Ciachowy przegląd dyscyplin: judo

Igrzyska już wystartowały, piłka nożna była już kopana na boisku, a my staramy si jakos zapanować nad tym ogromem informacji. Pracujemy jak zawsze i dla specjalnie dla Was tworzymy swoisty Skarb Kibica oparty na kryterium atrakcyjności poszczególnych sportowców. Dzisiaj kolejny odcinek cyklu poświęconego dyscyplinom olimpijskim, tym razem sponsorowany poświęcony judo. O co w tym chodzi? Których dżudoków najbardziej przyjemnie oglądać? Sprawdźcie poniżej.

 

 

Ciacha w judo Których dżudoków najbardziej przyjemnie oglądać? Judo po japońsku znaczy "łagodna droga". Dżudocy noszą na sobie stroje przypominające piżamy, ale obrazują, jak mogą wyglądać dżudocy w sypialniach. Specjalnie dla Was tworzymy swoisty Skarb Kibica oparty na kryterium atrakcyjności poszczególnych sportowców. Dzisiaj kolejny odcinek cyklu poświęconego dyscyplinom olimpijskim, tym razem poświęcony judo. O co w tym chodzi? Których dżudoków najbardziej przyjemnie oglądać? Judo po japońsku znaczy "łagodna droga". I nic dziwnego - mimo, że sport ten jest jak najbardziej jedną ze sztuk walki, to miękkie, kocie ruchy zawodników całkowicie odwodzą od skojarzeń z agresją i brutalnością. Dżudocy noszą na sobie stroje przypominające przepasane piżamy, które - niestety! - zakrywają prawie wszystkie cielesne wdzięki, ale przynajmniej doskonale obrazują, jak mogą wyglądać dżudocy w sypialniach. No i czasem się rozchylają, ukazując męskie torsy...  Wróćmy jednak do sedna. Za Wikipedią, cytujemy zasady judo stworzone przez prof. Kano: 1.Czynić tak aby było jak najbardziej efektywne współdziałanie ciała i umysłu 2. JU - Ustępować aby zwyciężyć (inaczej: jeśli ktoś cię pcha to go pociągnij, jeżeli cię ciągnie to go pchnij) 3. Serioku Zeno - Maksimum skuteczności przy minimum wysiłku 4. Jita Kjioei - Przez czynienie sobie dobra nawzajem do dobra ogólnego 5. Doskonalić samego siebie. Całość brzmi nieco wydumanie, ale jednocześnie urzeka spokojem i mądrością. Choć judo to domena Japońzyków i to oni właśnie najczęściej brylują w tej dyscyplinie, to jednak udało nam się znaleźć kilka naprawdę klasycznych ciach. Nasz wybór to: Matt D'Aquino, Australia; Ole Bischof, Niemcy; Pino Maddaloni, Włochy; Craig Fallon, Wielka Brytania; Teddy Riner, Francja. Jeśli chodzi o reprezentację Polski, to zwróćcie uwagę na: Tomasza Adamca, Krzysztofa Wiłkomirskiego, Roberta Krawczyka, Przemysława Matyjaszka.

Zasady

Judo po japońsku znaczy "łagodna droga". I nic dziwnego - mimo, że sport ten jest jak najbardziej jedną ze sztuk walki, to miękkie, kocie ruchy zawodników całkowicie odwodzą od skojarzeń z agresją i brutalnością. Dżudocy noszą na sobie stroje przypominające przepasane piżamy, które - niestety! - zakrywają prawie wszystkie cielesne wdzięki, ale przynajmniej doskonale obrazują, jak mogą wyglądać dżudocy w sypialniach. No i czasem się rozchylają, ukazując męskie torsy...

 

Wróćmy jednak do sedna. Za Wikipedią, cytujemy zasady judo stworzone przez prof. Kano:

1.Czynić tak aby było jak najbardziej efektywne współdziałanie ciała i umysłu

2. JU - Ustępować aby zwyciężyć (inaczej: jeśli ktoś cię pcha to go pociągnij, jeżeli cię ciągnie to go pchnij)

3. Serioku Zeno - Maksimum skuteczności przy minimum wysiłku

4. Jita Kjioei - Przez czynienie sobie dobra nawzajem do dobra ogólnego

5. Doskonalić samego siebie.

Całość brzmi nieco wydumanie, ale jednocześnie urzeka spokojem i mądrością. Tak naprawdę chodzi o to, by za pomocą skomplikowanych chwytów powalić przeciwnika na ziemię. Jeśli po "założeniu dźwigni" lub zastosowaniu innych trików oponent nie jest w stanie się podnieść przez 25 sekund albo wręcz poddaje - drugi zawodnik wygrywa. Możliwe jest też odniesienie zwycięstwa na punkty, ale to już dla nas zbyt zawiłe - za dużo nazw i liczb.

 

Ogląda się nieźle, bywa wciągająco, choć skłamałybyśmy, jeżeli przyszłoby nam do głowy utzrymywać, że judo jest najbardziej fascynującą i widowiskową dyscypliną współczesnego sportu. Niemniej jednak, do dziś mamy maślane oczy, gdy wpatrujemy się w starsze zdjęcia Pawła Nastuli, dawnego polskiego mistrza (obecnie próbuje sił w MMA).

 

Najseksowniejsi w dyscyplinie

 

Choć judo to domena Japońzyków i to oni właśnie najczęściej brylują w tej dyscyplinie (a azjatycki typ urody jest bardzo specyficzny i nie każdemu się podoba), to jednak udało nam się znaleźć kilka naprawdę klasycznych ciach. A to przecież tylko kropla w morzu - judo jest bardzo popularna i licznie obsadzona dyscypliną, wybór więc macie jest spory - jak dla nas wręcz nie do ogarnięcia.

 

Matt D'Aquino, Australia

 

 

 Ole Bischof, Niemcy

 

Pino Maddaloni, Włochy

Craig Fallon, Wielka Brytania

Teddy Riner, Francja 

 

Reprezentanci Polski w dyscyplinie

Dobrze jest.

Tomasz Adamiec

Krzysztof Wiłkomirski

 

 

Robert Krawczyk (również na zdjęciu głównym)

 

Przemysław Matyjaszek

 

 

Krawczyk i Matyjaszek - w stylizacji "na ciacha"

Janusz Wojnarowicz