Sensacja na mamucie. Skoczkowie z tego kraju nie punktowali w PŚ od 13 lat. "Piękne uczucie"

W niedzielnym konkursie w lotach na Kulm po raz kolejny najlepszy okazał się Halvor Egner Granerud. Piękną historię ukraińskich skoków narciarskich napisał Jewhen Marusiak, który w niedzielę zajął 26. miejsce. Były to pierwsze punkty zawodnika z Ukrainy od 13 lat.

Niedziela po raz kolejny była dniem Halvora Egnera Graneruda. Norweg wygrał drugi konkurs indywidualny na obiekcie Kulm w Bad Mitterndorf. Najlepszym z Polaków był Piotr Żyła, który zajął 6. miejsce, a pozostali nasi reprezentanci ukończyli zmagania w drugiej "dziesiątce". 29 stycznia 2023 roku z pewnością będzie ważną datą dla Ukraińca Jewhena Marusiaka, który zdobył pierwsze w karierze punkty Pucharu Świata.

Marusiak z pierwszymi punktami w Pucharze Świata, najlepszy wynik od 13 lat

Ukraiński skoczek nie tylko wywalczył awans do niedzielnego konkursu, ale zdołał również zameldować się w drugiej serii. Na półmetku Marusiak zajmował 28. lokatę po skoku na odległość 210 metrów. W drugim skoku osiągnął równe 200 metrów, ale słabsze próby rywali pozwoliły mu awansować na 26. pozycję. Tym samym 22-letni Ukrainiec wywalczył pierwsze 5 punktów w historii swoich startów w Pucharze Świata.

Sam zawodnik nie krył zadowolenia z występu w niedzielnym konkursie. "To fantastyczny wynik dla mnie. Ciężko pracowałem na takie skoki. Trenowałem w Planicy i nie szło mi tak dobrze, jak tutaj. To piękne uczucie móc lecieć tak daleko, jestem zadowolony" - powiedział w rozmowie z Eurosportem.

Granerud odjeżdża Kubackiemu. Tak wygląda klasyfikacji generalna Pucharu ŚwiataGranerud odjeżdża Kubackiemu. Tak wygląda klasyfikacji generalna Pucharu Świata

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Marusiak został tym samym pierwszym zawodnikiem z Ukrainy z punktami PŚ od 13 lat. Ostatnim Ukraińcem, który punktował w konkursie na najwyższym poziomie rywalizacji był Witalij Szumbareć, który zajął 28. miejsce podczas konkursu w Klingenthal w 2010 roku. Łącznie jak do tej pory punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wywalczyło jedynie pięciu zawodników naszych wschodnich sąsiadów.

Miejsca ukraińskich skoczków w "trzydziestce" PŚ:

• Wołodymyr Hływko - 30. miejsce (Iron Mountain, 1996)
  • Ołeksandr Łazarowicz - 28. miejsce (Willingen, 2009)
  • Wołodymyr Boszczuk - 29. miejsce (Klingenthal, 2009)
  • Wołodymyr Boszczuk - 26. miejsce (Lillehammer, 2009)
  • Witalij Szumbareć - 25. miejsce (Planica, 2009)
  • Witalij Szumbareć - 21. miejsce (Sapporo, 2010)
  • Witalij Szumbareć - 28. miejsce (Klingenthal, 2010)
  • Jewhen Marusiak - 26. miejsce (Bad Mitterndorf, 2023)

Halvor Egner GranerudGranerud zwiększa przewagę. Wielki faworyt do Małej Kryształowej Kuli

W najbliższy weekend rywalizacja w Pucharze Świata przeniesie się do niemieckiego Willingen. Na piątek 3 lutego zapanowano konkurs drużyn mieszanych, a w dniach 4-5 lutego odbędą się dwa konkursy indywidualne.