Najciekawsze ćwiczenia - Fit Ball

Wielu z nas piłka kojarzy się z dzieciństwem i czasem beztroskich zabaw. Już samo przebywanie ''w towarzystwie'' dużej kolorowej piłki jest dla nas miłym przeżyciem a lista zalet treningu z piłką fit ball jest niezwykle długa. Fitness z dobrodziejstw tego rodzaju treningu zaczął korzystać stosunkowo niedawno.

 

Trening z piłką Fit Ball sprawi, że błyskawicznie wzmocnisz swoje ciało, nadając mu wyjątkową jędrność. Dużym plusem tych ćwiczeń jest to, że można je wykonać zarówno w domu jak i w plenerze. Potrzebna ci jedynie będzie elastyczna taśma oraz piłka Fit Ball.

 

 

Czym właściwie są ćwiczenia Fit Ball? To trening z gumową piłką o średnicy 55-65 cm należące do grupy ćwiczeń równoważnych. W trakcie zajęć można siedzieć na piłce, leżeć przodem lub tyłem albo opierać się o nią bokiem. Ćwiczenia pozwalają na rozluźnienie ciała, utrzymywanie równowagi i stabilizacji oraz poprawiają koordynację ruchową.

 

Zajęcia te wykorzystują fenomen równowagi - w pozycjach, w których ciało walczy o zachowanie równowagi (np. stanie na jednej nodze z zamkniętymi oczami) nieświadomie, niezależnie od naszej woli napina wszystkie najważniejsze grupy mięśniowe.

 

Balansowanie na piłce i jej przetaczanie w szczególności wzmacnia mięśnie szkieletowe odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy (mięśnie posturalne). Ćwiczenia z piłką są zalecane dla wszystkich, a zwłaszcza dla osób mających kłopoty z kręgosłupem.

 

Na zajęciach fit ball wykonuje się ćwiczenia relaksująco-rozciągające oraz wzmacniające. Ćwicząc z piłką, możesz rozwijać sprawność całego organizmu lub tylko wybrane partie ciała, np. brzuch czy pośladki. Na zajęciach nie sforsujesz się nadmiernie, ale z pewnością poprawisz ogólną kondycję, wzmocnisz mięśnie i poprawisz sylwetkę.

 

Jeśli chcesz sama ćwiczyć

Piłkę Fit Ball możesz kupić w sklepach sportowych już za około 40 zł. Jak podaje portal Olimpec możesz wykonywać na niej takie ćwiczenia jak np.:

 

Scyzoryk

Ćwiczenie wzmacnia: mięśnie tyłu i przodu ud, pośladków; rozciąga mięśnie tyłu ud.


Połóż się na plecach, łydki oprzyj na piłce FitBall. Ręce ułóż wzdłuż tułowia i unieś biodra tak, aby tułów i nogi tworzyły linię prostą. Nie opuszczając bioder, oderwij od piłki prawą nogę i ustaw ją pionowo. Następnie uginaj lewe kolano, przyciągając do siebie piłkę lewą nogą i unosząc biodra jeszcze wyżej.
Zatrzymaj ruch, gdy na piłce pozostaną tylko palce lewej stopy, a prawa noga ustawi się pod kątem ok. 45 stopni do podłoża. Powoli wróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj 10 powtórzeń i ćwicz drugą nogą.

 

Skręty tułowia w klęku

Ćwiczenie wzmacnia: brzuch, głównie mięśnie skośne, mięśnie pleców i tył barków.

Uklęknij na kolanach, pochylając tułów do przodu, oprzyj dłonie na piłce stabilizacyjnej. Łydki rozsuń na szerokość bioder, wyprostuj kręgosłup i łokcie. Głowę trzymaj w linie prostej z łokciami i kręgosłupem. Napinając mięśnie brzucha, wykonaj skręt tułowia w prawo, jednocześnie sięgając lewą ręką pod klatką piersiową w prawo. Wróć do pozycji początkowej. To samo ćwiczenie zrób w przeciwną stronę, kończąc 1 powtórzenie. Wykonaj 10 powtórzeń.

 

Łuk

Ćwiczenie wzmacnia: mięśnie ud i pośladków; rozciąga mięśnie tułowia, przedniej części barków, zginacze bioder.


Usiądź na piłce FitBall, a następnie przenieś stopy do przodu tak, by opuścić biodra nieco przed piłkę. Wstrzymaj ruch, gdy piłka będzie podtrzymywać górne części pośladków i kręgosłup do wysokości łopatek. Rozstaw stopy na szerokość bioder. Ramiona przenieś w bok. Ugnij łokcie tak, by przedramiona ustawiły się pionowo. Na wdechu napnij brzuch i wyprostuj kolana. Jednocześnie wyciągnij ręce, ustawiając je równolegle do podłoża. Ciało powinno utworzyć łuk wsparty na piłce. Z wydechem wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj 10 powtórzeń.

 

Unoszenie tułowia na piłce

Ćwiczenie wzmacnia: mięśnie skośne brzucha, bioder; rozciąga mięśnie tułowia.


Połóż się na lewym boku na piłce stabilizacyjnej. Lewe podudzie oprzyj na podłożu, a prawą nogę wyprostuj w kolanie i wyciągnij w bok, opierając stopę na podłożu. Wyprostuj ręce nad głową, na przedłużeniu tułowia. Dłonie skieruj wnętrzami do siebie. Na wdechu napnij mięśnie brzucha. Z wydechem unieś tułów i ręce do pionu; lewe biodro pozostaje oparte na piłce. Powoli wróć do pozycji początkowej. Wykonaj 10 powtórzeń i ćwicz na drugim boku.