Polska pokonuje Turcję 3:1, czyli ciężka inauguracja mistrzostw Europy [ZAPIS RELACJI]

Na początek siatkarskiego Euro zmierzyliśmy się z Turcją, która w rankingu FIVB zajmuje pozycję, o której jeszcze wczoraj nie wiedziałyśmy, że istnieje (48. miejsce). Po raz kolejny potwierdziło się, że pierwsze mecze w turnieju rządzą się swoimi prawami i żadnego rywala lekceważyć się nie można. Bierzemy trzy punkty, cieszymy się i jedziemy dalej!

ODŚWIEŻ RELACJĘ

KONIEC To nie był może wymarzony początek mistrzostw, z drugiej strony Polacy bali się tego pierwszego meczu, ostrzegali, że pierwsze mecze rządzę się swoimi prawami i kończą różnie (o czym dziś boleśnie przekonali się Rosjanie), dlatego już może nie zaglądajmy temu darowanemu zwycięstwu w zęby, a karmy się satysfakcją z trzech punktów. Czy coś.

Turcy pokonani, ja dziękuję za dziś i zapraszam na jutrzejszy mecz z Żulieniem! To znaczy, tą, Francją. Dobranoc!

22:06 Jest! As serwisowy! Wejście smoka Łukasza Wiśniewskiego, 25:21, a w całym spotkaniu 3:1. UFFF.

22:05 Jarosz próbował w pojedynkę zatrzymać Batura (bezskutecznie), wiśnióweczka wprowadzonego niespodziewanie Wiśniewskiego zaszumiała Turkom w głowie na tyle, że pomyli się w ataku, będzie meczbol!

22:02 Jest atak ze środka, Możdzonek! W kolejnej akcji turecki Połtawski myli się w ataku by zrehabilitować się już chwilę potem. Przepychanki na siatce kończą się piłką na butach Winiara i znów tylko punkt przewagi. I znowu  ratuje nas Możdzonek. 22:20.

22:01 Piękne rozegranie Łukasza Żygadło, Winiar huknął niczym rozgwiazda o piasek, tyle, że w aut. Czeka nas bardzo nerwowa końcówka. (Czy jak woli Wojciech Drzyzga, kryształową szczękę).

21:57 Nie będziemy pokazywać palcami, ale któryś z niesfornych kibiców rozlał piwo na ławką rezerwowych. Po przerwie na wytarcie parkietu serwujemy, bronimy, atakujemy, ale kontry kończą Turcy. 19:17.

21:56 Bilans poturbowanych dziewczynek i krzesełek po obydwu stronach wychodzie po tej akcji na zero, ważniejsze, że na plus skończymy ją w statystykach punktowych. 17:14.

21:53 O swojej obecności na boisku znowu przypomniał nam bezlitośnie Batur, Jarosz nie skończył ataku, na nasze szczęście rozgrywający turecki zagrał teraz z siatką w dwa ognie. Wygrała siatka. Druga przerwa techniczna, 16:13. Batur, eh, 14.

21:51 Libero Turków rzucił się w żołędzie taranując jedną z dziewczynek ku niezrozumiałym dla nas przerażeniu komentatorów. Kurek huknął teraz jak majtek miotłą o kadłub, ale w aut. 14:12. Po krótkiej Możdżonka już 15.

21:49 Ci, którzy puknęli się w głowę na widok wracającego na boisko Winiara, będą musieli się teraz solidnie odpukać, bo jego zagrywka i skuteczna kontra ciągną nam teraz wynik. I jeszcze blok! Kurek&Możdżonek. Odzyskujemy kontrolę nad meczem, mamy prowadzenie. 13:11.

21:47 A gdyby ktoś się jeszcze zastanawiał GDZIE JEST ZBYSZEK, to uwaga, ZBYSZEK SIĘ ZNALAZŁ. Pod znajomo wyglądającym parasolem.

21:46 Turcy powiększają prowadzenie, na boisko wraca Michał Winiarski. Przegrywamy już trzema punktami. 8:11.

21:45 No dobra. W tym momencie nasza gra mniej więcej tak:

21:43 Ale to nie jest pora na taniec. Seria bloków Turków i znowu schodzimy na przerwę techniczną przegrywając. 7:8.

21:39 Jarosz huknął teraz jak kotwica o mieliznę, czego w zagrywce pozazdrościł mu Kurek. Przepychankę na siatce bardzo szczęśliwie wygrywa Możdzonek, co Kubiak komentuje mniej więcej tak:

21:37 Czwartego seta zaczynamy od krótkiej Możdżonka i niewybronionego (którego-to-już) ataku Batura. A w dalszej kolejności: popsuta zagrywka i kiwka, udany atak (to o Turkach). Po 3.

21:33 Dobra, bierzemy to na klatę. To nasza wina, wykrakałyśmy. Trzeba będzie spalić to zdjęcie panie trenerze.

21:32 Nie, nie, nie. Turcja wygrywa trzeciego seta 25:22.

21:31 I proszę, niemożliwe staje się możliwe. Piłka setowa dla Turków. Ale najpierw przerwa dla AA. 24:22.

21:29 Turecki Połtawski jednak potrafi być Połtawskim jak trzeba. Ratuje nas autowy atak Batura, bo piłka setowa wisiała w powietrzu. 22:23.

21:28 Broniliśmy się teraz długo w bloku, ale wszystko popsuliśmy (znowu) dograniem piłki w kontrze. Jest udany atak Kubiaka, 21:22.

21:27 Jarosz dogrywa wybronioną piłkę na 36. metr co kończy się kontrą rywala. Kolejna akcja kończy się blokiem na Kurku i znowu mamy dwa punkty straty. Turcy wyciągają do nas rękę psując zagrywkę. 20:21.

21:25 Huknął teraz Kurek niczym Bałtyk o falochron, na co błyskawicznie odpowiedział Batur. 18:19. Aut, Mustafa psuje zagrywkę! Po 19.

21:23 Kubiak serwis, a tymczasem kuku Turkom robi teraz Jarosz. Odrabiamy! Po udanej kontrze skończonej przez Jarosza  mamy już remis. Po 17.

21:21 Póki co możemy cieszyć się energetycznego powiewu, jaki kadrze zapewniła zmiana z Kubiakiem. I z ciągle wysokiej skuteczności Kurka. Trener gości bierze czas i jak mantrę powtarza kombinacje słów "Kubiak" i "serwis". Jego podopieczni stoją zahipnotyzowani jak na, ekhm, tureckim kazaniu.

21:18 Ej Batur, nie ma przypadkiem jakiegoś sztormu na Bałtyku?

Idź do domu. Przegrywamy na drugiej przerwie technicznej 12:16.

21:17 Po przerwie porządek na boisku robi Kurek, ale tylko na moment. Jarosz psuje zagrywkę, nie przyjmujemy tej z przeciwnej strony, aż wreszcie festiwal niemocy kończy Kubiak z drugiej linii. 11:14.

21:13 Próbowaliśmy rozbić turecki blok 10 razy aż w końcu skapitulował Jarosz. Po drugiej stronie przypomina o sobie piekielnie skuteczny Batur, który mógłby się już przestać popisywać i dać sobie spokój z blokowaniem Kurka. Albo z tymi kontrami ze środka, co to ma być? Turcy wychodzą na trzypunktowe prowadzenia, 12:9. (Acz stuprocentowej pewności nie ma, cyferki w tabelce z wynikiem przeskakują dziś z prędkością mojego biegania na 1500m).

21:09 Środkowy turecki z jednosylabowym nazwiskiem, które i tak zdążyłyśmy już zapomnieć, punktuje nas teraz niemiłosiernie. Kubiak przyjmuje pod żyrandol, Ziomek sprawdza jak wysoko jest w stanie unieść ręce Możdżonek (wysoko), w kolejnej akcji skutecznie atakuje Jarosz zapraszając obie ekipy na przerwę techniczną. 8:7.

21:07 Kurek trzyma nam teraz atak, Jarosz nie trzyma zagrywki. I jeszcze raz Kurek. Tymczasem trener Anastasi postanowił zagrzać Michała Kubiaka, który zmienia Michała Winiarskiego. Chwilę zamieszania wykorzystuje rozbijający nasz blok Batur. 5:4.

21:05 No jak to było 10 minut, to ja mam rekord województwa w biegu na 1500m. Wygląda na to, że taki plan na przerwę pomiędzy setami miał Winiar, bo po raz kolejny zawodzi na przyjęciu. Ratuje nas Kurek z sytuacyjnej piłki. Po 2.

21:03 Ach, teraz ta dłuższa przerwa po drugim secie, siatkarze zeszli do szatni. CIEKAWE CZEGO SŁUCHAJĄ.

21:01 To co, myślicie, że możemy już powoli zwrócić się myślami ku jutrzejszej potyczce z Francją? Jakby co to nie my zaczęłyśmy.

20:56 Turecki rozgrywający przesunął krótką na stanowisko komentatorskie co nie mogło skończyć się inaczej niż piłką setową dla Polaków. Z piłki przechodzącej wykorzystuje już pierwszą Bartek Kurek. 2:0!

20:53 Tureckiemu Połtawskiemu do oryginalnego Połtawsiego sporo jeszcze brakuje, trzeba jednak przyznać, że teraz przez polski blok nie może przebić się żaden z przeciwników. Z tureckim blokiem nie ma za to żadnych problemów Jarosz zdobywający dwa punkty z rzędu. 22:15.

20:50 Znowu problemy w przyjęciu i turecki atak na polskiej wyczyszczonej siatce. Kiwka Winiaria nie okiwała nikogo, linia boczna okiwała Jarosza, taśma okiwała Cichego na zagrywce, a nasza przewaga stopniała do trzech punktów. Po ataku Miśka znowu cztery na plusie. 18:14.

20:47 I jeszcze jeden atak Kurka, jeszcze jeden aut Turka i mamy 15-sty punkt. Turcy teraz w ciemno do Batura, my dla odmiany do Jarosza. Schodzimy na drugą przerwę techniczną z sześcioma punktami przewagi.

20:45 Wygląda na to, że kalkulator odpalony przez Wojciecha Drzyzgę po porażce Rosjan z Niemcami spowodował jakieś zwarcie  i mamy mały problem na kliknięcie wyniku na tablicy. Zamieszanie wykorzystuje Magneto raczący rywali sprytną zagryweczką. Odpowiedź Batura bezlitosna. 13:7.

20:43 Nie kończymy ataku, ale Batur w kontrze postanowił sprawdzić wytrzymałość kolan Polskich blokujących i kolejny punkt dla nas. I jeszcze jeden! Blok Cichego! 12:7.

20:40 Tym razem Kurek przy znacznym udziale antenki zdobywają szósty punkt dla przeciwnika. Kypek stracił ogień w ataku, za co ukarani zostajemy skuteczną kontrą. Na szczęście odkupienie win ze strony Bartka przychodzi szybko. I podwójnie! Znowu blok! (Tym razem z Pitem). 10:7.

20:38 I jest następny blok! Możdżonek przy skromnym udziale dwóch palców Kurka zapraszają nas na przerwę techniczną. 8:5.

20:37 Ten sam Turek z dwunastką atakuje teraz w 93. metr ale Kemal a.k.a turecki Połtawski nie ma zamiaru podzielać jego błędu. Odpowiadamy ze środku, 7:5.

20:36 I jest blok! Turecki Połtawski poczuł piłkę na butach, jego los podzielił "12". 5:3.

20:34 No i wydało się, Tomasz Swędrowski również zwrócił uwagę na gracza z numerem 10. Który właśnie skończył swój drugi atak w secie. Turcy na prowadzeniu, 3:2.

20:31 Bez tortu też jest fajnie.

20:28 A oto i on, turecka dziesiątka, Emre Batur (nie wiemy o co chodzi, ale wygląda na to, że każdy turecki siatkarz ma w Google Grafika swoje zdjęcie z tortem):

20:27 Wreszcie! Udany atak Winiara kończy pierwszego seta którego Polacy wygrywają 25:22.

20:26 Dziesiątka, której totalnie musimy się zaraz przyjrzeć, puszcza asa, w reakcji na co Anastasi bierze czas i poucza swoich chłopców "don't do it, don't do it". Like, przyjmujcie zagrywkę? 24:22.

20:24 W czasie kiedy Polacy wygrywali seta, mój router postanowił zalogować się najpewniej w Singapurze, ale wracam sam raz na piłkę setową. Pierwsza oddala się po zepsutej zagrywce Kurka. Jeszcze trzy.

20:18 Zatorski minął się z piłką w obronie, lepiej poszło Turkowi z atakiem Jarosza, ale ratuje nas kontra Kurka. Rucek pojawił się na boisko by zepsuć zagrywkę. 20:18.

20:17 Zagrywka Turka ociera się o żyrandole, co nie może skończyć się inaczej niż szybkim rozegraniem do Kurka. Wreszcie zaliczamy punktowy blok i wychodzimy na prowadzenie. Po ataku Jarosza z kontry już nawet dwa. Trener gości bierze czas. 18:16.

20:15 Winiar po skosie, Nowakowski NIE ZEPSUŁ ZAGRYWKI, ale blok nie zablokował Turka. Jeszcze raz Winiar i mamy 14. punkt. Turcy źle przyjmują i przekraczają linię środkową (tak w jednej akcji) i mamy remis. Po ataku Turka z dziesiątką, któremu totalnie musimy się zaraz bliżej przyjrzeć, przerwa techniczna. Znowu z jednym oczkiem na minusie.

20:13 Ciężko idzie nam dziś z tą zagrywką, na szczęście Kurek w ataku raczej się nie myli. Gorzej z zagrywką. 12:14.

20:11 Winiar przyjmuje palcami na 37. metr, Kurek nie kończy piłki sytuacyjnej i mamy dwa punkty straty. Bartek poprawia się w następnej akcji, a turecka odpowiedź na Połtawskiego (numer 7) trafia idealnie między naszych blokujących. Skuteczny Jarosz. 11:12.

20:09 Koniec patyczkowania się. Możdżonek z pierwszej akcji, takoż (wreszcie!) Jarosz. W międzyczasie Ziomek popsuł zagrywkę, a w jego ślady poszedł Winiar. 9:10.

20:07 Siła ataku i konsekwencja w kontrach Turków jest cokolwiek imponująca. Teraz dokładamy słabe przyjęcie, kilka jurorskich zagrań na siatce i kolejny aut Jarosza. Wierzcie lub nie, ale na pierwszą przerwę techniczną schodzimy z punktem przewagi. I don't understand - podsumowuję Andrea Anastasi.

20:05 Zibi Bartman powiercił się na krzesełku, Jarosz nie kończy ataku. Winiar przestrzeliwuje kontrę, zderza się ze słupkiem i zrobiło się 6:5. Po popsutej zagrywce gości już 7.

20:04 Drugi historyczny aut Turków. My blokujemy, a Cichy wykorzystuje kontrę. 6:3.

20:02 I proszę bardzo, punkt z kontry dla gości. Drugi wisiał na włosku, ale piłkę po taśmę cudem przetoczył Kurek. W odpowiedzi atak ze środka, o, Gok, widzicie jak szybko uczymy się tureckich nazwisk? Krótka Cichego, 4:3.

20:01 Gramy. Pierwszy historyczny punkt Euro 2013 zdobywa dla nas Kurek, pierwszy, historyczny aut zalicza Turek. Ale nie będzie tak cały czas, to na pewno. 2:1.

19:57 Szóstki. Turcja: sześć Turków. Polska: Nowakowski, Winiarski, Kurek, Żygadło, Możdżonek, Zatorski i Bart...

Oh wait. Jarosz.

19:54 A my chusteczki, bo laleczki wudu kciuki z Damianem Wojtaszkiem będzie dziś na trybunach trzymać Andrzej Wrona.

19:53 Na dowód tego, że wszystko na tym turnieju może się wydarzyć, Rosja przegrała z Niemcami 0:3. Wojciech Drzyzga już wyciągnął kalkulator.

19:50 Nie wiemy na ile jest to kurtuazja, na ile nieznajomość rywala, ale polscy siatkarze o meczu z Turkami wypowiadają się dość ostrożnie. Michał Winiarski stwierdził, że poziom siatkówki w Europie się wyrównał i nic nie wiadomo, ale my nadal myślimy, że Winiar szukał tematu zastępczego w obawie o pytanie o temperaturę piersi.