AMPY z klasą - największe zawody akademickie za nami

W dniach 1 - 3 marca na stoku Harenda w Zakopanem odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski. ?Kryształowe Kule? zdobyli Mateusz Garniewicz, Karolina Klimek i Anna Berezik. Zawody objęte były patronatem TAURON Bachleda Ski.
Na zakopiańskiej Harendzie rywalizowało blisko 700 studentów z 69 uczelni. Ścigali się zarówno czołowi polscy zawodnicy, na co dzień startujący w zawodach światowej klasy, jak również amatorzy narciarstwa, którzy na AMPy przyjeżdżają ze względu na wspaniałą atmosferę. Wszystko przebiegało zgodnie z planem, a organizacja - co podkreśla sam Andrzej Bachleda-Curuś - była pierwszorzędna. Zawodnicy również spisali się znakomicie: "W AMP-ach startuję już od kilku lat. Zawsze jest wysoki poziom, ale w tegorocznej edycji ekipa była chyba najsilniejsza. W gigancie kobiet po pierwszym przejeździe różnice były tak niewielkie, że w dalszym ciągu pięć dziewczyn miało szansę na złoto, co rzadko się zdarza" - opowiada Karolina Klimek. Nie zawiodła również pogoda i przez większość czasu świeciło słońce.

W slalomie gigancie kobiet najlepsza okazała się Karolina Klimek z krakowskiej AWF. Srebro przypadło Dorocie Kaczmarek z wrocławskiej Akademii Medycznej, a brąz Katarzynie Leszczyńskiej z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W kategorii mężczyzn najwyższe miejsce na podium wywalczył, startujący na codzień w zawodach FIS, Mateusz Garniewiczowi z Politechniki Poznańskiej. Na drugiej pozycji przejazdy finałowe zakończył Filip Rzepecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a na trzeciej Mateusz Habrat z AWF Kraków. Uczestnicy podkreślali, że pomimo iż eliminacje i finał odbywały się jednego dnia, wszystko przebiegło niezwykle sprawnie.

W slalomie pań najlepszy czas i złoto zagwarantowała sobie Anna Berezik z Akademii Techniczno-Humanistyczniej w Bielsku-Białej, która kilka dni wcześniej wygrała także cykl AZS Wintercup. Potwierdziła tym samym swoje umiejętności i bardzo wysoką formę, co dobrze wróży przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski Seniorów. Drugą pozycję zajęła tym razem Katarzyna Leszczyńska, a trzecią Karolina Klimek. Wśród panów ponownie triumfował Mateusz Garniewicz. Drugi był Jakub Ilewicz z AWF w Katowicach, a trzeci Maciej Kominko reprezentujący AWF Kraków.

W klasyfikacji drużynowej najwięcej punktów zdobyły AWF Kraków w kategorii kobiet i AWF Katowice w kategorii mężczyzn. Ponadto wyłonione zostały najlepsze uczelnie poszczególnych typów: uniwersytety, uczelnie społeczno-przyrodnicze, uczelnie techniczne i wyższe szkoły niepubliczne. "Właśnie to sprawia, że AMPy są niepowtarzalne. Rywalizacja odbywa się nie tylko w klasyfikacji indywidualnej, ale również drużynowej, a w dodatku walka toczy się wśród poszczególnych typów uczelni. Jest więc wielu zwycięzców i mnóstwo nagród" - tłumaczy Karolina Klimek.

Obok rywalizacji sportowej AMPy po raz kolejny udowodniły, że zawody te to nie tylko walka o wynik, ale również okazja do świetnej zabawy. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "AMPy z klasą". Happening polegał na tym, że uczestnicy swoje stroje przystrajali stylowymi dodatkami. Były muszki, kapelusze, futrzane kołnierze. Niektórzy poszli o krok dalej i na przykład Jakub Gałaszek, aktualny Mistrz Świata Lekarzy, zjechał ubrany w szykowny frak. Karolina Klimek natomiast w eliminacjach slalomu giganta wystąpiła w sukience. Jak sama przyznaje, mogło jej to przynieść szczęście, bo ostatecznie zwyciężyła w tej konkurencji.

Akademickie Mistrzostwa Polski to coś więcej niż zawody - to święto studentów, dla których narty są największą pasją. Tegoroczna edycja objęta została patronatem programu TAURON Bachleda Ski. Projekt ten, stworzony przez firmę TAURON Polska Energia przy współpracy z najbardziej utytułowanym polskim alpejczykiem panem Andrzejem Bachledą-Curusiem, stawia sobie za cel rozwój narciarstwa alpejskiego w Polsce. W rozpowszechnieniu tego sportu pomóc ma szereg organizowanych imprez sportowych, między innymi Mistrzostwa Polski Amatorów, AZS Wintercup, TAURON Energy Ski Cup oraz Puchar TAURONKA. Nad wszystkimi zawodami czuwa nasz medalista. Podobnie było w przypadku Akademickich Mistrzostw Polski, gdzie Andrzej Bachleda-Curuś osobiście zagrzewał do boju czołowych polskich studentów - narciarzy.

Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie zawodów: href=" http://www.amp.azs.pl/narciarstwo-alpejskie.">http://www.amp.azs.pl/narciarstwo-alpejskie.