Sędzia wróg - serial dokumentalny
-
Rewolucyjna zmiana w polskim sporcie! Jest przełom. "Patologia trwa i trzeba to przerwać"
Sędziowie sportowi mają zostać funkcjonariuszami publicznymi. - Zmiany w prawie powinny zniechęcić chuliganów i wandali do aktów przemocy wobec sędziów. Poza przestępcami i bandytami nikt na tym projekcie nie traci - mówi Sport.pl Rafał Rostkowski.
-
Usłyszała, że "nadaje się tylko do łóżka i do garów". Sędzia ujawnia patologię w niższych ligach
- Piłka na tym poziomie powinna być zabawą, jednoczyć lokalną społeczność, a nie tworzyć konflikty i wywoływać agresję, której najczęściej ofiarami są sędziowie - mówi Natalia Wawrzyniak, główna bohaterka drugiego odcinka serialu "Sędzia wróg".
-
"To powinna być dożywotnia dyskwalifikacja i podanie personaliów do publicznej wiadomości"
- W latach 90. o takich aferach było w środowisku bardzo głośno. Teraz wielu sędziów rezygnuje, bo ma świadomość, że jest nieformalne, ciche przyzwolenie na przemoc wobec nich, a ofiary "narażają wizerunek środowiska" opowiadaniem o tym, co je spotkało. Brak słów - mówi w dużym wywiadzie ze Sport.pl Rafał Rostkowski, były sędzia piłkarski.
-
PZPN nigdy tego nie zrobił. A powinien. "Muszą być surowo karani"
- Wprowadziliśmy Status Sędziego, w którym oprócz obowiązków zostały również zawarte prawa sędziów. W tym prawo sędziów do wsparcia prawnego ze strony wojewódzkich związków i PZPN w przypadku, gdy dotknie ich przemoc albo straty materialne. Chodzi o to, żeby sędziowie nie byli sami ze swoimi problemami, aby mieli wsparcie związkowych prawników - mówi Tomasz Mikulski, przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN, pytany o przemoc wobec sędziów w niższych ligach.
-
Żenujące sceny na boisku. Dwudziestu karków. A jeden nie miał wstydu
- W pewnym momencie myślałem, że nie wyjdę z tego boiska - mówi Przemysław Majer, sędzia z Poznania. Sędziował na linii mecz w A-klasie, gospodarze strzelili gola, ale on podniósł chorągiewkę, bo był spalony. I wtedy się zaczęło. O zastraszaniu sędziów w niższych ligach piłkarskich opowiada miniserial Sport.pl "Sędzia wróg".
-
Dostał pięć lat dyskwalifikacji za to, co zrobił sędziemu. "Odleciałem"
Szymon Pawłowski nie miał jeszcze 18 lat, na mecze woziła go mama, bo nie miał prawa jazdy. Po jednym z meczów w B-klasie, który sędziował, zadzwonił: "Przyjedź po mnie, bo złamali mi nos". Z tego meczu zabrała go karetka pogotowia. O patologiach w niższych ligach piłkarskich opowiada miniserial Sport.pl "Sędzia wróg".
-
"Powiedział, że życzy mi dobrego ku***a". Ujawniła skandal w polskim futbolu
27-letnia Natalia Wawrzyniak wracała do domu ze łzami w oczach. Zastanawiała się, czy nadal chce sędziować. - Po meczu bramkarz gospodarzy powiedział, że życzy mi dobrego ku***a, żeby ktoś mnie porządnie wyr***ał tak jak ja ich. Zamurowało mnie - mówi sędzia. Takie patologie w niższych ligach piłkarskich pokazuje miniserial Sport.pl "Sędzia wróg".
-
Niebywały skandal w polskiej lidze. Od razu zakończył mecz. "Szacunek"
Sędziowie w niższych ligach piłkarskich bywają szturchani, bici, zastraszani, opluwani. - Gdybym wytarł twarz i sędziował dalej, straciłbym do siebie całkowicie szacunek. Zapach jego śliny czuję do dzisiaj. Najgorszemu wrogowi tego nie życzę - mówi Wojciech Ganczar, sędzia piłkarski, jeden z bohaterów miniserialu Sport.pl "Sędzia wróg".
-
Sędzia Frankowski opluty. "Jak najszybciej uciekać". Zobaczył, co zrobili z jego autem
Bartoszowi Frankowskiemu po meczu w B-klasie przebili dwie opony. Tomaszowi Kwiatkowskiemu w Wólce Radzymińskiej - wszystkie cztery. Frankowski został opluty, Kwiatkowski kilka razy barykadował się w szatni, a Paulina Baranowska zza pleców słyszała groźby śmierci. - Niższe ligi to szkoła życia. Ale taka, z której trzeba jak najszybciej uciekać - mówią po latach, już z perspektywy ekstraklasy.
-
Patologia po polsku. "Ru***m twoją starą". Ale nie mógł dać mu czerwonej kartki
- Jeden z kibiców krzyknął: "Ru***m twoją starą i dziewczynę". Mając świadomość, że dziewczyna jest tuż za mną, najchętniej rzuciłbym chorągiewkę i poszedł do szatni. Psychicznie już mnie na tym meczu nie było - przyznaje Szymon Pawłowski, sędzia, który jedno ze spotkań kończył ze złamanym nosem i oplutą twarzą. Przemoc wobec sędziów w niższych ligach pokazuje produkcja Sport.pl "Sędzia wróg".
-
To już plaga. "Słyszałem, że jestem pi***". Patologia w polskiej piłce
Od wywierania presji na meczach dzieci się zaczyna, a na bluzgach lub rękoczynach kończy. Są sędziowie, którzy nie boją się o tym mówić. To bardzo ważne, bo może uświadomić wszystkim - od PZPN, po nas jako kibiców i rodziców - że sędzia to nie wróg, tylko uczestnik meczu zasługujący na szacunek.
-
Szef polskich sędziów: To za dużo. Nie można przejść nad tym do porządku dziennego
- Wprowadziliśmy Status Sędziego, w którym oprócz obowiązków zostały również zawarte prawa sędziów. W tym prawo sędziów do wsparcia prawnego ze strony wojewódzkich związków i PZPN w przypadku, gdy dotknie ich przemoc albo straty materialne. Chodzi o to, żeby sędziowie nie byli sami ze swoimi problemami, aby mieli wsparcie związkowych prawników - mówi Tomasz Mikulski, przewodniczący Kolegium Sędziów PZPN.
-
Zamietli sprawę pod dywan. Zdziczenie. "PZPN przez tyle lat nic z tym nie zrobił"
- Gdyby sędziowie piłkarscy byli funkcjonariuszami publicznymi, mieliby taką samą ochronę prawną jak policjanci czy sędziowie sądów powszechnych. Niestety sprawa utknęła, bo od roku parlamentarzyści czekają na stanowisko Ministerstwa Sportu. Nie wiem, jak to skomentować, aby nie urazić pana ministra - mówi Rafał Rostkowski, były arbiter, który zabiera głos w miniserialu Sport.pl "Sędzia wróg".