Jak dorabiają sobie popularni sportowcy?

Zarabianie ciałem i inne ciekawe inwestycje, czyli jak sportowcy sobie radzą pozasportowo.

 

 

Do napisania tego tekstu natchnęło nas to zdjęcie:

 

 

 

Powyższy obrazek, na którym jeden z niemieckich bramkarzy, grający obecnie w 1.FSV Mainz 05 Heinz Muller (tak, oczy Was nie mylą) pozuje namydlony pod prysznicem w łazience rodem z najgorszych snów higienisty, to jedna z fotografii z erotyzującej sesji, w której obecnie 31-letni Heinz wziął udział za młodu. Why? For money, rzecz jasna. Jak tłumaczył się Bildowi z tej kompromitującej przeszłości piłkarz, sesja swego czasu pomogła mu załatać dziury w skromnym młodzieńczym budżecie. Na miejscu Mullera nie przejmowałybyśmy się jednak zanadto - nie on pierwszy, nie ostatni w ten sposób na chleb zarabiał (na Ciachach znajdziecie wiele tego dowodów). A są i tacy, których zawartość osobistego portfolio kompromituje jeszcze bardziej. Przykład - Tomas Ujfalusi (i żona):

 

 

 

Jak jednak powszechnie wiadomo, tego rodzaju zdjęciowe fuchy to nie główne źródło dochodów naszych milusińskich. Każde dziecko wie, że sportowiec najlepiej zarabia na reklamach. I o ile, na szczęście, spora większość kampanii jest całkiem udana, a spora większość naszych gwiazd rozsądnie selektywna w wyborze sponsorów, to zdarzają się i tacy mistrzowie chałtury jak Fernando Torres, któremu nie straszne nawet zachwalanie usług fryzjerskich oferowanych w zakładzie za rogiem.

 

 

Innym znakomitym przykładem jest twarz Davida Beckhama na pudełeczku prezerwatyw - dowód na to, że pieniądze mogą załatwić wszystko.

 

Niemniej intratnym zajęciem dla gwiazd sportu jest paranie się pisarstwem. Nawet jeśli jasne jak słońce jest to, że autorami sygnowanych przez naszych bohaterów publikacji absolutnie nie są oni sami. Tyczy się to zarówno książeczek dla dzieci, jak i wydawanych masowo autobiografii. Co z tego, że nominalny twórca w życiu nie przeczytał ani jednej drukowanej pozycji.

 

Co odważniejsi i bardziej charakterystyczni sportowcy zapuszczają się w obszary mody, wypuszczając własne linie ubrań, akcesoriów i perfum. Najjaskrawszym przykładem (dosłownie i w przenośni) będzie tutaj Cristiano Ronaldo ze swoją siecią butików CR7 (czy po przenosinach do Realu trzeba będzie zmienić nazwę i koncepcję marketingową?). Na sprzedaży lakierków, koszulek polo, na których srebrną nicią wyszyto dumnie ''CR7'' i pasków z okazałymi złoconymi klamrami zbija fortunę. Nie on jeden zresztą (patrz: Beckham, Djibril Cisse).

 

 

 

 

W naszym zestawieniu nie mogłoby również zabraknąć telewizji -bardzo często sportowcy  w trakcie i po zakończeniu kariery wstępują na drogę szeroko pojmowanego szołbiznesu. Jesteśmy pewne, że na przykład  twarz Krzysztofa Hołowczyca wielu kojarzy głównie z programów rozrywkowych. Cóż się zresztą dziwić - wielkie pieniądze, takie jak chocby za udział w ''Tańcu z Gwiazdami'', skusiłyby chyba każdego, A na pewno Radzia (który niedawno zajmował się nawet ponoć obnośną sprzedażą perfum).

 

  

 

Ale wielki świat masowej rozrywki to przecież nie tylko telewizja.To także kino i muzyka. To pierwsze medium wykorzystali choćby Michael Jordan, Eric Cantona, czy Adam Wójcik - z różnymi efektami, no ale kto by się czepiał, skoro oprócz korzyści finansowych panowie liznęli tez magii wielkiego ekranu.

 

 

To samo tyczy się muzyki - oprócz rozwijania pasji i zbijania kokosów, kariera rapera, czyli naczelny tekściarz Holandii (przynajmniej z naszej perspektywy) - Ryan Babel.

 

 

 
 
A na koniec zarobek dla szczęściarzy, czyli hazard. Niech rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie kupił losu w Totolotku ani nie zagrał w karty. Nawet Marcin Gortat opowiadał, ja raz zabłądził w kasynie. Robert Kubica w tych rejonach zjawia się natomiast dość regularnie i chyba z sukcesami. Pierwsza pozycja na liście najbogatszych polskich sportowców to pewnie nie tylko zasługa bycia na garnuszku u BMW. Ale co my tam wiemy.
 
 
 
A Wy, dziewczyny, czerpcie inspirację! ze swoich idoli. Nawet jeśli w sporcie Wam aż tak bardzo nie wychodzi - a może zwłaszcza wtedy...
 
olalla
 
[zdjęcie Mullera z: The Spoiler]