Świat reaguje na ostatni skok Stocha. "Koniec pewnej ery"

To już koniec przygody Kamila Stocha z rolą skoczka narciarskiego. W niedzielę 29 marca na obiekcie w Planicy oddał ostatni skok w karierze, czym poruszył cały świat. Za lata pełne sukcesów podziękowali mu nie tylko polscy działacze, kibice i eksperci, również zagraniczni, ale nawet jego koledzy ze skoczni.
SKI-JUMPING/
Fot. REUTERS/Borut Zivulovic

"Gdy porówna się kariery dwóch najwybitniejszych polskich skoczków, Adama Małysza i Kamila Stocha, jedno wydaje się oczywiste: pierwszy lepiej wybrał moment na jej zakończenie" - pisał Dariusz Wołowski ze Sport.pl. I trudno się z tym nie zgodzić. Małysz uplasował się na 3. miejscu w generalce Pucharu Świata na koniec przygody ze skokami, a jego rodak na 31. Ostatnie sezony były słabe w wykonaniu 38-latka. A 29 marca nadszedł ten decydujący moment - oddał ostatni skok w karierze. Doszło do tego na skoczni w Planicy.

Zobacz wideo Skocznie, na których wychował się Tomasiak, mogły nie istnieć!

Kamil Stoch żegna się ze skokami. Świat reaguje

Stoch wystąpił w ostatnim konkursie sezonu tylko i wyłącznie dlatego, że z rywalizacji wycofało się dwóch zawodników z TOP 30 Pucharu Świata. A to właśnie najlepsza "30" ma prawo startu w tym evencie. Gdyby nie decyzja rywali, to ostatni skok Polaka przypadłby na 28 marca, w trakcie zmagań drużynowych. Jak poradził sobie nasz rodak w niedzielę? W pierwszej serii poszybował na 193 m. W finale osiągnął 190 m i tak pożegnał się ze skokami.

Błyskawicznie w sieci pojawiły się reakcje. Za piękne lata i masę sukcesów Stochowi podziękował Polski Związek Narciarski. "Kamil Stoch w Planicy oddał ostatni skok w karierze. Tak zakończyła się piękna era światowych skoków i w historii polskiego sportu. Mistrzu, dziękujemy za wszystkie chwile wzruszeń. Na zawsze pozostaniesz nieśmiertelną legendą" - czytamy na X.

"Ta chwila... Żegnaj, Kamilu! Dziękuję Ci za wszystko!" - pisali organizatorzy Pucharu Świata, wymieniając w kolejnych wpisach liczne sukcesy Polaka. 

Stocha pożegnał też jego rywal - Fatih Arda Ipcioglu. "Dziś Kamil Stoch oddał swój ostatni skok. Jestem zaszczycony, że mogłem oglądać go w telewizji, inspirować się nim, a potem rywalizować z nim w zawodach. Dziękuję, LEGENDO" - pisał Turek.

"Cieszę się, że mogłem to w ogóle zobaczyć. Po prostu: dzięki Kamil!" - pisał Jakub Balcerski ze Sport.pl.

"Płaczę. Mistrz na zawsze" - pisała z kolei Agnieszka Piskorz ze Sport.pl. 

"Ukłony!" - napisał krótko Łukasz Jurkowski. 

"Dzieciństwo spędziłem w domu wokół zim związanych z Adamem Małyszem, a sam dorastałem wokół tego, co dawał nam wszystkim Kamil Stoch. (...) Dziękuję Ci Kamilu za wszystko, za Turnieje Czterech Skoczni, Mistrzostwa Świata, Puchary Świata i Kryształowe Kule, za magiczne loty i przede wszystkim za igrzyska olimpijskie - Soczi oraz Pjongczang zostaną z nami na zawsze, tak jak Twoja historia. JESTEŚ I JUŻ NA ZAWSZE BĘDZIESZ DLA MNIE LEGENDĄ" - pisał Jakub Balcerzak.

"Nie tylko koniec kariery, ale także koniec pewnej ery. DZIĘKUJĘ BARDZO, Kamil Stoch" - tak Polaka uhonorował Luis Holuch ze sport.de.

"Kami, dziękujemy Mistrzu !!!!!!! Ostatni raz, w absolutnie wyjątkowej oprawie" - pisał Sebastian Szczęsny z TVN-u.

"Zakochałam się w skokach jako mała dziewczynka. Ty już skakałeś. Pamiętam Twoje 1. zwycięstwo, medal MŚ w Predazzo, dwa olimpijskie złota w Soczi i potem w Korei. Wszystkie sukcesy. W styczniu w Zakopanem uroniłam łzę. Dziś też. Królu Kamilu, dziękuję" - pisała Karolina Jaskulska z Kanału Sportowego.

Zobacz też: Chwile grozy w Planicy! Prevc musiał awaryjnie lądować. 

Lista sukcesów się nie kończy...

To już koniec przygody Stocha ze skokami narciarskimi, przynajmniej w roli zawodnika. Jego największy sukces to aż trzy złota olimpijskie! Dwa z nich zdobył w 2014 roku, a jeden w 2018 roku. Na koncie ma też dwa triumfy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata czy trzy Złote Orły za Turniej Czterech Skoczni. 

Więcej o: