Kiedroquiz nr 15. Omówienie odpowiedzi

Czy poza Legią w 1993 r. zdarzyło się jeszcze choć raz w polskiej lidze, że drużyna, która zdobyła najwięcej punktów w sezonie nie została mistrzem Polski?

Zdarzyło się to jeszcze co najmniej raz. W 1951 r. Ruch Chorzów został uznany przez PZPN mistrzem Polski - po zwycięstwie w Pucharze Polski - choć w lidze zajął dopiero 6. miejsce.

Podczas mundialu w RFN w 1974 r. Jan Tomaszewski jako pierwszy w historii mistrzostw świata obronił dwa rzuty karne. Było to w meczach...

Tomaszewski obronił rzuty karne w meczach z Niemcami i Szwecją. Nie strzelili mu karnych: Szwed Staffan Tapper oraz Niemiec Uli Hoeness.

Z Niemcami i Jugosławią

Z Niemcami i Szwecją

Czy Ruch Chorzów grał kiedyś w ćwierćfinale Pucharu Mistrzów?

Tak. Działo się to w sezonie 1974/75. W meczach o półfinał Ruch uległ minimalnie Saint-Étienne (3:2 u siebie i 0:2 na wyjeździe).

Po uzyskaniu jakiej wysokości Kozakiewicz pokazał widowni w Moskwie swój słynny gest?

Pokazał go przy skoku na 5,70 m. Potem powtórzył po osiągnięciu rekordu świata - 5,75 m.

Kiedy ostatni raz kanadyjski zespół zdobył Puchar Stanleya?

W NHL od wielu lat dominują drużyny z USA. Ostatni raz Kanadyjczykom udało się zdobyć Puchar Stanleya w 1993 r. (Montreal Canadiens).

W której z tych lig drużyny płacą podatek od luksusu?

Podatek płacą kluby baseballowej MLB. W AFL obowiązuje salary cap.

Ile czasu na rozegranie akcji mieli koszykarze NBA, zanim wprowadzono ograniczenie do 24 sekund?

Wcześniej nie było żadnych ograniczeń w czasie rozgrywania piłki i dochodziło to takich kuriozalnych sytuacji, że drużyny oddawały jeden-dwa rzuty na kwartę.

Chodziarz Daniel Plaza, który w 1996 r. wpadł na dopingu, tłumaczył, że środek dostał się do jego organizmu, bo...

U Daniela Plazy - mistrza olimpijskiego z 1992 r. - wykryto nandrolon. Chodziarz tłumaczył, że środek dostał się do jego organizmu, bo uprawiał seks oralny z ciężarną żoną. Jego tłumaczeniu dał wiarę hiszpański sąd i uznał dyskwalifikację za niezasadną.

W 1972 r. Japończyk Yukio Kasaya wygrał trzy pierwsze konkursy Turnieju Czterech Skoczni, ale nie stanął na podium w klasyfikacji generalnej. Dlaczego?

Yukio Kasaya miał szansę jako pierwszy w historii wygrać wszystkie konkursy Turnieju Czterech Skoczni. Wygrał trzy, ale nie wystartował w czwartych, bo wrócił do Japonii przygotowywać się do igrzysk olimpijskich w Sapporo.

Czy Kornelia Marek była jedyną zawodniczką przyłapaną na dopingu podczas igrzysk w Vancouver?

Polka Kornelia Marek była jedyną - jak dotąd - zawodniczką, u której stwierdzono doping podczas igrzysk w Vancouver.

Ile drużyn nigdy nie spadło z Premier League (czyli od powołania ligi w 1992 r.)?

Z Premier League nigdy nie spadło siedem drużyn: Arsenal, Aston Villa, Chelsea, Everton, Liverpool, Manchester United, Tottenham.

W jakiej konkurencji torowej mistrzem świata zawodowców został Lech Piasecki?

Piasecki został mistrzem świata na 5000 m na dochodzenie. Ta konkurencja nie jest już rozrywana. W MŚ zostało tylko 4000 m na dochodzenie, w którym kiedyś rywalizowali tylko amatorzy.

Który baseballista jako pierwszy zarabiał więcej niż prezydent Stanów Zjednoczonych?

Pierwszym baseballistą, który zarabiał więcej niż prezydent Stanów Zjednoczonych był Babe Ruth, który podpisał w 1930 r. kontrakt na 80 tys. dolarów rocznie. Prezydent Herbert Hoover zarabiał wtedy tylko 75 tys. dolarów.

Który z tych sportowców grał w meczach All Stars w obu najpopularniejszych amerykańskich sportach - baseballu i futbolu?

Jedyny amerykańskim sportowcem, który grał w meczach All Stars w obu amerykańskich sportach był Bo Jackson, który łączył karierę w obu ligach w latach 1987-90. W baseball grał do 1994 r.

PYTANIE Z GAZETY WYBORCZEJ. Czy w reprezentacji Niemiec na igrzyskach w Londynie był choć jeden zawodnik, który zdobywał wcześniej medal dla NRD?

Był co najmniej jeden taki zawodnik - Ralf Schummann. W 1988 r. zdobył dla NRD srebro w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego. W Londynie 51-letni dziś zawodnik zajął w tej konkurencji 16. miejsce.