Justyna Kowalczyk nagrodzona statuetką DMS - Sportowy Wizerunek roku 2013

Już po raz drugi Justyna Kowalczyk została nagrodzona w Konkursie Nagród Biznesu Sportowego. Polka to dwukrotna mistrzyni olimpijska, mistrzyni i multimedalistka mistrzostw świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich. Najlepsza polska biegaczka narciarska to niekwestionowana królowa sportów zimowych w Polsce. Od lat dostarcza nam niezapomnianych emocji, przy okazji popularyzując aktywne uprawianie sportu wśród Polaków. Jej zaangażowanie, charakter, determinacja połączone z pasją to cechy, które charakteryzują prawdziwego mistrza.
Podczas X Gali Sportu i Biznesu, która odbyła się 6 marca w Centrum Olimpijskim w Warszawie, poznaliśmy zwycięzców w 11 kategoriach Nagród Biznesu Sportowego za rok 2013. Wśród laureatów obok Justyny Kowalczyk znalazły się także m.in.: Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej Mazury 2013 czy też projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki "Stop Zwolnieniom z WF-u".

Nagrody Biznesu Sportowego promują osoby i instytucje, które poprzez swoją działalność mają bezpośredni wkład w rozwój polskiego sportu. Profesjonalna współpraca biznesu i środowiska sportowego pozwala na pełny rozwój sportu, a co za tym idzie - zaistnienie polskich sportowców na arenie międzynarodowej. Nagrody Biznesu Sportowego wyróżniają tych, którzy przyczyniają się do rozwoju relacji między sportem i biznesem w największym stopniu. O ich przyznaniu decyduje Kapituła DEMES, złożona z ekspertów w dziedzinie biznesu sportowego.

Uroczystość wręczania nagród ma już 10-letnią tradycję. To nie tylko ważny moment dla nagrodzonych, ale i kluczowe spotkanie dla środowiska biznesu sportowego - gromadzi najlepszych z najlepszych.

Gdy w 2004 r. wraz z Kapitułą przyznawaliśmy pierwsze statuetki, świadomość potencjału biznesu sportowego w naszym kraju była na dość niskim poziomie. Z dumą mogę powiedzieć, iż aktualnie w Polsce sport coraz częściej wykorzystywany jest do budowania przewag konkurencyjnych poszczególnych miast czy też organizacji. Jest to bardzo pozytywny trend, gdyż tylko poprzez współpracę biznesu i środowiska sportowego możemy rozwijać nasz sport i jak równy z równym rywalizować na arenie międzynarodowej. Naszym zadaniem jest czynne analizowanie zdarzeń na polskim rynku i nagradzanie tych osób, firm i instytucji, które wykazały się największym profesjonalizmem i wpłynęły pozytywnie na rozwój sportu w Polsce - powiedział Piotr Matecki, pomysłodawca przyznawania nagród.

Bardzo ciekawie wyglądała rywalizacja w kategorii "Wydarzenie Sportowe". Ostatecznie Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej Mazury 2013 wyprzedziły pozostałe imprezy sportowe rozgrywane w 2013 r. w naszym kraju. Organizatorzy ze Starych Jabłonek w tyle zostawili m.in. takie projekty jak Orlen Warsaw Marathon czy European Speedway Championships. Popularność siatkówki z pewnością przyczyniła się także do wyłonienia zwycięzcy w kolejnej pozycji. W kategorii "Obiekt Sportowy" wygrała łódzka Atlas Arena.

Członkowie kapituły DEMES docenili także działania firmy Oknoplast. Program sponsorowania trzech czołowych drużyn europejskich (Inter Mediolan, Borussia Dortmund, Olympic Lyon) okazał się najlepszym w kategorii "Projekt Sponsoringowy". Warto przypomnieć, że firma Oknoplast już w zeszłym roku nominowana została do tej prestiżowej nagrody, jednakże musiała wówczas uznać wyższość Biedronki - Oficjalnego Sponsora Reprezentacji Narodowej w piłce nożnej.

Popularność piłki nożnej jest tak duża, że nie dziwi, iż to właśnie przedstawiciel tej dyscypliny okazał się zwycięzcą w głosowaniu otwartym na "Sportowe przeżycie roku". Według czytelników portalu Sport.pl cztery bramki Roberta Lewandowskiego w półfinale Ligi Mistrzów to najważniejszy sportowy moment ubiegłego roku.

Jedną z najważniejszych wartości, która wyróżnia Nagrody Biznesu Sportowego spośród pozostałych konkursów w kraju, jest z pewnością fakt, iż Kapituła nagradza również projekty promujące aktywność fizyczną zarówno wśród młodych adeptów sportu, jak i w poszczególnych miastach czy regionach.

To właśnie w kategorii "Sport dzieci i młodzieży" miała miejsce najbardziej zacięta rywalizacja. Kapituła, zdając sobie sprawę z roli, jaką odgrywa szkolenie dzieci i młodzieży oraz zachęcanie najmłodszych do aktywnego trybu życia, nagrodziła projekt "Stop zwolnieniom z WF-u". Jest to kampania Ministerstwa Sportu i Turystyki promująca aktywność fizyczną wśród dzieci i ich rodziców. W spotach reklamowych występują znani polscy sportowcy, opowiadający o początkach swojej kariery. Kampanię od początku wspiera wielu polskich sportowców, m.in. Bartosz Kurek, Marcin Możdżonek, Otylia Jędrzejczak, Maja Włoszczowska, Anita Włodarczyk, Marcin Gortat, Marcin Jurkiewicz, Piotr Małachowski, Tomasz Majewski, Sławomir Szmal i wielu innych.

W kategorii "Sport w miastach i regionach" Nagroda Biznesu Sportowego powędrowała do stolicy Małopolski. Kraków to jedno z wiodących miast polskiego sportu. Posiada swoich przedstawicieli w czołowych ligach różnych dyscyplin. To właśnie z Krakowa pochodzą tak znane postaci polskiego sportu jak Robert Kubica czy też siostry Radwańskie. Warto wspomnieć, że stolica Małopolski ubiega się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 r. Według planów Kraków miałby być miastem gospodarzem, ale sportowcy rywalizowaliby też m.in. w Zakopanem, Myślenicach i na Słowacji. Dodatkowo w Krakowie powstaje właśnie jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce i Europie.

Nagrodę DEMES za rok 2013 w kategorii "Osobowość mediów" otrzymał Janusz Pindera, za najlepszą Organizację Sportową uznano natomiast klub Legia Warszawa. Przyznano również DEMESA Honorowego, którego otrzymał mityng Pedro's Cup. Organizatorzy konkursu nagrodzili zaangażowanie firmy Strauss Cafe, która od 2005 r. współtworzy jedną z największych imprez sportowych w Polsce. Nagrodę Biznesu Sportowego w kategorii DEMES Zagraniczny otrzymała Lesa Ukman - współzałożycielka grupy konsultingowej IEG - kluczowej firmy w branży sponsoringu, będącej największym na świecie dostawcą niezależnych badań i analiz.

Pełna lista Laureatów X Gali Nagród Biznesu Sportowego:

Sportowy wizerunek: Justyna Kowalczyk

Projekt Sponsoringowy: Oknoplast - Sponsor trzech czołowych drużyn europejskich

Obiekt Sportowy:Atlas Arena

Wydarzenie Sportowe: Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej Mazury 2013

Sport dzieci i młodzieży: Stop Zwolnieniom z WF-u

Sport w miastach i regionach: Kraków

Osobowość mediów: Janusz Pindera

Organizacja sportowa: Legia Warszawa

Sportowe Przeżycie Roku: Cztery bramki Roberta Lewandowskiego w półfinale Ligi Mistrzów

DEMES Honorowy: Pedro's Cup

DEMES Zagraniczny: Lesa Ukman