Piłkarskie ikony - część pierwsza

Ikony klubów piłkarskich. Niekwestionowani liderzy drużyn. Całą swoją karierę poświęcili jednemu klubowi. Są mózgiem i sercem zespołów, które są całym ich życiem. Kibice i Ciacha ich kochają.. A kogo konkretnie mamy na myśli ? Pewnie się już, drogie Czytelniczki, domyślacie.

 

 

1) Steven Gerrard - wyobrażacie sobie w ogóle Liverpool bez tego jedynego w swoim rodzaju ciacha, a jednocześnie kapitana drużyny? My nie potrafimy i nawet nie chcemy. Całą swoją profesjonalną karierę poświęcił "The Reds" i mimo że ma dopiero 28 lat, zapewnia, że zamierza zostać na Anfield Road do końca swoich piłkarskich dni. W barwach klubu zdobył już 100 bramek i na boisku jest prawdziwym liderem. Zawsze jest tam gdzie trzeba, a koledzy widzą w nim prawdziwe oparcie. "You'll never walk alone. You'll always walk with Steven" - parafrazując słowa liverpoolskiego hymnu.

 

 

2) Alessandro del Piero - Słyszysz Juventus Turyn, myślisz boski Alex. Od 1993 roku występuje w koszulce w biało-czarne pasy (chociaż wolałybyśmy go bez niej). Do dziś zdążył już ją założyć ponad 500 razy. Dla swojego klubu zdobył 241 bramek, a swój dorobek ciągle powiększa, wpisując się jako jedyny na listę strzelców w tych najważniejszych meczach, jak ten z Realem Madryt w 4. kolejce Ligi Mistrzów. Prawdziwy kapitan - to określenie w jego przypadku nie jest przesadą. Kiedy po słynnej aferze korupcyjnego we Włoszech - Calciopoli, Juventus został zdegradowany do Serii B, nie zostawił drużyny w potrzebie i w przeciwieństwie do innych, dziś już byłych graczy Juve (wstydźcie się chłopcy!), mimo propozycji z innych klubów pozostał z Bianconeri.

 

 

3) Francesco Totti - nie bez powodu AS Romę określa się mianem "klubu Tottiego". Tak urodziwy piłkarz zapewne przysparza  Giallorossi wiele fanek. Franceso gra tam od 11. roku życia. I to nie jest żart. Totti został umieszczony na liście 100 najlepszych żyjących piłkarzy według FIFA. A to już musi o czymś świadczyć. Obecnie jest oczywiście kapitanem drużyny. A jak przewidujemy, w przyszłości, jeżeli oczywiście zdecyduje się na karierę trenerską, może objąć posadę szkoleniowca Romy.

 

 

 

4.) Paolo Maldini - żywa legenda AC Milan. 40-letni włoski obrońca rozegrał z Rossoneri 870 meczów i spędził 24 sezony na San Siro, a cały czas jest tak samo przystojny. Jego sukcesy z klubem z Mediolanu są niezliczone, sam też otrzymał wiele samodzielnych wyróżnień (tytuł "Ciacha Dnia" również wliczamy). Choć piszemy to z bólem serca, to po zakończeniu kariery przez Paolo jego koszulka z numerem 3 ma zostać zastrzeżona. Ten numer będzie miał możliwość otrzymać tylko jego syn, jeśli oczywiście zechce grać w Milanie. A są na to spore szanse.

 

 

 

To nie wszystkie ikony europejskich klubów piłki nożnej. O innych innym razem. Jedno jednak jest pewne: coś niesamowicie romantycznego jest w wierności barwom klubowym wszystkich tych zawodników. Ciacha w każdym razie są w pełni wzruszone .

 

Marina