która staje się coraz bardziej popularna w Warszawie.

To nie nudnawe zajęcia na siłowni, gdzie robi się zwykle te same ćwiczenia z długimi przerwami, lecz krótki, ale bardzo intensywny trening, za każdym razem inny i prowadzony najczęściej w grupie.

- Ten rodzaj treningu przygotowuje nas na każdą ewentualność, jaka nas może spotkać w życiu, zarówno w codziennych sytuacjach, jak noszenie zakupów czy przenoszenie mebli w domu, jak również w sytuacjach ekstremalnych - przekonuje Bartłomiej Lipka, instruktor crossfitu, który założył pierwszy w Warszawie tzw. "box" przeznaczony tylko do tego rodzaju treningów.

Obiekt przy Racławickiej 99 dopiero się rozkręca, ale już ma stałych klientów, którzy przychodzą poćwiczyć nawet dwa razy dziennie. Bo crossfit wciąga i uzależnia. - To ucieczka od sterylnie czystych fitness clubów, w crossfitowych boxach panuje zwykle surowy, garażowy klimat, jest tam tylko to, co potrzebujemy. To taki powrót do korzeni. Nie ma szans, żeby taki trening się znudził, bo każdego dnia wygląda inaczej - twierdzi Lipka.

Jak trenować?

Treningi zaplanowane są na cały miesiąc z góry. Na każdy dzień instruktorzy przygotowują inny zestaw ćwiczeń tzw. WOD (workout of the day). W Crossfit R99 instruktorzy prowadzą zajęcia w cyklu 5/2, czyli pięć dni treningu i dwa dni odpoczynku, ale żeby też nie było zbyt łatwo - odpoczynku aktywnego.

To oferta skierowana głównie dla osób, które mają pracę i pięć razy tygodniu mogą przyjść przed lub po pracy, a weekend pobawić się drużynowo, na przykład z rodziną czy znajomymi. Nie trzeba trzymać się sztywno tego planu pięciu treningów w tygodniu, można sobie zaaplikować na przykład plan trzech dni treningowych z jednym dniem odpoczynku.To, co jeszcze odróżnia ten rodzaj treningów od ćwiczeń na siłowni czy w fitness clubie, to specyficzna społeczność, którą tworzą osoby uprawiające crossfit. Mają poczucie wspólnoty, nawzajem się motywują i angażują w to, co robią. Chcą się ciągle doskonalić, a także spędzać dodatkowo czas ze sobą poza treningami. Jak opisują, wspólny wysiłek sprawia ogromną radość i daje satysfakcję.

Skąd to się wzięło?

Po raz pierwszy crossfit pojawił się w Polsce około dwóch lat temu, ale zainteresowała się nim wtedy tylko garstka instruktorów. Impuls do rozwoju crossfitu dał Reebok, który w maju tego roku w różnych miastach - m.in. w Warszawie - postawił w kilku miejscach tzw. boxy, kontenery ze sprzętem do ćwiczeń. Latem w parkach, na stadionach można było spotkać kilkunasto-, czasem nawet kilkudziesięcioosobowe grupy osób ćwiczących crossfit, między innymi na stadionie Skry, na Kopie Cwila czy na Agrykoli.

Oprócz tego ten nowy rodzaj ćwiczeń wprowadzono też w niektórych siłowniach w Warszawie, ale pierwszy box do crossfitu został otwarty w połowie grudnia właśnie przy Racławickiej 99. Na początku stycznia, również na Mokotowie, zostanie otwarty drugi obiekt. Będzie to flagowy obiekt Reeboka w Polsce.

- Nasz box będzie dwa razy większy od tego przy Racławickiej, na nasze potrzeby zaadaptowaliśmy halę przy ulicy Postępu o powierzchni ponad 500 metrów kwadratowych. Do dyspozycji klientów będziemy mieć dwie sale: większą przeznaczoną na zajęcia grupowe i mniejszą do zajęć indywidualnych. Otwarcie zaplanowaliśmy na 5 stycznia przyszłego roku - opowiada Bartłomiej Macek, współzałożyciel CrossFit Mokotów.

Obydwaj instruktorzy swoje kursy trenerów crossfit ukończyli za granicą, Lipka w Norwegii, Macek w Stanach Zjednoczonych i Austrii. Takich osób w kraju jest na razie ok. 20-30. Dopiero w marcu odbędzie się pierwszy kurs na instruktorów crossfit w Polsce.

Ciężko jest oszacować liczbę osób, które uprawiają obecnie crossfit w Warszawie. Według Lipki realnie zainteresowanych nim jest ponad 500 osób, ale za rok ta liczba może być nawet dziesięć razy wyższa. - Crossfit może się bardzo rozwinąć i to nie tylko dlatego, że zaczyna się na niego moda, ale dlatego, że ludzie odkryją, że to jest coś, co chcą robić, co ich rozwija, daje kondycję i satysfakcję - mówi Lipka.

Gdzie trenować crossfit w Warszawie

Crossfit R99, ulica Racławicka 99 (Fort Mokotów), godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 7-22, sobota i niedziela 10-16. Jednorazowe wejście kosztuje 30 zł, karnet na miesiąc - 195 zł (przy umowie na rok podpisanej do końca 2012 r.), informacje na Facebooku CrossFit Warsaw rLOVEution.

CrossFit Mokotów, ul. Postępu 3a, planowane otwarcie - 5 stycznia 2013 r., w przedsprzedaży karnety roczne za 2000 i 2500 zł, karnet na miesiąc - 250 zł, informacje na Facebooku Crossfit Warszawa.