Oto kadra polskich skoczków na Igrzyska Europejskie. Nie brakuje zaskoczeń

Na niespełna miesiąc przed Igrzyskami Europejskimi, Polski Związek Narciarski ogłosił składy, w jakich na imprezie wystąpią polscy skoczkowie i skoczkinie. W gronie powołanych pojawili się liderzy kadry, a więc Dawid Kubacki czy Piotr Żyła. Nie obyło się jednak bez zaskoczeń.

Igrzyska Europejskie w Krakowie to jedna z najważniejszych imprez sportowych, organizowanych w naszym kraju w 2023 roku. Odbędzie się ona w dniach 21 czerwca - 2 lipca. W stolicy Małopolski i kilku ościennych miejscowościach mają pojawić się tysiące sportowców, rywalizujących w kilkudziesięciu konkurencjach. Jedną z nich będą skoki narciarskie. W środę 31 maja Polski Związek Narciarski ogłosił nazwiska reprezentantów i reprezentantek Polski, którzy przystąpią do rywalizacji.

Zobacz wideo Burza po gali FAME MMA! "Boxdel" odpowiada: Ferrari się przeliczył

Znamy skład reprezentacji Polski na Igrzyska Europejskie. Jedno zaskoczenie

Thomas Thurnbichler zdecydował się wystawić identyczny skład, jak kadra A na kolejny sezon. W związku z tym w Igrzyskach Europejskich wystartuje Dawid Kubacki, dla którego będzie to pierwszy występ po przerwie spowodowanej chorobą żony. Oprócz niego na imprezie zaprezentują się Kamil Stoch, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł i Kacper Juroszek. Austriak nie zdecydował się dać szansy nikomu z kadry B, co może nieco dziwić. Szczególnie że kilka dobrych występów zanotował Jan Habdas - był nawet 11. w Lahti w poprzednim sezonie.

Zawody będą odbywać się w Zakopanem na Średniej i Wielkiej Krokwi. Do konkursu przystąpi tylko pięciu zawodników, ale jak zaznaczył PZN, pomiędzy konkursami może dojść do rotacji skoczków. Pierwsze zawody mężczyzn odbędą się 28 czerwca na mniejszej skoczni. Dzień później odbędzie się konkurs mikstów. Natomiast 1 lipca zaplanowano rywalizację na Wielkiej Krokowi.

Skład polskich skoczkiń na Igrzyska Europejskie. Debiut nowego trenera

W kadrze pań obyło się bez zaskoczeń. Na imprezie wystąpią Nicole Konderla, Paulina Cieślar, Wiktoria Przybyła, Anna Twardosz i Pola Bełtowska. Wtedy też w roli trenera naszych skoczkiń zadebiutuje Harald Rodlauer. 57-latek przez ostatnie pięć lat współpracował z kadrą Austrii, którą poprowadził do wielu sukcesów, m.in. trzykrotnie zdobył Puchar Narodów, a pod jego wodzą Kryształową Kulę wywalczyły Sara Marita Kramer czy Eva Pinkelnig. 

Więcej treści sportowych na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwszy konkurs, w którym wystąpią polskie skoczkinie, zaplanowano na 27 czerwca na Średniej Krokwi. Wtedy odbędzie się indywidualna rywalizacja. Z kolei drugi konkurs zostanie rozegrany 30 czerwca, na Wielkiej Krokwi. 

Więcej o: