Kadra Polski już w Płocku. Przed Bieglerem trudne zadanie

Od zamkniętego spotkania selekcjonera Michaela Bieglera z zawodnikami w hotelu Herman rozpoczęło się w czwartek zgrupowanie reprezentacji Polski w piłce ręcznej, która w Płocku będzie się przygotowywać do dwóch meczów eliminacji mistrzostw Europy: z Holandią i Ukrainą.
Biało-czerwoni jako centrum pobytowe wybrali czterogwiazdkowy, położony w centrum miasta, Hotel Herman. - Trener osobiście był oglądać hotel wraz z przedstawicielami Związku Piłki Ręcznej w Polsce, bardzo im się podobały zarówno pokoje, jak i sale restauracyjne i konferencyjne, z których również będą korzystać - mówi kierownik marketingu w hotelu Herman Anna Błażejewska. - Mieliśmy już przyjemność gościć piłkarzy ręcznych grających w poprzednim sezonie w Lidze Mistrzów, tym bardziej cieszy nas, że ZPRP wybrał właśnie nasz hotel na miejsce pobytu reprezentacji.

Wszyscy zawodnicy musieli stawić się w hotelu do czwartku do godz. 16.30. Z tego obowiązku zostali zwolnieni jedynie grający w BM Atletico Madryt Mariusz Jurkiewicz, Bartosz Jurecki z SC Magdeburga i Bartłomiej Jaszka z Fuchse Berlin. - Oni dołączą do pozostałych kadrowiczów po weekendzie, bo muszą grają w swoich klubach mecze ligowe - tłumaczy rzecznik prasowy ZPRP Jan Korczak-Mleczko.

Polscy szczypiorniści będą gościć w Płocku aż do 3 listopada, tu będą się przygotowywali do meczów w eliminacjach do mistrzostw Europy 2014 z Holandią (31 października w Płocku) i Ukrainą (4 listopada w Zaporożu).

- Zawsze jestem zadowolony, kiedy dostaję powołania do reprezentacji. Nawet teraz, kiedy zmienił się trener, który ma czterech lewoskrzydłowych do dyspozycji, nowy selekcjoner nadal widzi mnie w kadrze - mówi lewoskrzydłowy Orlen Wisły Adam Wiśniewski. - Ale żeby zagrać we własnej hali w meczu z Holandią, od czwartku rozpoczynam walkę o miejsce w składzie.

- Na zgrupowaniu stawi się w sumie 23 zawodników, z których po selekcji zostanie tylko szesnastu, więc znajdzie się siedmiu graczy, którzy w ogóle nie zasmakują grania - zauważa rozgrywający nafciarzy Michał Kubisztal, który dostał powołanie do reprezentacji po ponad trzech latach. - Dlatego trzeba pokazać się na treningu i powalczyć o miejsce w składzie.

Nowy szkoleniowiec ma świadomość, że czeka go bardzo odpowiedzialna praca z kadrą Polski. - Wiem, że to nie będzie łatwe zadanie. Musimy przygotować drużynę do mistrzostw świata w 2013 r., ale również tworzyć zespół i obserwować piłkarzy, którzy mogą nam pomóc być dobrym zespołem w 2016 r. podczas mistrzostw Europy w Polsce - wyjaśniał nie tak dawno w rozmowie z "Gazetą" Biegler. Oznacza to, że będzie musiał śmielej stawiać na zawodników młodego pokolenia. Jak na razie w szerokiej kadrze znalazło się pięciu debiutantów, a także trzy młode wilki: Antoni Łangowski z MMTS Kwidzyn (rocznik 1990) oraz dwaj nafciarze Kamil Syprzak (rocz. 1991) i Paweł Paczkowski (rocz. 1993).

- Myślę, że kadra powinna być oparta na zawodnikach z roczników 1990-1994. Jeśli chcemy budować kadrę na przyszłość, to nie możemy patrzeć na ten skład, który jest obecnie. Jest w niej kilku sportowców, którzy nie będą w stanie grać na wysokim poziomie do 2016 roku - twierdzi najmłodszy w kadrze Paczkowski. - Nie sądzę, aby coś się zmieniło na mojej pozycji prawego rozgrywającego. Myślę, że Krzysiek Lijewski będzie jeszcze w pełni sił do mistrzostw Europy w 2016 roku. A może będzie odwrotnie? Zobaczymy. Zdaję sobie sprawę, że dla mnie, dla kolegów w moim wieku, tych nieco starszych i młodszych, to duża szansa. Ja przynajmniej mam taką nadzieję, że zagram w kadrze seniorów w eliminacjach do Euro 2014. Chęci na to są ogromne. Jestem gotowy, by podjąć walkę o miejsce w składzie i wiem, że stać mnie na jego wywalczenie. Taki jest mój cel, że jak jadę na zgrupowanie reprezentacji, to tylko po to, by pokazać się z jak najlepszej strony.

Skład reprezentacji Polski na mecze z Holandią i Ukrainą: Szmal Sławomir, Michał Jurecki, Krzysztof Lijewski, Tomasz Rosiński, Mateusz Jachlewski, Piotr Grabarczyk (wszyscy Vive Targi Kielce), Marcin Wichary, Michał Kubisztal, Kamil Syprzak, Adam Wiśniewski, Paweł Paczkowski (wszyscy Orlen Wisła Płock), Mateusz Jankowski, Przemysław Krajewski (debiutant), Piotr Masłowski (debiutant) wszyscy Azoty Puławy, Robert Orzechowski, Antoni Łangowski (debiutant) - wszyscy MMTS Kwidzyn, Michał Bartczak (debiutant), Adam Malcher (obaj Zagłębie Lubin), Michał Chodara, Marek Szpera (debiutant) - obaj Stal Mielec, Mariusz Jurkiewicz (BM Atletico Madrid), Bartłomiej Jaszka (Füchse Berlin), Bartosz Jurecki (SC Magdeburg).