Najciekawsze ćwiczenia - Nordic Walking

Nordic walking to nie tylko spacerowanie, sportowy chód czy jogging. Dzięki wykorzystaniu specjalnie zaprojektowanych kijków jest ćwiczeniem całego ciała doskonałym dla osób w każdym wieku. Podczas marszu z kijkami intensywnie pracują mięśnie grzbietu, obręczy barkowej i górnych kończyn. Podczas intensywnego marszu trenowane są mięśnie pośladków, brzucha i grzbietu, a mięśnie pleców, obręczy barkowej i kończyn górnych naprzemiennie napinają się i rozluźniają.  

Nordic Walking zwiększa masę aktywnych mięśni do 90% w porównaniu z chodem sportowym, a zużycie energii jest większe przeciętnie o 20%. Sport ten powstał w latach 30. ubiegłego wieku w Finlandii - wykorzystywano go w letnim treningu biegaczy narciarskich. Jakieś 15 lat temu stał się modny w Niemczech i Austrii. Spopularyzowała go jedna z fińskich firm, która opracowała i rozpoczęła produkcję na masową skalę specjalnych kijków. W Polsce propagowaniem nordic walking zajmuje się fundacja Aktywni wraz z Markiem Schusterem, który ustanowił rekord w 12-godzinnym marszu po plaży, pokonując dystans 81 km.

Jak podaje portal Nordic Walking , ćwiczenie to jest odpowiednie dla ludzi w każdym wieku bez względu na posturę. Korzyści wynikające z uprawiania Nordic Walking są zróżnicowane i każdy może znaleźć sobie odpowiadające mu tempo marszu oraz postawić przed sobą indywidualny cel treningowy. Chód z wykorzystaniem kijków jest nawet 40% bardziej efektywny niż bez nich. Tętno łatwo wzrasta do poziomu, który utrzymuje serce i układ krążenia w dobrej kondycji. Tempo marszu osoby uprawiającej Nordic Walking jest odpowiednie, gdy ta może prowadzić rozmowę bez zadyszki podczas chodu.

Jeśli chcecie zwiększyć pochłanianie tlenu łatwo jest znaleźć bardziej urozmaicony teren. Naprzemienny marsz pod górę i w dół zwiększy twój puls, wzmoże pocenie się i łapanie zadyszki. W zależności od prędkości marszu oraz od osoby ćwiczącej, Nordic Walking konsumuje 400 kalorii na godzinę, podczas gdy zwyczajny chód zabiera około 280 kalorii w tym samym czasie. Nordic walking usprawnia różne mięśnie kończyn dolnych oraz prostowniki kończyn górnych. Ponadto, Nordic Walking wzmacnia mięśnie górnej części tułowia, ramion a także rozluźnia okolice barków.

Aby wprowadzić efekty rozluźniające Nordic Walking, kijki musza być prawidłowo używane. Nie można wbijać ich za bardzo do przodu, ponieważ to napięcie może się tylko pogorszyć. Kijki dają poczucie bezpieczeństwa i równowagi podczas marszu. Łagodzą nacisk na stawy powodowany przez chód - kolana oraz obszar bioder czuja się świetnie. Część ciężaru ciała jest skierowana na kijki a zatem i plecy są w bardziej łagodnym położeniu i nie ma napięcia mięśniowego zwiększającego ryzyko kontuzji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.