Sportowy alfabet Lionela Messiego: od A do Z

Co spowodowało zniknięcie tajemniczego wąsika, jakie były przyczyny zapuszczenia włosów i dlaczego uważany był kiedyś za głuchoniemego, czyli po prostu Lionel Andres Messi, w szerszych gronach znany również jako "Atomowa Pchła", w przekroju od A do Z.

 

 

Antonella Roccuzzo, czyli nikt inny, jak jego wielka miłość. Jest nią młoda i piękna (z trudem przyznajemy, ale jednak) studentka dietetyki. Czyżby Leo miał kłopoty z utrzymanie odpowiedniej diety? Nawet jeśli je ma, z cała pewnością już niedługo się skończą gdyż jak donoszą argentyńskie media, już w 2010 roku para ma stanąć na ślubnym kobiercu.

 

Bielizna. Nie tylko Beckham i Freddie Ljungberg pokazali światu wszystko, co mają najlepsze. Do tego zacnego grona dołączył również Lionel, który został pupą twarzą argentyńskiej firmy bieliźniarskiej "Lody".

 

Camp Nou. Miejsce, gdzie 4 lata temu rozbłysnęła jego gwiazda, która świeci do dziś. Barca wyciągnęła do niego rękę, kiedy borykał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które mogły przekreślić jego karierę, za co do dziś jest jej wdzięczny, niejednokrotnie deklarując swoje oddanie i przywiązanie do klubu: - Wychowałem się w Katalonii i to oni mieli ze mną sporo kłopotów, co muszę im zamian wynagrodzić. Zostaję w Barcelonie i nie mam zamiaru nigdzie odchodzić.

 

Debiut. Jego pierwszy występ w barwach Argentyny 4 sierpnia 2005 roku trwał zaledwie.....40 sekund, gdyż otrzymał czerwoną kartkę za brutalny faul na swoim przeciwniku.

 

Eksperymentalny wąsik. Nie wiemy pod czyim wpływem, oby nie słynnej dżdżownicy Luki Toniego, Leo dochował się tzw. "dziewiczego wąsa", jednak na szczęście w odpowiednim czasie znów sięgnął po maszynkę, co większość fanek zapewne przyjęła z ulgą.

 

Fanki. Jako cudowne dziecko futbolu, Messi nie ma łatwego życia. Subtelne sposoby wyrażenia uwielbiania ze strony przedstawicielek płci przeciwnej coraz częściej przeradzają się w spontaniczno-agresywne zachowania, o czym Leo mógł się kiedyś doskonale przekonać.

 

Gol. Nasz Leo podczas swojej błyskawicznej kariery zdobył ich wiele, jednak jeden szczególnie przeszedł do historii. Messi niemalże skopiował swojego idola i w meczu z RCD Espanyol zdobył gola ręką. Wzbudziło to wiele kontrowersji, a media domagały się ukarania piłkarza, jednak Messiemu uszło to na sucho.

 

Hormony. Niestety, w latach młodzieńczych Lionel borykał się z poważnym problemem niedoboru hormonu wzrostu w organizmie, co uniemożliwiało mu karierę z powodu braków środków na leczenie. Jednak działacze FC Barcelony ujrzeli w nim ogromny talent i wyciągnęli do niego pomocną dłoń, dzięki czemu w krótkim czasie urósł o ponad 30cm.

 

Introwertyk. Taki typ osobowości został przypisany Messiemu, kiedy trafił do La Masia. Jego koledzy podejrzewali nawet, że jest głuchoniemy, gdyż podczas treningów czy wspólnego przebierania się w szatni nigdy z nimi nie rozmawiał. Zmieniło się to dopiero podczas jednego z wieczornych turniejów Play Station, kiedy Leo w końcu przemówił, jednak do dziś nie jest zbyt wylewny podczas pomeczowych wywiadów i w innych wymagających werbalnych interakcji sytuacjach.

 

Jakość gry. W przypadku Messiego decyduje o niej przede wszystkim cenna lewa stopa, której funkcjonowanie nierzadko zawstydza lewych obrońców.

 

Ksywy. Choć dla wielu z was, Leo kojarzy się jedynie z pseudonimem "Messiasz", to jednak zyskał on również przydomek "Atomowa Pchła", którego barwną genezę zostawiamy Waszej bogatej wyobraźni.

 

Laporta. Prezydent Barcelony uważa, że to Messi otrzyma w 2009 roku tytuł najlepszego piłkarza, a nam nie pozostaje nam nic innego, jak tylko trzymać mocno kciuki.

 

Maradona. To do niego najczęściej jest porównywany Leo. Nie tylko ze względu na pochodzenie, ale przede wszystkim ze względu na jego ogromny talent i podobieństwo pod względem reprezentacyjnych losów. Jednak niezwykle skromny Messi wszechobecne porównania komentuje słowami: "To najlepszy gracz, jaki kiedykolwiek grał w piłkę, a ja dopiero zaczynam karierę. Jestem wdzięczny za pochwały, ale te porównania są naprawdę przesadne".

 

Numer. Nie da się ukryć, że liczby na koszulkach niejako określają prestiż piłkarza. Choć Messi w początku swojej kariery grał z numerami 30 i 19, to po odejściu Ronaldinho został doceniony i otrzymał koszulkę z numerem "10" co stanowi o solidnej pozycji zawodnika w drużynie.

 

Ośmiorgu piłkarzy poniżej 20. roku życia udało się strzelić gola na Mundialu. Do tej zacnej elity należy właśnie nasz zdolniacha Messi.

 

Pablo Aimar. Ten Argentyńczyk i jednocześnie gracz Valencii jest dla Leo jednym z największym idoli. Lionel nie tylko podziwia jego niesamowitą grę, ale również próbuje podpatrywać jego zagrania, aby móc czerpać z nich naukę. Wydaje nam się, że w tym przypadku uczeń przerósł samego mistrza.

 

Rodzina pełni najważniejszą rolę w jego życiu: - Bez względu na wszystko, zawsze będę kochał swoją rodzinę - mów Mess. Wszystkie swoje sukcesy dedykuje właśnie jej, a zwłaszcza swojej mamie. Podczas pobytu w Katalonii najbardziej doskwiera mu tęsknota i troska o zdrowie najbliższych, dlatego stara się ich odwiedzać tak często, jak to tylko możliwe. Leo to chłopak nie tylko o złotych nogach, ale i sercu.

 

Santa Fe. Argentyńska prowincja, w której znajduje się jedno z trzech największych miast Argentyny - Rosario, gdzie 22 lata temu  na świat przyszło cudowne dziecko światowego futbolu, które ma szansę stać się legendą i przejść do historii.

 

Thierry Henry. Francuz nie do końca docenia dokonania swojego kolegi z drużyny, według niego Cristiano Ronaldo jest znacznie lepszym piłkarzem od Messiego. Choć podziwia go za wszechstronność i wspaniałą technikę, to uważa, że nie ma tak wielkiego udziału w zdobywaniu trofeów przez klub jak Portugalczyk.

 

Ukryte pragnienia. Największym marzeniem Messiego w 2009 roku jest wygranie trzech najważniejszych rozgrywek: La Liga, Copa del Rey i Liga Mistrzów. Dwa pierwsze już udało mu się zrealizować, a za to ostatnie już w środę będziemy wszystkie trzymać kciuki. I nie to, że za Diabły wręcz przeciwnie.

 

Włosy. Zapewne wiele z was zastanawia się nad przyczyną zapuszczania włosów przez mężczyzn, jednak Leo powód posiadania w przeszłości długich włosów wyjaśnia krótko:  -Zapuściłem dłuższe włosy, bo gdy biegnę, daje to ładne efekty. Interesujące. Zastanawia nas jedynie fakt ostatniej zmiany fryzury. Być może Messi dostrzegł lepsze efekty tworzone za sprawą innych partii ciała.

 

Złoty But. Jego pierwsza znacząca nagroda, którą zdobył  po udanym występie na U-20 w Holandii, zaledwie kilka dni po swoich 18-stych urodzinach, gdzie poprowadził swoją drużynę do piątego w historii triumfu.

 

Marina