Kiedroquiz 39. Omówienie odpowiedzi na pytania

Czy Polska zajęła kiedyś ostatnie miejsce w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata lub Europy, gdy w grupie było więcej niż trzy drużyny?

Nie. Od kiedy o awansie decydują więcej niż trzy mecze Polska nigdy nie była w swojej grupie ostatnia.

Która drużyna zajmuje ostatnie miejsce w tabeli wszech czasów polskiej piłkarskiej Ekstraklasy?

Lechia Lwów. W ekstraklasie grała tylko raz w 1931 r. W 22 meczach zdobyła 11 punktów i miała bilans bramkowy 23-66. Śmigły grał w ekstraklasie dwa lat później i też zdobył 11 punktów, ale bilans bramkowy miał znacznie lepszy: 29-50.

Czy Widzew w Lidze Mistrzów w sezonie 1996/97 zajął ostatnie miejsce?

Nie. Widzew był trzeci w grupie. Wyprzedził Steauę Bukareszt.

Które miejsce zajęli polscy piłkarze w Euro 2012, gdyby wszystkich uczestników sklasyfikować według dorobku punktowego i bramkowego?

Wyższe niż przedostatnie. Za Polską znalazły się Holandii i Irlandia, które nie zdobyły ani jednego punktu.

Czy Brazylia kiedykolwiek zajęła kiedykolwiek ostatnie miejsce w grupie czterozespołowej w I rundzie piłkarskich mistrzostw świata?

Nie. Brazylia tylko dwa razy w historii nie wyszła z grupy. Pierwszy raz w 1930 r. (lepsza była Jugosławia) i w 1966 r., gdy wyszły z grupy Portugalia i Węgry. Zawsze jednak w grupie był ktoś gorszy. W 1930 r. Boliwia, a w 1966 r. - Bułaria.

Czy Manchester United zajął kiedyś ostatnie miejsce w swojej grupie Ligi Mistrzów?

Tak. Zdarzyło się to w sezonie 2005/06. Lepsze w grupie D okazały się Villarreal, Benfica i Lille.

Czy zdarzyło się kiedyś, że zespół, który zajął ostatnie miejsce w polskiej piłkarskiej ekstraklasie nie spadł do niższej ligi?

Tak, więcej niż raz. Zagłębie Sosnowiec zajęło 16. miejsce w tabeli w sezonie 1990/91, ale wygrało baraż i pozostało w ekstraklasie, która została wtedy rozszerzona. Tak samo było w sezonie 1972/73, gdy Odra Opole uratowała byt w ekstraklasie, bo powiększono ją do szesnastu drużyn.

Które miejsce jest ostatnim punktowanym w biathlonowym Pucharze Świata?

Czterdzieste. W rywalizacji narciarzy FIS przyznaje punkty do 30. miejsca.

Czy ostatnie miejsce w sezonie NBA daje automatycznie prawo do pierwszego wyboru w drafcie NBA?

Nie. Ostatnie miejsce daje większe szanse w tzw. loterii draftowej, która ustala kolejność wyboru.

Ile drużyn spada do dywizji I z hokejowej elity mistrzostw świata?

Ostatnia i przedostatnia, a właściwie dwie ostatnie z dwóch grup I rundy.

W ilu konkurencjach biathlonowych igrzysk olimpijskich w Soczi ostatnim sklasyfikowanym zawodnikiem był Polak lub polska drużyna?

W jednej - w sztafecie. Do biegu wspólnego i do biegu na dochodzenie Polacy wcale się nie zakwalifikowali. W biegu na 10 km ostatni był Kazach Dias Keneszew, a na 20 km Węgier Karoly Gombos.

Jaką symboliczną nagrodę dostają rugbiści, którzy zajmą ostatnie miejsce w Turnieju Sześciu Narodów?

Drewniana łyżkę. Ten zwyczaj wziął się prawdopodobnie z uniwersytetu Cambridge, gdzie drewnianą łyżkę dostawał student, który na egzaminie dostał najniższą notę.

Podczas igrzysk w Londynie dziennikarze World Street Journal sporządzili klasyfikację medalową, w której medale ołowiane, blaszane i cynkowe przyznawał za trzy ostatnie miejsca. Kto wygrał w tej klasyfikacji?

Wielka Brytania. Według WSJ Brytyjczycy zdobyli 8 medali ołowianych, 11 blaszanych i 12 cynkowych.

Jaki kraj reprezentował Eric Moussambani, który podczas igrzysk w Sydney zrobił furorę niesłychanie wolnym pokonaniem dystansu 100 m st. dowolnym?

Gwineę Równikową

Które państwo zajmuje ostatnie miejsce w klasyfikacji wszech czasów piłkarskich mistrzostw świata, uwzględniającej bilans punktowy i bramkowy z meczów?

Salwador. Dwa razy grał na mistrzostwach świata i za każdym razem przegrał wszystkie trzy mecze w grupie. Dlatego bilans bramkowy ma bardzo niekorzystny: 1:22