Kapitalna wiadomość przed PŚ w Zakopanem. Lepiej być nie mogło

Dominik Wardzichowski
Zapowiadany na niedzielę halny ma ominąć Zakopane! Najnowsze prognozy pogody są zdecydowanie lepsze, niż jeszcze kilkanaście godzin temu, a piątkowy poranek w stolicy polskich Tatr przywitał nas mrozem, wyglądającym zza chmur słońcem i niemal całkowitym brakiem wiatru.

W czwartek wieczorem warunki na Wielkiej Krokwi były idealne: śnieg, delikatny mróz i niemal całkowity brak wiatru. - Jeśli takie warunki utrzymają się w Zakopanem przez cały weekend, to będzie magia - pisaliśmy w trakcie wizyty na obiekcie im. Stanisława Marusarza.

Zobacz wideo Thomas Thurnbichler zapowiada: Jesteśmy w stanie ograć Austriaków

Na zeskoku trwały ostatnie prace, ratrak ubijał śnieg, a grupa narciarzy podgarniała nierówności łopatami. - Śniegu mamy pół metra i trzeba go wywozić. Nie mamy żadnych kłopotów, przez które mielibyśmy odwoływać zawody - mówił już we wtorek Wojciech Gumny, dyrektor PŚ w Zakopanem. Obaw o śnieg nie ma żadnych, kilka dni temu do Zakopanego zawitała prawdziwa zima i ma się ona utrzymać do końca pucharowej rywalizacji. Najnowsze prognozy mówią o drobnych opadach śniegu i minusowej temperaturze - zwłaszcza w nocy. To pozwoli nie tylko na idealne przygotowanie i utrzymanie zeskoku, ale też na przeprowadzenie zawodów w fantastycznej aurze i atmosferze.

Najnowsze prognozy pogody

A co z wiatrem? Pierwsze informacje były złe, nawet bardzo. W niedzielę w Tatrach zapowiadany był halny. Porywy wiatru miały sięgać nawet do kilkunastu metrów na sekundę, co uniemożliwiłoby rywalizację. - Prognozy nie wyglądają obiecująco, ale oby ostatecznie nieco się zmieniły, poprawiły. W czwartek też miało mocno wiać, a warunki w trakcie treningu były w porządku, więc na to liczymy również w zawodach - mówił Thomas Thurnbichler, trener polskich skoczków, w czwartkowy wieczór.

Piątek przyniósł nowe prognozy i są one zdecydowanie lepsze, a porównując do wcześniejszych, wręcz kapitalne! W trakcie piątkowych kwalifikacji i podczas sobotniego konkursu drużynowego wiatr ma nie przeszkadzać skoczkom. O godz. 10 w piątek w Zakopanem nie ma praktycznie żadnego wiatru: cisza. Wieczorem ma być podobnie, w sobotę również. Nieco mocniej może powiać w niedzielę, w trakcie konkursu indywidualnego. Prognozy są jednak zdecydowanie lepsze, niż jeszcze kilkanaście godzin temu. Halny ma ominąć Zakopane, a to najlepsza informacja przed pucharowym szaleństwem w stolicy polskich Tatr. Na obu konkursach ma pojawić się około 15 tys. kibiców i wszystko wskazuje na to, że będą oni mogli cieszyć się skokami najlepszych zawodników świata. Lepiej być nie mogło!

Plan PŚ w Zakopanem:

Piątek, 13.01.2023

  • 11:00 - Odprawa techniczna
  • 15:30 - Oficjalny trening
  • 18:00 - Kwalifikacje

Sobota, 14.01.2023

  • 15:00 - Seria próbna
  • 16:00 - Konkurs drużynowy

Niedziela, 15.01.2023

  • 15:00 - Seria próbna
  • 16:00 - Konkurs indywidualny
Więcej o: