Finansowa okręgówka. Tyle zarobili polscy skoczkowie. Porównanie ze Świątek aż boli

Dawid Kubacki w poprzednim sezonie Pucharu Świata zarobił łącznie ponad milion złotych. Choć kwota ta może robić wrażenie, zarobki najlepszego polskiego skoczka są niczym w porównaniu do wynagrodzeń innych sportowców. Dla porównania Iga Świątek w trzy miesiące zarobiła ponad pięciokrotnie większą kwotę.

Wyjątkowo długi i wymagający sezon w skokach narciarskich przeszedł już do historii. Kryształową Kulę wywalczył Halvor Egner Granerud, a najlepszym z Polaków był Dawid Kubacki, który uplasował się tuż za podium. Zawodnicy, oprócz punktów do klasyfikacji generalnej, walczyli również w zawodach o gratyfikacje finansowe. Trzeba jednak przyznać, że na tle innych dyscyplin skoki wypadają pod tym względem bardzo blado.

Zobacz wideo Niedosyt na koniec MŚ w Planicy. Skoki utrzymały Polskę w światowej czołówce

Ile zarobił Kubacki w poprzednim sezonie? Grosze w porównaniu do innych polskich sportowców

Najwięcej w poprzednim sezonie zarobił Granerud, który oprócz zwycięstwa w Pucharze Świata triumfował również w Turnieju Czterech Skoczni oraz cyklu Raw Air. To pozwoliło mu się wzbogacić łącznie o 444,8 tys. franków szwajcarskich, czyli 2,1 mln złotych. Czwarte miejsce pod względem zarobków zajął Kubacki, który zarobił łącznie 230,5 tys. franków, czyli 1,083 mln złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że na przestrzeni całego sezonu rozegrano łącznie 32 konkursy indywidualne i trzy konkursy drużynowe, wartości te nie zwalają z nóg.

Zarobki polskich skoczków za sezon 2022/23:

  • Dawid Kubacki - 1 083 200 zł
  • Piotr Żyła - 618 250 zł
  • Kamil Stoch - 339 350 zł
  • Paweł Wąsek - 132 475 zł
  • Aleksander Zniszczoł - 108 500 zł
  • Tomasz Pilch - 27 950 zł
  • Jan Habdas - 22 500 zł
  • Kacper Juroszek - 22 500 zł
  • Stefan Hula - 1 850 zł
  • Maciej Kot - 1 850 zł

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Żyła, Kubacki i reszta mogą o tym pomarzyć. Tyle zarabiają Robert Lewandowski i Iga Świątek

Szczególnie, jeśli zestawi się łączne zarobki skoczków z zarobkami przedstawicieli innych dyscyplin. Dla przykładu liderka światowego rankingu Iga Świątek wywalczyła w tym sezonie już 1 361 428 dolarów, czyli 5 842 840 złotych. To prawie trzy razy więcej od Graneruda i niespełna sześć razy więcej od Kubackiego. Aby to osiągnąć, Świątek musiała rozegrał 20 spotkań. Znacznie lepiej na tle skoczków wypada również druga rakieta Polski, Magda Linette, która od początku sezonu zarobiła 1 046 586 dolarów, czyli 4 491 633 złotych. Najwięcej, bo blisko 650 000 dolarów, zarobiła za półfinał Australian Open

Prawdziwa przepaść dzieli jednak skoczków i piłkarzy. Według medialnych doniesień Robert Lewandowski za sezon w barwach FC Barcelony dostaje rocznie 10 milionów euro netto, czyli ponad 47 milionów złotych. Łatwo można więc obliczyć, że miesięcznie kapitan reprezentacji Polski zarabia znacznie więcej niż skoczkowie przez cały sezon, rozgrywając kilka spotkań. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.