Kiedroquiz 17. Omówienie prawidłowych odpowiedzi na pytania

W jaki sposób Polska zapisała się w historii cypryjskiego futbolu?

Cypr w eliminacjach wielkich piłkarskich imprez startuje od 1962 r. Do 12 kwietnia 1987 r. nie zdobył punktu na wyjeździe. Wtedy zremisował z Polską w Gdańsku 0:0.

Kiedy polscy piłkarze ponieśli najsroższą porażkę w historii (0:8)?

Najwyższą porażkę 0:8 Polacy ponieśli w meczu z Danią w Kopenhadze 26 czerwca 1948 r. Na swoje usprawiedliwienie mieli fakt, że wyszli na boisko po długiej podróży pociągiem.

W 1959 r. piłkarski mistrz Polski, ŁKS Łódź, przegrał 0:5 w I rundzie klubowego Pucharu Mistrzów z amatorami z...

W Pucharze Mistrzów ŁKS przegrał 0:5 z mistrzem Luksemburga - Jeunesse Esch 0:5, w rewanżu wygrał 2:1,

21 lat temu Widzew przeżył największą klęskę w Pucharach. Z Eintrachtem Frankfurt przegrał...

W 1992 r. Widzew w I rundzie Pucharu UEFA przegrał z Eintrachtem Frankfurt 0:9. W pierwszym meczu padł remis 2:2.

W jaki sposób Polonia Warszawa zapisała się w historii kazachskiego futbolu?

Kluby z Kazachstanu uczestniczą w rozgrywkach UEFA dopiero od sezonu 2002/03. W pierwszym starcie wszystkie odpadły w pierwszej rundzie. Rok potem Tobył Kostanaj w Pucharze Intertoto wygrał dwumecz z Polonią Warszawa (2:1 i 3:0), wyeliminował potem także belgijski St-Truiden.

Ostatnim golem reprezentanta Polski w historii meczów na stadionie Dziesięciolecia pozostanie...

17 kwietnia 1983 reprezentacja Polski zremisowała z Finlandią w ostatnim swoim meczu na stadionie Dziesięciolecia. Gole zdobyli Włodzimierz Smolarek (z karnego) w 2. minucie i Paweł Janas dla Finlandii w 5. minucie. To był jedyny punkt wywalczony przez Finlandię w tych eliminacjach. Roman Wójcicki strzelił samobójczego gola w kolejnym meczu tych eliminacji - z ZSRR.

Polscy piłkarze zapisali się też w historii albańskiego futbolu dając Albańczykom pierwszy w historii punkt na wyjeździe. Działo się to za kadencji trenera...

Albania w piłkarskich eliminacjach startowała od Euro 1964. Do 31 października 1984 r. zdobywała punkty tylko w meczach u siebie, aż doszło do meczu z Polską w Mielcu. Reprezentacja Polski prowadzona przez Antoniego Piechniczka uratowała remis (2:2) w 85. minucie po golu Andrzeja Pałasza.

Polacy zapisali się także w historii azerskiego futbolu, oddając Azerbejdżanowi pierwszy punkt w historii jego meczów o punkty. Było to podczas eliminacji...

Dla Azerów pierwszym startem w piłkarskich eliminacjach było Euro 1996. W grupie przegrali wszystkie mecze oprócz tego ostatniego - z Polską. W Trabzonie padł bezbramkowy remis.

Rekordowa porażka polskich piłkarek nożnych to 0:10. W takich rozmiarach uległy...

W rekordowych rozmiarach Polki uległy Islandii w ramach eliminacji mistrzostw Europy 2005.

W eliminacjach Euro 1980 Polacy wygrali i zremisowali z wicemistrzami świata - Holendrami. Nie awansowali jednak, bo stracili punkty z...

W eliminacjach Euro 1980 r. Polacy byli o krok od pierwszego w historii awansu do finałów piłkarskich mistrzostw Europy. W grupie wygrali po dwa razy z Islandią i Szwajcarią, z Holendrami - wicemistrzami świata z 1978 r. - wygrali 2:0 u siebie i zremisowali 1:1 na wyjeździe. Nie potrafili jednak wygrać z NRD i na Euro pojechali Pomarańczowi, którzy dwa razy ograli wschodnich Niemców.

Polscy hokeiści na lodzie w 2013 r. po raz drugi z rzędu nie awansowali do II ligi światowej (Dywizja IA). Czy te dwa ostatnie lata to najsłabsze miejsca Polaków w hierarchii MŚ w historii?

Drugie miejsce w Dywizji IB, czyli w trzeciej lidze mistrzostw świata, odpowiada 24. miejscu w hokejowej hierarchii na świecie. Nigdy wcześniej Polska nie była tak nisko.

Na ostatnich igrzyskach olimpijskich Polska zajęła 30. miejsce w klasyfikacji medalowej. W historii polskich startów w letnich IO gorsze miejsce zdarzyło się...

Raz. W 1948 r. Polacy zdobyli podczas igrzysk tylko jeden brązowy medal i zostali sklasyfikowani na 34. miejscu.

W klasyfikacji medalowej wszech czasów igrzysk olimpijskich Polskę wyprzedza m.in...

Estonia, która ma w dorobku 4 złote medale. Lichtenstein dzięki złotu Justyny Kowalczyk wyprzedziliśmy trzy lata temu.

W 2007 r. polscy siatkarze mieli walczyć o medale mistrzostw Europy w Moskwie, a...

W 2007 r. podczas mistrzostw Europy w Moskwie Polacy zdołali wygrać tylko z Turcją. Wyszli z grupy, ale potem przegrali kolejne trzy mecze.

PYTANIE Z GAZETY WYBORCZEJ. Jaką największą stratę miała Polska do lidera grupy na finiszu eliminacji MŚ?

Najgorsze eliminacje mistrzostw świata to te w wykonaniu Polaków przed mundialem 2010 r. W grupie Polską zajęła 5. miejsce (najgorsze w historii), a do zwycięzcy (Słowacja) straciła 11 punktów.