AZS Wintercup 2012 zakończony

W poniedziałek (27 lutego) na stoku Harenda w Zakopanem odbył się finał studenckiego pucharu Polski w narciarstwie alpejskim - AZS Wintercup. Zwyciężczynią cyklu została Anna Berezik. Zawody objęte są patronatem TAURON Bachleda Ski, programu odnowy narciarstwa alpejskiego w Polsce.

Niemałe emocje towarzyszyły finałowi 9 edycji AZS Wintercup. Gra toczyła się nie tylko o medale i miejsca na podium, ale także o atrakcyjną nagrodę główną - samochód osobowy Fiat 500. Zawodnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach na dwóch osobnych trasach, a każdy wykonywał po dwa przejazdy w slalomie i slalomie gigancie. Trasa była bardzo długa i wymagająca, ponieważ wytyczona została z samego szczytu Harendy. Dodatkowym utrudnieniem dla studentów był padający śnieg.

Pierwszy rozegrany został slalom gigant, który w kategorii kobiet zwyciężyła Anna Berezik z Akademii Techniczno Humanistycznej w Bielsku-Białej. Druga była Karolina Klimek z krakowskiego AWFu, a trzecia Ewa Bursztyńska z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Wśród mężczyzn najszybszy okazał się Filip Rzepecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Drugie miejsce, z ponad sekundową stratą, wywalczył Wojciech Szczepanik z AWF Katowice, a trzecie Adam Wójtowicz z Politechniki Śląskiej. Slalom gigant nie rozstrzygnął zatem ostatecznie walki w wyścigu o samochód, w którym pozostali już tylko Filip Rzepecki i Anna Berezik.

W slalomie po pierwszym przejeździe kobiet prowadziła Anna Berezik z zaledwie 0,17 sekundową przewagą nad Karoliną Klimek. Wśród panów najszybszy był Mateusz Habrat, a Filip Rzepecki - dla którego slalom miał być decydujący w walce o Fiata 500 - miał ponad 1-sekundową stratę do zwycięzcy. Jednak w dalszym ciągu zachowywał szansę na wygraną samochodu. Podczas startu drugiego przejazdu slalomu emocje sięgnęły zenitu. Tym razem najszybsza była Karolina Klimek, która Annę Berezik wyprzedziła o 0,02 sekundy, jednak to Ania miała najlepszy łączny czas - wyprzedziła Karolinę o 0,15 sekundy i zapewniła sobie tym samym zwycięstwo i nagrodę główną. Srebro zdobyła Karolina Klimek, a brąz Katarzyna Iwińska - reprezentantka Politechniki Warszawskiej. Drugi przejazd poszedł Filipowi Rzepeckiemu znacznie lepiej. W spokoju czekał on na start zwycięzcy pierwszego zjazdu. Mateusz Habrat wypadł z trasy, dzięki czemu Filip Rzepecki awansował na pierwsze miejsce. Drugie i trzecie ponownie przypadło Adamowi Wójtowiczowi (tym razem srebro) i Wojciechowi Szczepanikowi (brąz).

Walkę o samochód zwyciężyła Anna Berezik, która podczas całego cyklu AZS Wintercup pięciokrotnie stawała na najwyższym podium. Również pięć zwycięstw odniósł Filip Rzepecki. O wygranej przesądziła zatem liczba drugich miejsc, a tych więcej miała Anna Berezik. Kluczyki do auta wręczy zwyciężczyni Andrzej Bachleda-Curuś, wielokrotny medalista w narciarstwie alpejskim i pomysłodawca programu TAURON Bachleda Ski. Ceremonia odbędzie się podczas Akademickich Mistrzostw Polski już w najbliższy piątek (2 marca) na Harendzie.

W klasyfikacji zespołowej mężczyzn najwięcej punktów udało się zdobyć Politechnice Śląskiej (627 pkt.). Następnie uplasowały się Uniwersytet Warszawski (544 pkt.) i Politechnika Krakowska (519 pkt.). Klasyfikację ogólną kobiet zdominował krakowski AWF z 443 punktami. Drugie miejsce przypadło Politechnice Warszawskiej (238 pkt.), a trzecie Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa (213 pkt.).

Więcej informacji na tauronbachledaski.pl ?