Żyła lepszy od Graneruda. Kapitalny Kraft. Czterech Polaków z awansem

Czterech Polaków zakwalifikowało się do niedzielnego konkursu na skoczni mamuciej w Bad Mitterndorf. Trzecie miejsce w kwalifikacjach zajął Piotr Żyła, szósty był Dawid Kubacki. W konkursie zobaczymy jeszcze Aleksandra Zniszczoła i Kamila Stocha. Wygrał Stefan Kraft przed Zigą Jelarem.

Sobotni konkurs nie był zbyt udany dla Polaków. Wczorajsza rywalizacja była popisem Halvora Egnera Graneruda. Norweg wyprzedził o niespełna 11 punktów drugiego Stefana Krafta i o ponad 15 punktów trzeciego Domena Prevca. Norweg sięgnął po szóste zwycięstwo w tym sezonie, a dodatkowo został nowym liderem Pucharu Świata. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej po 84 dniach stracił Dawid Kubacki. Jego strata do Graneruda wynosi 26 punktów.

Czterech Polaków w konkursie na Kulm

Niedziela zaczęła się od kwalifikacji. Zawody zaczęły się od 19. belki startowej, czyli znacznie, znacznie wyższej od tej, z której startowali zawodnicy w sobotę. Jury sukcesywnie ją jednak obniżało i ostatni skoczkowie zjeżdżali już 13. platformy startowej. Z kolei wiatr na początku wiał w plecy, natomiast później odwrócił się i wiało pod narty.

Na starcie ponownie pojawiło się pięciu Polaków. W sobotę do konkursu nie dostał się Jakub Wolny i tak też było tym razem. Skok na 192,5 metra nie pozwolił mu na awans (44. miejsce). Lepiej zaprezentowali się pozostali biało-czerwoni. Olek Zniszczoł poleciał aż 221,5 metra i ostatecznie był 15. Niedługo po nim 219 metrów uzyskał Kamil Stoch i zajął miejsce 17.

Następnym z Polaków był Dawid Kubacki. Nasz najlepszy w tym sezonie skoczek poleciał na 224 metr z 14. belki startowej i ostatecznie był szósty. Najlepszym z Polaków okazał się Piotr Żyła, który z 13. belki poleciał 225,5 metra i zajął trzecie miejsce. Za nim uplasował się m.in. Halvor Egner Granerud (225 metrów). Natomiast drugie miejsce zajął Ziga Jelar, który oddał najdłuższy skok w kwalifikacjach – 239,5 metra. Wygrał Stefan Kraft po skoku na 225,5 metra.

Początek konkursu o godzinie 14:15. Relacja na żywo w Sport.pl i aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.