Ciekawostki narciarskie

Czym się różnią narty skoczka od nart zjazdowych? Co to jest styl V i jak się go ocenia?

Ciekawostki narciarskie

Czym się różnią narty skoczka od nart zjazdowych? Co to jest styl V i jak się go ocenia?

Narty

Narty skoczków są wyraźnie dłuższe i szersze od zjazdowych. Przepisy ograniczają ich szerokość do 11,5 cm, a długość do 147 proc. wysokości zawodnika (w przypadku Małysza daje to 248 cm). Jeśli punktem wyjścia jest wykonany rano pomiar wzrostu zawodnika (od rana do wieczora malejemy przeciętnie o 1,5 cm wskutek spłaszczanie się 23 cząstek międzykręgowych), komisja sędziowska może zakwestionować nadmierną - jej zdaniem - długość nart.

Pojawiające się ostatnio narty z elastycznymi czubami łatwiej dopasowują się do strug powietrza, dzięki czemu skoczek nie musi wykonywać tak energicznych ruchów korekcyjnych. Narty do skoków produkowane są przez prawie wszystkie znane firmy (wiązania tylko przez dwie). Cena ok. 300 dol.

Styl V i równoległy

Przez długie lata skoczkowie trzymali narty razem. Ciało było w cieniu nart i nie stwarzało dodatkowej powierzchni nośnej, zaś pomiędzy nimi tworzyły się szkodliwe turbulencje.

Rozpowszechniony obecnie styl V to zasługa Szweda Boekleva, który jako pierwszy odkrył, że rozchylenie czubów nart podczas skoku zwiększa powierzchnię nośną. Sędziowie, nie doceniając innowacji, odejmowali mu punkty za styl. Pozbawiali przez to Boekleva szans na złoto, mimo że niejednokrotnie oddawał najdłuższe skoki.

Ocena za styl

Dotyczy odbicia, lotu i lądowania. Maksymalna nota - 20 punktów. Sędziów jest pięciu. Najwyższa i najniższa ocena odpada. Za bezbłędny stylowo skok na punkt K zawodnik może więc zebrać 120 (60+3x20) punktów.

Ciekawostki

Pierwszy konkurs skoków narciarskich odbył się w 1868 r. w Christianii (dawna nazwa Oslo).

225 m to najdłuższy jak dotąd skok w historii. Jego autorem jest Austriak Andreas Goldenberg

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.