Różowy EUROprzewodnik - grupa B: reprezentacja Danii

Czyli skazana na pożarcie w grupie B ulubiona reprezentacja co najmniej dwóch Ciachoredaktorek, z których co najmniej jedna głęboko wierzy, że dzielnym Duńczykom uda się ugrać chociaż punkt. Bo są Duńczykami, blondynami, mają fajne koszulki i mieszkają w Kołobrzegu.

Śpieszmy się więc kochać Duńczyków, bo szybko mogą odpaść.

Trener:

Nie zniechęcajcie się od razu, potem będzie fajniej! Zresztą, pan Morten Olsen to bardzo sympatyczny pan, którego największą zaletą jest to, że dzięki niemu można reprezentację Danii nazwać "Gangiem Olsena", a to był nasz ulubiony film z dzieciństwa. Prowadzi Duńczyków już ho, ho... 10 lat, a jego największymi sukcesami były wyjście z fazy grupowej na mundialu w 2002 roku i ćwierćfinał Euro 2004:

Morten Olsen

Baza noclegowa:

Redaktorka rybka specjalnie przejęła ten odcinek Europrzewodnika, żeby móc napisać, że Duńczycy zamieszkają w jej rodzinnym mieście, letniej stolicy Polski, najwietrzniejszej, najpiękniejszej, o najzimniejszym morzu miejscowości na polskim wybrzeżu - Kołobrzegu. W hotelu "Marina", tym samym, w którym jej rodzony brat jeszcze w tym roku miał studniówkę. Supercool, huh?

A restaurant on a top floor with the view of the Baltic Sea at the Marine Hotel in Kolobrzeg, northern Poland. Photo taken January 14, 2012.  Denmark's soccer team has chosen Marine Hotel in Kolobrzeg as their hub for the Euro 2012 soccer championships. Picture taken January 14, 2012. (EURO 2012 Team Hotel) REUTERS/Peter Andrews (POLAND - Tags: SPORT SOCCER TRAVEL)

A view of a spa facility at the Marine Hotel in Kolobrzeg, northern Poland January 14, 2012.  Denmark's soccer team has chosen Marine Hotel in Kolobrzeg as their hub for the Euro 2012 soccer championships. Picture taken January 14, 2012. (EURO 2012 Team Hotel) REUTERS/Peter Andrews (POLAND  - Tags: SPORT SOCCER TRAVEL)

Marine hotel w Kołobrzegu, w którym zamieszka reprezentacja Danii

Hotel Marina jest oczywiście bardzo luksusowy jak na kołobrzeskie warunki, zachwalany przez właścicieli jako "pięciogwiazdkowy widok na morze", co jest true story, ponieważ nie ma w tamtym miejscu ani kawałka plaży; daleko mu jednak do luksusów Bristolu, czy choćby Dworu Oliwskiego, Duńczycy wybrali bowiem jedną z najtańszych możliwych opcji na euronocleg i chwała im za to. A czy wspominałam, że stadiom Kotwicy, na którym będą trenować jest o rzut bardzo małym beretem od mojego liceum?

Szanse na sukces:

Ekhm, ten tego... no sami rozumiecie,  grupa śmierci: Niemcy, Holandia i Portugalia do ogrania, bukmacherzy są bezlitośni - Dania jest na szarym końcu faworytów Euro, razem z Irlandią i Grecją - zapłacą Wam 81zł za złotówkę postawioną na mistrzostwo Duńczyków. Ale! (zawsze jest jakieś ale) Holandia nie ma obrony (w sumie nigdy jej nie ma, ale...), Niemcy zaskoczyli w towarzyskim meczu ze Szwajcarią, poza tym, mogą mieć poważne problemy z udźwignięciem roli faworyta, Portugalia jest do ogrania (my, Polacy dobrze o tym wiemy), no i nie zapominajmy o pięknej historii z 1992 roku, kiedy to po dyskwalifikacji Jugosławii Duńczycy zostali zawołani na mistrzostwa Europy prosto z wakacji, po czym... wygrali je!

Dania w 1992

I nawet koszulki mieli całkiem podobne do tych, które mają teraz:

Dania w 1992

No właśnie, stroje:

W naszym wielkim oceniaczu strojów na Euro Duńczycy dostali całkiem sporo punktów. Pisałyśmy wtedy, że wbrew wszystkiemu podoba nam się ich retro styl, a im bliżej do Euro, tym podoba nam się coraz bardziej.

koszulka duńska

Pan Kapitan:

Daniel Agger. Nasz dobry znajomy z Liverpoolu, posiadacz miliona tatuaży...

Daniel Agger

...który wie, jak się zachować nawet po przegranym meczu:

Denmark's Daniel Agger, right, gives his jersey to supporters after his team lost 3-1 in a friendly international soccer match between Brazil and Denmark in Hamburg, Germany, Saturday, May 26, 2012. The Danish team prepare for the Euro 2012 in Poland and Ukraine , where Denmark will play in Group B. (AP Photo/Gero Breloer)

Kandydat na EuroCiacho:

Cała blondreprezentacja! Nie, no dobra, jeśli już musimy wybrać jednego, to niech będzie to Anders Lindegaard, Simon Klaer, Nicolai Jorgensen, Daniel Agger. No dobra, niech będzie: Anders Lindegaard. Niestety, jest w reprezentacji, podobnie jak w Manchesterze dopiero drugim bramkarzem, ale na pewno pierwszym ciachem. Idealna szczęka, blond włosy, niebieskie oczy, skandynawski chłód i bolesne piękno, w dodatku ze sporadycznym stylizowaniem się na komiksowego superbohatera z lat 50-tych w wersji po pracy.

Anders Lindegaard

ANDERS LINDEGAARD

Anders Lindegaard

And I'm like:

 

Historyczne (zapisane złotymi zgłoskami w archiwum Ciach) osiągnięcia:

Rozpalenie debaty na temat pierwszego bramkarza Manchesteru United i nadanie jej bardzo gorącej temperatury.

Oczarowanie całej redakcji Ciach za pomocą drużyny Odense, po czym, bardzo miłe przegranie z Wisłą w Lidze Europejskiej, a potem jeszcze milsze zremisowanie z Fulham, które pozwoliło tejże Wiśle grać dalej w tejże lidze.

odense

Udział w wielkiej wojnie ciachowo-woźniackiej. Po niewłaściwej stronie.

Karolina WOźniacka i Nicklas Bendtner

Roznoszenie (tym się Nicklas rehabilituje) różowej nowiny na nogach:

Nicklas Bendtner

Nogach, Dziewczęta, na nogi patrzymy.

Ulubione zajęcia i zainteresowania:

Rozdawanie koszulek reprezentacyjnych przechodniom i wyglądanie przeuroczo w damskim pasiastym sweterku:

Robienie sobie słitfoci w łazience, dla odmiany zupełnie bez koszulki:

Nicklas Bendtner

Coś bez czego reprezentacja Danii nie byłaby reprezentacją Danii:

Piłkarze o nazwisku Poulsen. Wszyscy pamiętamy Christiana Poulsena, którego opluł Totti...

Italy??s  Francesco Totti  spits at Denmark??s Christian PoulsenTotti i

...ale nie jest to jedyny reprezentant Danii o tym nazwisku. Tak, jak w Winterfell zawsze musi być Stark, tak w reprezentacji Danii zawsze musi być Poulsen, Teraz jest ich tam aż trzech. Obok Christiana jeszcze Jakob:

jakob poulsen

...i Simon:

Simon Poulsen

Kibice:

HAMBURG, GERMANY - MAY 26:  Danish football fans before the International friendly match between Brazil and Denmark at the Imtech Arena on May 26, 2012 in Hamburg, Germany.  (Photo by Stuart Franklin/Bongarts/Getty Images)

Trochę creepy.

Spectators of the Danish national soccer team sing prior to a friendly international soccer match between Denmark and Brazil in Hamburg, Germany, Saturday, May 26, 2012. The Danish team prepares for the Euro 2012, where Denmark will play in Group B. (AP Photo/Gero Breloer)

Ufff, jakoś lepiej.

Losowo wybrane roznegliżowane zdjęcie jednego z reprezentantów:

No dobra Nicklas, skoro tak bardzo to lubisz...

Nicklas Bendtner

...ale jeszcze Pan Kapitan by chciał:

Daniel Agger

Naprawdę, mamy ich oglądać tylko przez trzy mecze?

 

Zobacz poprzednie odcinki>>europrzewodnik