Kiedroquiz 55. Omówienie odpowiedzi na pytania

Który zespół najczęściej awansował aż do najlepszej czwórki w historii piłkarskich mistrzostw świata?

Niemcy. Uczynili to aż 13 razy. Brazylia - 11.

Czy średnia goli na mecz w fazie pucharowej jest w tym mundialu wyższa niż cztery lata temu?

Nie, niższa. I to o wiele niższa. Cztery lata temu w szesnastu meczach fazy pucharowej mundialu padły 42 gole, czyli 2,65 na jedno spotkanie. W tym mundialu jest o wiele niższa - 1,95 na mecz.

3. Ile wynosi średni goli na mecz w fazie pucharowej obecnego mundialu?

Więcej niż 1,5 gola na 90 minut. Ale nie wiele więcej. W sześciu z dwunastu meczów obecnego mudnialu w fazie pucharowej potrzebna była dogrywka. Piłkarze grali więc o 180 minut dłużej niż standardowe spotkania. Średnia goli na 90 minut wynosi 1,64 na mecz.

4. Czy to prawda, że większość goli w ćwierćfinałach strzelili obrońcy?

Tak. W ćwierćfinale padło pięć goli. Trzy z nich strzelili obrońcy: Mats Hummels dla Niemiec, Thiago Silva i David Luiz dla Brazylii.

5. Ile goli w ćwierćfinałach NIE padło po zagraniach z tzw. stałych fragmentów gry (rzut wolny, karny, rzut rożny)?

Jeden. Ten, którego zdobył Gonzalo Higuain. Thiago Silva zdobył bramkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, David Luiz bezpośrednio z rzutu wolanego, James Rodriguez z rzutu karnego, a Mats Hummels po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Więcej goli w ćwierćfinałach nie padło.

6. Zawodnicy, którego klubu strzelili dotąd na mundialu najwięcej goli?

Bayernu. Strzelili w tym mundialu już 14 goli. Piłkarze Barcelony - 10.

7. Która drużyna ma najwięcej zawodników w pierwszej dziesiątce piłkarzy, którzy podczas mundialu pokonali największy dystans?

Niemcy, choć grali o jedną dogrywkę mniej niż Kostaryka. W pierwszej dziesiątce najbardziej biegających piłkarzy znaleźli się: Thomas Mueller (57,4 km), Phillipp Lahm (56,5 km), Toni Kroos (56,6 km) i Benedikt Hoewedes (54,9 km). Kostarykan jest w pierwszej dziesiątce trzech - Celso Borges (60,4 km), Bryan Ruiz (57,4 km) oraz Junior Diaz (56,2 km).

8. Któremu piłkarzowi zmierzono podczas mundialu największą prędkość?

Juniorowi Dizaowi z Kostaryki. Według FIFA jego "top speed" to 33,8 km/h. Arjen Robben osiągnął 31,6 i nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce tej klasyfikacji.

Arjenowi Robbenowi z Holandii

9. Mundial w USA pobił rekord popularności. Jaka była średnia widzów dotychczasowych meczów w USA w telewizjach ABC i ESPN?

Mniejsza niż 6 mln widzów. Dotychczasowe 60 meczów w telewizjach amerykanskich ESPN i ABC, które mają prawa do turnieju oglądało średnio 4,19 mln widzów.

10. Ile wynosi średnia czystego czasu gry w meczach mundialu 2014?

Mniej niż 60 minut. Według oficjalnych statystyk FIFA to 56,8 minuty. Zresztą ciekawe, że FIFA podaje czas w dziesiątych minuty zamiast w sekundach.

11. Ile obronionych karnych było dotąd w tych mistrzostwach świata?

Siedem. Dwa obronił Julio Cesar, dwa - Tim Krul, a po jednym - Keylor Navas, Diego Benaglio (jedyny w czasie meczu, a nie w dodatkowych rzutach karnych) i Claudio Bravo.

12. Ile fauli popełniły oba zespoły w meczu Brazylia - Kolumbia?

Mniej niż 60. Według FIFA było ich 54. 31 fauli Brazylii, 23 - Kolumbii.

13. Kto spośród półfinalistów jest najmniej doświadczonym zespołem (chodzi o liczbę występów w kadrze wszystkich zawodników)?

Holendrzy - wystąpili dotąd łącznie w 659 meczach kadry, a Brazylijczycy w 682.

14. Spośród piłkarzy występujących w półfinale mistrzostw świata najwięcej na co dzień w ostatnim sezonie grało w...

W lidze niemieckiej. Bundesliga ma w półfinale aż 22 przedstawicieli.

15. Holendrzy dopiero po raz drugi w historii wygrali serię rzutów karnych, która decydowała o awansie do dalszej rundy w wielkiej piłkarskiej imprezie. Wcześniej dokonali tego w...

Holendrzy do niedawna słynęli ze słabego wykonywania rzutów karnych, gdy miały rozstrzygać o wyniku meczu. Z pierwszych trzech w swojej historii nie wygrali ani jednej (przegrali z Danią na Euro 1992 i Francją na Euro 1996 oraz z Brazylią na MŚ 1998). W XXI wieku wykonują lepiej jedenastki. Pierwszy raz wygrali tak konkurs na Euro 2004 ze Szwecją. Teraz z Kostaryką zrobili to po raz drugi.