Janez Gorisek urodził się w 1933 roku i jako skoczek narciarski reprezentował barwy Jugosławii. W 1956 roku wziął udział w igrzyskach olimpijskich i zajął przedostatnie 50. miejsce w konkursie na skoczni normalnej. W 1953 i 1957 roku zdobywał złoty medal na zimowych akademickich mistrzostw świata, a w 1955 roku zajął drugie miejsce. Po karierze skoczka zajął się projektowaniem skoczni narciarskich.
W 1968 roku Janez Gorisek wraz z bratem Vladem zaprojektowali słynną na całym świecie Letalnicę w Planicy. Rok później obiekt otwarto, a Gorisek był odpowiedzialny za kolejne zmiany. Był głównym projektantem modernizacji obiektu w 1994 i 2013 roku. W 2010 roku zaprojektował nową odsłonę Vikersundbakken, którą oglądamy od 2011 roku. Wtedy była to największa skocznia narciarska na świecie. Odpowiadał również za przebudowę obiektu Kulm w Bad Mitterndorf. Partycypował również w zmianach wielu mniejszych i mniej znanych obiektów w m.in. w Słowenii i Turcji.
Za budowę Letalnicy w 1969 otrzymał Bloudkovą Nagrodę, czyli najważniejszy laur za osiągnięcia w dziedzinie sportu w Słowenii. Z kolei w 2016 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasług przez prezydenta Słowenii Boruta Pahora.
- Planica to nasza duma. Duma, która przez lata wpisywała się w serca słoweńskiej nacji poprzez historię tutejszych konkursów. Sam mierzyłem stoperem czas lotu skoczków. Brałem pod uwagę prędkość na rozbiegu, długość skoku. Bazując na tych wszystkich danych, obliczałem wpływ oporu powietrza, nośność i w ten sposób otrzymywałem trajektorię lotu. Stopniowo rozwijałem elementy skoczni. Jestem szczęśliwy za każdym razem kiedy widzę, a nawet pomyślę o naszej Letalnicy - przekonywał Gorisek w grudniu 2020 roku podczas rozmowy z TVP Sport.
Janez Gorisek na zawsze wpisał się do historii słoweńskich i światowych skoków narciarskich i jest uznawany za jedną z najbardziej zasłużonych postaci tego świata. Miał 89 lat. Jego osiągnięcia w dziedzinie budownictwa w skokach narciarskich kultywuje syn Sebastian Gorisek.