We wtorek 20 czerwca Zarząd Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zatwierdził cztery zmiany w harmonogramie zimowych igrzysk olimpijskich. Superkombinację w narciarstwie alpejskim zastąpią zawody drużynowe, w kombinacji norweskiej drużynowe zawody zastąpi drużynowy sprint, a w biegach narciarskich kobiety i mężczyźni wystartują na takich samych dystansach. Ostatnia zmiana to wielka rewolucja w skokach narciarskich, w których zobaczymy mniej medalistów.
MKOl zdecydował, że na zimowych igrzyskach olimpijskich w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo rozdanych zostanie mniej medali w skokach narciarskich. W 2026 roku do zdobycia będzie nie 18, a 12 krążków. Wszystko przez usunięcie z harmonogramu zawodów konkursu drużynowego.
Teraz "drużynówkę" zastąpi konkurs duetów, który zadebiutował zaledwie 17 września 2022 roku w Rasnovie. Do tej pory rozegrano tylko trzy takie konkursy, a jedyny w Pucharze Świata w minionym sezonie w Lake Placid. 11 lutego 2023 roku wygrali Piotr Żyła i Dawid Kubacki. Na igrzyskach w 2026 zawodników czekają po trzy serie konkursowe.
Zawody drużynowe znikają z harmonogramu igrzysk olimpijskich po 38 latach. Pierwszy konkurs rozegrano w 1988 roku w Calgary, gdzie wygrali Finowie. Ta sama drużyna powtórzyła sukces cztery lata później w Albertville. Z kolei reprezentacja Polski zadebiutowała w 1998 roku w Nagano w składzie: Adam Małysz, Łukasz Kruczek, Wojciech Skupień i Robert Mateja. Zajęli wtedy ósmą lokatę na 13 zespołów.
Zmiana systemu oznacza, że Polacy nie będą w stanie poprawić swojego najlepszego wyniku w igrzyskach olimpijskich. W 2018 roku w Pjongczangu drużyna Biało-Czerwonych w składzie: Maciej Kot, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch wywalczyła brązowy medal.
Najwięcej złotych medali w konkursach drużynowych zdobyli Niemcy (Lillehammer 1994, Salt Lake City 2002 i Soczi 2014) i Austriacy (Turyn 2006, Vancouver 2010, Pekin 2022), triumfując po trzy razy. Dwa razy wygrywali Finowie (Calgary 1988, Albertville 1992), a po razie Japończycy (Nagano 1998) i Norwegowie (Pjongczang 2018).
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Wiadomo również, że MKOl zdecydował się zmniejszyć ilość zawodników na igrzyskach w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo. Zamiast 65 skoczków na zawodach zobaczymy 50. Taką samą ilość przewidziano w konkursach pań. To może być jeden z głównych powodów zamienienia konkursu drużynowego na konkurs duetów. Łącznie zobaczymy sześć konkursów - po dwa indywidualne kobiet i mężczyzn na skoczni normalnej i dużej, a także konkurs duetów mężczyzn i konkurs drużyn mieszanych w czteroosobowych składach.