Morgenstern frunie po Puchar Świata

Tylko 80 punktów brakuje Austriakowi Thomasowi Morgensternowi do zdobycia drugiej w karierze Kryształowej Kuli za Puchar Świata. W piątek kwalifikacje do sobotniego konkursu lotów na największej skoczni świata w Vikersund

Na pięć zawodów przed końcem sezonu 25-letni Austriak ma o 430 pkt więcej od Simona Ammanna. I tylko Szwajcar ma teoretyczne szanse na wyprzedzenie lidera PŚ, ale Austriak już może mrozić szampana. W tym sezonie był poza zasięgiem wszystkich: wygrał siedem konkursów, siedem razy był drugi, raz trzeci. Tylko dwukrotnie, na 21 startów, wylądował poza dziesiątką. Poprzednią Kryształową Kulę wywalczył w 2008 roku - wtedy na koniec sezonu miał 1794 pkt. Teraz pewnie pobije swój rekord, bo ma już 1529 pkt.

Adam Małysz, który w PŚ jest czwarty, spróbuje w Vikersund wyprzedzić Austriaka Andreasa Koflera, do którego traci 76 punktów. Najlepszy polski skoczek jest w dobrej formie - w niedzielnym konkursie drużynowym na mamucie w Oberstdorfie dostał za swoje skoki najwyższą notę.

Vikersund, po wartej 10 mln euro całkowitej modernizacji, jest teraz największą skocznią świata. Gospodarze uważają, że można na niej skoczyć nawet 250 m. Dotąd największa była Velikanka w Planicy.

Rekordzistą długości skoku jest Norweg Bjorn Einar Romoren, który w 2005 roku uzyskał w Planicy 239 m.

Liczby Małysza

24 - w tylu miastach stawał na podium PŚ Adam Małysz

0 - tyle razy był na podium w Vikersund

Więcej o: