Vancouver 2010. Kowalczyk przegoniła Małysza

Justyna Kowalczyk zdobyła w Vancouver trzy medale i w tabeli polskich medalistów igrzysk olimpijskich uwzględniającej sumę krążków sportowców, którzy zdobyli przynajmniej dwa medale, awansowała na piąte miejsce. Adam Małysz - także z czterema medalami, ale bez złota - jest na szóstej pozycji.

Polska ma 25 sportowców, którzy na letnich i zimowych igrzyskach zdobyli przynajmniej dwa medale. Bezkonkurencyjna jest wśród nich lekkoatletka Irena Szewińska, która w sprintach i skoku w dal zdobyła siedem medali na igrzyskach w Tokio (1964), Meksyku (1968), Monachium (1972) i Montrealu (1976).

Kowalczyk jest na liście wszech czasów najwyżej klasyfikowanym zawodnikiem biorącym udział w igrzyskach zimowych - w tabeli uwzględniającej sumę medali z czterema krążkami znajduje się na piątej pozycji. Poza biegaczką z zawodników startujących w zimie w szerokiej czołówce jest jeszcze tylko skoczek narciarski Małysz.

Sukces w Vancouver nie zmieni Justyny! Ona nie będzie gwiazdorzyć! Polska w historii igrzysk zdobyła 275 medali, ale zaledwie 5 proc. wywalczone zostało na igrzyskach zimowych - z 14 tych krążków (dwa złote, po sześć srebrnych i brązowych) aż sześć miało miejsce w Vancouver.

Na zawodach letnich Polacy zdobyli 261 medali - 62 miały kolor złoty, 80 srebrny i 119 brązowy. 52 z nich wywalczyli lekkoatleci.

Polscy multimedaliści (pod względem sumy medali):

Polscy multimedaliści (pod względem kolorów medali):