Różowy EUROprzewodnik: grupa B - reprezentacja Holandii

Czyli odwieczni ulubieńcy wszystkich, którzy kochają radość i piękno futbolu. Co prawda, złośliwi szepczą, że kiedy grają ładnie to odpadają, a gdy dochodzą do finału to grają brzydko, ale złośliwych się słuchać nie będziemy, tylko zaprosimy Was na kolejny odcinek Europrzewodnika, poświęcony jednej z naszych najulubieńszych reprezentacji.

Trener:

Pana Berta van Marwijka nie trzeba Wam chyba specjalnie przedstawiać. Piekielnie zdolny, nieskazitelnie elegancki, uroczo siwy, sympatyczny (choć z groźnym przebłyskiem w oczach) starszy pan, który na pomarańczowej ławce zasiadł po Euro 2008 (zastępując Marco van Bastena, to było dopiero trenerskie ciacho!), na którym to Holendrzy grali jak natchnieni, ale tylko w fazie grupowej, by potem odpaść z Rosją. Van Marwijk postanowił, że na coś takiego więcej nie pozwoli, i na mundialu w RPA doprowadził Holandię do finału. Niektórzy narzekali, że zagubił gdzieś po drodze holenderski styl, ale my kompletnie się z tym nie zgadzamy, a półfinałowy mecz z Urugwajem na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

Netherlands' national soccer coach Bert van Marwijk gives directions during an international friendly soccer match between Netherlands and Slovakia at the Kuip stadium in Rotterdam, Netherlands, Wednesday, May 30, 2012. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

PS. Wiecie, że prywatnie trener van Marwijk jest teściem Marka van Bommela?

Pan Kapitan:

No właśnie, Mark van Bommel, czyli zięć trenera, doświadczony zawodnik, który w swoim CV ma takie kluby jak Barcelona, Bayern Monachium, AC Milan, a obecnie PSV. W kadrze narodowej występuje już od 12 lat, na opaskę kapitańską zapracował więc solidnie. No i ładnie wygląda w szarym swetrze i białym podkoszulku:

Mark van Bommel

Baza noclegowa:

Holendrzy wybrali Kraków, postanowili jednak odpuścić sobie lingwistyczne żarciki i nie rozbijać obozowiska na Oleandrach, tylko wybrać solidny i sprawdzony hotel Sheraton. Bardzo ładny:

Sheraton Kraków

Sheraton Kraków

I właściwie nic poza zdjęciami z wujka Google nie potrafimy na ten temat dodać. O ile, również mieszkający w Krakowie Anglicy, co i rusz w swoich bulwarówkach rozpisują się o zdewastowanych stadionach, grzybach na ścianach i innych takich, o tyle w przypadku Holendrów cisza. No, ale przynajmniej wiadomo, gdzie się ustawić po autografy.

Piosenka, w rytm której będą zwyciężać:


Armin van Buuren - We Are Here To Make Some Noise

Niektórym z Was się podoba, nam umiarkowanie, ale trzeba przyznać, że trochę się, na tle innych europiosenek wyróżnia. No i, mamy nadzieję, że z tym noise to naprawdę będzie coś na rzeczy.

Stroje:

holandia stroje

Przepiękna koszulka wyjazdowa - już nie możemy się doczekać, żeby zobaczyć jak opina się na torsach chłopaków. Bo to, co pokazano nam tutaj, to stanowczo za mało:

Kandydat na EuroCiacho:

Chyba żartujecie. Mamy wybierać? Mamy decydować czy fajniejszy jest Robin van Persie czy Ibrahim  Afellay?

Robin van Persie

Ibrahim-Afellay

Wesley Sneijder czy Rafael van der Vaart?

vdv

_SNEIJDER_

Albo Gregory van der Wiel? No way!

gregory van der viel

Coś,bez czego reprezentacja Holandii nie byłaby reprezentacją Holandii:

Futbol totalny, ofensywny styl, i legenda tych, którzy grając pięknie, wygrywają rzadko. Pomarańczowi są kochani przez kibiców na całym świecie za to w jaki sposób kopią piłkę: radośnie, do przodu, z rozmachem, zawsze też wymieniani są w gronie faworytów jakiegokolwiek turnieju, ale równie często, po zachwycającej fazie grupowej odpadają przedwcześnie, pozostawiając po sobie żal i niedosyt. Tak było choćby na Euro 2008, pamiętacie?

Czy będzie tak też tym razem?

Szanse na sukces:

Patrz punkt wyżej. Tym razem Holendrzy wydają się być, obok Hiszpanów i Niemców, naprawdę murowanymi faworytami do, co najmniej półfinału, przeszkodzić nie powinna im nawet grupa z Niemcami, Portugalią i Danią, ale, przy całej naszej miłości do Oranje, mamy jakieś takie przeczucie, że to będzie Euro pełne niespodzianek...

Ulubione zajęcia i zainteresowania:

Występowanie w reklamach supermarketów, w tym: robienie psikusów kolegom z drużyny, obkładanie ich głów małymi gumowymi kaczuszkami, zasypywanie kaczuszkami bagażnika reprezentacyjnego autokaru, i ogólnie, pławienie się w małych, gumowych, pomarańczowych kaczuszkach:

Sprowadzanie dzieci na trening i udowadnianie nam, że gdzieś, bardzo głęboko, mamy jednak może jakieś szczątki instynktu macierzyńskiego (no dobra, Marina pewnie by chciała porwać te wszystkie dzieci wraz z tatusiami i urządzić z nich własną drużynę piłkarską):

Robienie sobie baaaaaardzo dziwnych sesji zdjęciowych, które poruszają nasze instynkty znacznie mroczniejsze od macierzyńskich:

gregory van der viel

gregory van der viel

 

Och, Gregory, you naughty, naughty boy...

Historyczne (zapisane złotymi zgłoskami w archiwum Ciach) osiągnięcia:

Nooo, mundial w RPA i podzielenie całej Redakcji i ciachospołeczności podczas meczu finałowego...

Netherlands' Joris Mathijsen, front left, Netherlands' Dirk Kuyt, front right, and Netherlands' John Heitinga, center, react  next to Spain's Gerard Pique, left, and Spain's Carles Puyol, top left, during the World Cup final soccer match between the Netherlands and Spain at Soccer City in Johannesburg, South Africa, Sunday, July 11, 2010.  (AP Photo/Michael Sohn)

Udział w jednej z najfajniejszych reklam sportowych świata:

No, i ogólnie bycie jedną z ulubionych reprezentacji Ciachoczytelniczek i Ciachoredakcji.

Kibice:

Zdecydowanie jedni z najlepszych na świecie. Pomarańczowa koszulka? Peruka kibica? Wuwuzela? Malowanie twarzy? Pfff, to dla słabych, Holendrzy na Euro przebierają nie tylko siebie, oni przebierają całe miasteczka!

A woman reads a book in front of her house in a street  decorated with flags, soccer symbols and the Dutch national soccer colors, in Goirle, the Netherlands, Thursday, May 31, 2012. The European soccer championships in Poland and Ukraine starts on June 8. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)

Losowo wybrane roznegliżowane zdjęcie jednego z reprezentantów:

ROTTERDAM, NETHERLANDS - MAY 30:  John Heitinga of Netherlands walks of the ground after victory in the International Friendly between the Netherlands and Slovakia at De Kuip Stadion on May 30, 2012 in Rotterdam, Netherlands.  (Photo by Dean Mouhtaropoulos/Getty Images)

John Heitinga, może być?

 

Zobacz poprzednie odcinki>>europrzewodnik