Rekord na skoczni w Vikersund. 243 metry Evesena

Fantastyczny, nieoficjalny rekord świata w długości skoków! Norweg Johan Remen Evensen, jako pierwszy na świecie, pofrunął na nartach ponad 240 m i ustał lądowanie.

Relacja z kwalifikacji w Vikersund ?

W sobotę i niedzielę w Vikersund szykują się wielkie spektakle. Po trwającej rok czasu przebudowie Norwegowie mają największą skocznię mamucią na świecie. I już w piątek Evensen odebrał rekord rodakowi, Bjoernowi Einarowi Romoerenowi, który w 2005 roku w Planicy skoczył 239 m. Fin Janne Ahonen wylądował wtedy o metr dalej, ale przewrócił się przy lądowaniu i próba nie została zaliczona.

Międzynarodowa Federacja Narciarska przestała, oficjalnie, mierzyć rekordy. Ale treningowy skok Evensena będzie najdłuższym lotem na nartach na świecie. Dopóki ktoś nie skoczy dalej.

Adam Małysz zajmował na treningach szóste i piąte miejsce (199,5 oraz 214 m - jego rekord Polski ustanowiony osiem lat temu w Planicy wynosi 225 m). Jeśli powtórzy wynik w konkursach, w klasyfikacji generalnej PŚ awansuje na trzecie miejsce. Wyprzedzający go o 76 pkt. Austriak Andreas Kofler do Norwegii nie przyjechał - przygotowuje się do MŚ w Oslo, które zaczynają się 23 lutego.

W drugiej serii treningowej Austriak Martin Koch - z siódmej belki - uzyskał 241,5 m! Evensen skakał z dziesiątej. Bardzo słabo w treningach skakał Kamil Stoch - 128 i 110 m.

Adam Małysz ? zorganizuje nowatorski konkurs

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.