Najlepsze sportowe zdjęcie roku

A ściślej: zdjęcie, które otrzymało nagrodę World Press Photo w kategorii sport. Bo wiecie, gdybyśmy to my przyznawały nagrodę za najlepsze sportowe zdjęcie roku nigdy nie dopuściłybyśmy pojawienia się na nim kompletnie ubranego sportowca, ewentualnie sięgnęłybyśmy do tych zasobów.

Prestiżową nagrodę wygrał Mike Hutchings z agencji Reuters za zdjęcie zrobione podczas półfinałowego meczu mundialu w RPA Urugwaj - Holandia, i już samo to pozytywnie nas nastraja, bardzo dobrze bowiem pamiętamy ten fenomenalny mecz. Po drugie, zdjęcie zawiera naszego kochanego Martina Caceresa, i co prawda nie eksponuje jego długich, lśniących włosów ani nienagannej sylwetki,  a raczej zdolności akrobatyczne i niezbyt szlachetne zastosowania technik kung-fu, ale moc idiosynkrazji i potęga pięknych, czerwcowo-lipcowych wspomnień robi swoje, i werdyktowi możemy tylko przyklasnąć.

Przyznano także nagrodę w kategorii najlepszy reportaż sportowy, która powędrowała do Adama Petty'ego z Getty Images za zdjęcia pływaków uczestniczących w Młodzieżowych Mistrzostwach Olimpijskich w Singapurze.

Adam Pretty, a Getty Images photographer based in Australia, has won the 1st Prize Sport Stories with Sports portfolio category. In this picture Thomas Daley of Great Britain competes in the preliminary of the men's 3m springboard diving event during the Youth Olympics at Toa Payoh Swimming Complex, Singapore, taken August 22. The prize-winning entries of the World Press Photo Contest 2010, the world's largest annual press photography contest, were announced February 11, 2011. REUTERS/Adam Pretty/Getty Images/Handout (SINGAPORE - Tags: MEDIA SOCIETY SPORT DIVING IMAGES OF THE DAY) NO SALES. NO ARCHIVES. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS

I znowuż, mamy w naszym Ciachowym Archiwum kilka, hmm, ciekawszych ujęć pływaków, ale cóż, prawdopodobnie szacowne jury mogłoby mieć przy nich kłopoty z koncentracją...


Przy okazji zaś mamy dla Was małą propozycję naszego własnego mini-konkursu na World Ciach Photo - wpisujcie w komentarzach propozycje widzianych na naszej stronie zdjęć, które zrobiły na Was największe wrażenie, z którymi wiążą się najpiękniejsze wspomnienia, lub na które po prostu nie mogłyście przestać patrzeć, a my na tej podstawie postaramy się ułożyć nasz mały, ciachowy ranking. Co Wy na to?