Ciężkie chwile Graneruda. "Muszę od nowa nauczyć się skakać"

Na początku czerwca Halvor Egner Granerud runął na zeskok w skoczni w Lillehammer podczas sesji treningowej. Teraz Norweg normalnie przygotowuje się do sezonu. Jak wygląda jego sytuacja? - Muszę od nowa nauczyć się skakać - opowiada Granerud w rozmowie z norweskimi mediami.

Na przełomie maja i czerwca skoczkowie zwykle wracają do treningów na skoczni przed Letnim Grand Prix, a także zmaganiami w Pucharze Świata. Nie inaczej było w przypadku Halvora Egnera Graneruda. Norweg trenował na normalnej skoczni w Lillehammer i runął na zeskok w trakcie drugiej sesji. - Kilka najbliższych dni, dla własnego komfortu, spędzę w towarzystwie kul ortopedycznych - przekazywał Granerud po tym zdarzeniu. A jak teraz wygląda sytuacja zdobywcy Kryształowej Kuli w poprzednim sezonie?

Zobacz wideo "W tej chwili moja technika mocno kuleje". Kamil Stoch po zajęciu 29. miejsca na Wielkiej Krokwi

"Muszę od nowa nauczyć się skakać". Granerud nie ma wątpliwości

Granerud rozmawiał z norweską telewizją NRK przed startem nowego sezonu Pucharu Świata. Skoczek wrócił do treningów na skoczni na początku lipca, ale przekazał, jak długa jest przed nim droga do powrotu do formy. - Muszę mocno popracować technicznie przez całe lato, jeśli chcę coś zrobić do zimy. Muszę od nowa nauczyć się skakać. Moje skoki, które były najlepsze na świecie w zeszłym sezonie, nie będą najlepsze na świecie w przyszłym - mówił Granerud (cytat za: skijumping.pl).

A jak z jego perspektywy wyglądał upadek w trakcie treningu w Lillehammer? - Pamiętam, że zgubiłem prawą nartę, ale nie przypominam sobie momentu zjazdu. Nie wiem, czy to adrenalina sprawiła, że zrobiło, czy to moja głowa - dodał Granerud. Potem przyznał, że powodem jego upadku mogły być nowe wytyczne dot. kombinezonów. - Dalekie skoki stają się bardziej niebezpieczne. Musimy mieć większą prędkość, lecieć wyżej i mocniej lądować. Nie jestem z tego zadowolony. Chcę, żeby było to dla mnie jak najbardziej bezpieczne - podsumował. Co Granerud ma na myśli z kombinezonami?

W poprzednim sezonie były one długie, zwłaszcza w okolicach krocza. To tam skoczkowie zyskiwali najwięcej w kontekście aerodynamiki. Teraz FIS miał zatwierdzić korzystanie ze skanów 3D w przypadku pomiaru podstawowego ciała zawodnika przed sezonem. Czy to cokolwiek da? "Wprowadzenie skanów to na ten moment próba naprawienia błędu sprzed roku i powrót do dokładnych metod pomiaru skoczków tak, żeby uniemożliwić im manipulacje przy wzroście. Jednak do pełni wykorzystania skanów jeszcze daleko" - tak w kwietniu pisał Jakub Balcerski, dziennikarz Sport.pl.

Kiedy Granerud wróci do rywalizacji? Po braku występu na Igrzyskach Europejskich pewne jest, że Norweg nie pojawi się w żadnym konkursie Letniego Grand Prix, co przekazał klub Asker Skiklubb, do którego należy Granerud. Nowy sezon Pucharu Świata rozpocznie się w dniach 25-26 listopada od dwóch konkursów indywidualnych w fińskiej Ruce.

Więcej o: