Skoki narciarskie. Trójskok w Zakopanem

Po raz pierwszy w historii Zakopane ma szansę zorganizować aż trzy konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Zarobi na tym całe miasto, o ile organizatorzy znajdą sponsora.

Na razie w oficjalnych kalendarzu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej nie ma niczego zaskakującego. Według planu Zakopane ma zorganizować w tym sezonie dwa konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. W piątek 21 stycznia i w sobotę 22 stycznia.

Ale wczoraj komitet organizacyjny zakopiańskich zawodów zastanawiał, czy da radę zorganizować jeszcze trzeci konkurs - w niedzielę 23 stycznia. Wizytowali Wielką Krakowie, gdy trenował na niej Adam Małysz.

- Do Zakopanego dzwonił Walter Hofer, dyrektor całego cyklu Pucharu Świata i rozmawiał o takiej możliwości - zdradza Andrzej Gąsienica-Makowski, starosta tatrzański i członek komitetu organizacyjnego imprezy w Zakopanem.

Międzynarodowa Federacja Narciarska została zmuszona do poszukiwania organizatorów dwóch konkursów, które miały się odbyć w miniony weekend w czeskim Harrachowie, ale z powodu silnego wiatru zostały odwołane.

Jedne zawody mają się odbyć się w najbliższy piątek w szwajcarskim Engelbergu. Drugie ma szansę zorganizować właśnie Zakopane.

- Polski Związek Narciarski zwrócił się już do Międzynarodowej Federacji Narciarskiej o rozważanie naszej oferty - informuje Andrzej Kozak, prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, który jest współorganizatorem zakopiańskich zawodów. - Dla nas nie byłby to żaden problem. Jesteśmy w stanie zorganizować trzy dni zawodów - ocenia.

Choć oficjalnej decyzji jeszcze nie ma, to już wczoraj w zakopiańskich hotelach przedłużono rezerwacje dla skoczków.

- Jeśli Międzynarodowa Federacja Narciarska będzie brała pod uwagę wyłącznie poziom organizacyjny do tej pory rozgrywanych konkursów, to te zawody mamy w kieszeni - uważa Andrzej Gąsienica-Makowski. - Zakopane słynie bowiem w świecie skoków narciarskich z imprez o najlepszej atmosferze. Nigdzie na zawody nie przychodzą takie tłumy. A i dla naszych skoczków byłaby to świetna sprawa. Małysz, Stoch i inni polscy zawodnicy zawsze dobrze czuli się na Wielkiej Krokwi. Mogliby zarobić sporo punktów w klasyfikacji generalnej - zauważa.

Ostateczną decyzję Międzynarodowa Federacja Narciarska ma podjąć na przełomie grudnia i stycznia.

W Zakopanem Puchar Świata w skokach narciarskich nazywany jest drugim sylwestrem. Podczas zawodów trudno znaleźć miejsce w lokalach w rejonie Krupówek, a i o nocleg pod Tarami w tych dniach nie jest łatwo.

- Dla zakopiańczyków trzeci dzień zawodów byłby czystym zyskiem - ocenia starosta. Z samych biletów wpłynęłoby dodatkowo ok. 1,5 mln zł.

Choć pod Tatrami wszyscy entuzjastycznie wypowiadają o dłuższej imprezie, to organizatorzy mają problem ze znalezieniem głównego sponsora zawodów. Na plakatach i biletach pojawiły się jedynie loga patronów medialnych i mniejszych mecenasów. Sponsora strategicznego dla zakopiańczyków wciąż szuka szwajcarska spółka Transcontinetal Services AG.

Ta sama firma przed rokiem podjęła współpracę z międzynarodową firmą bukmacherską, która wbrew ustawie hazardowej reklamowała się podczas ostatnich zawodów w Zakopanem. Sprawę przez dziewięć miesięcy badała prokuratura rejonowa w Zakopanem, by postawić zarzut nielegalnego sponsoringu polskiemu przedstawicielowi tej firmy. To wyeliminowało ją z rynku reklam podczas najbliższych zawodów.

- Choć umowa o sponsoringu nie jest jeszcze podpisana, to mamy kilka propozycji. Więc nie ma obaw, że będzie dziura w budżecie - zapewnia Kozak.

Nowy sponsor PŚ musi wyłożyć ok. miliona złotych za dwudniową imprezę. Jeśli Zakopanemu zostanie przyznany trzeci konkurs, to koszty imprezy mogą wzrosnąć nawet o 25 proc.

- Część kosztów jest stała, ale za ochronę czy druk biletów musimy zapłacić jeszcze raz. By kibice zostali na trzeci dzień, trzeba zorganizować imprezy rozrywkowe, a to też kosztuje - zauważa Andrzej Kozak.

Kontuzjowany Gregor Schlierenzauer

Więcej o: