Niemcy oburzeni ws. Turnieju Czterech Skoczni kobiet. "Niesprawiedliwość"

Turniej Czterech Skoczni kobiet miał rozpocząć się w sezonie 2023/24, ale został przełożony na kolejny sezon z powodu sprzeciwu Austriackiego Związku Narciarskiego - informuje "Bild".

Niemiecki Związek Narciarski (DSV), Austriacki Związek Narciarski (ÖSV) i FIS w kwietniu tego roku uzgodniły, że długo oczekiwany Turniej Czterech Skoczni dla kobiet powinien rozpocząć się w sezonie 2023/24.

Zobacz wideo Trener polskich skoczków wskazał kluczową zmianę po klęsce z zeszłego sezonu. "To wielka zaleta"

Germany Ski Jumping Four Hills Były skoczek zaatakował polskich skoczków. Wskazuje, gdzie Polacy "oszukują"

Austriacy nie chcą Turnieju Czterech Skoczni od sezonu 2023/2024

W Niemczech wszystko było gotowe na rozpoczęcie sezonu. Ustalono, że tak jak w rywalizacji mężczyzn, konkursy w tym państwie zostaną rozegrane w Oberstdorfie i Garmisch-Partenkirchen. Kobiety startowałyby tylko w odwrotnej kolejności, więc turniej zainaugurowały w Garmisch-Partenkirchen.

Tymczasem inną decyzję w sprawie konkursu Turnieju Czterech Skoczni podjęto w Austrii. Kilka dni temu Roswitha Stadlober, prezes ÖSV na konferencji prasowej poinformowała, że nowym celem na start imprezy jest sezon 2024/2025. Dlaczego taka decyzja? - Nadal należy wziąć pod uwagę wiele czynników, które nie pozwalają na wcześniejsze rozpoczęcie zawodów - tłumaczyła lakonicznie.

To bardzo zdenerwowało Niemców, którzy mówią nawet o "bezczelności" ze strony Austriaków. - To absolutna niesprawiedliwość. Popularność tej dyscypliny cały czas rośnie. Była olbrzymia szansa dla kobiet. Każdy rok, w którym nie odbywa się Turniej Czterech Skoczni kobiet, jest dla nich rokiem straconym - powiedział Horst Huttel, dyrektor sportowy niemieckiej federacji.

- Zawody w Titisee-Neustadt i Lillehammer pokazały lokalnie i w telewizji, że nadszedł czas na Turniej Czterech Skoczni kobiet. W tym kontekście jest to oburzające, w dobie sprawiedliwości płci, odkładać decyzję o inauguracji imprezy - napisała Luisa Görlich, niemiecka skoczkini narciarska w felietonie na "Sport.de".

Inna świetna zawodniczka, Maren Lundby dodała na Twitterze: "Całkowicie się z tym zgadzam. Czas wreszcie zaprosić kobiety do Turnieju Czterech Skoczni"

Zawodniczki dostały też wsparcie od Karla Geigera, niemieckiego skoczka, tegorocznego brązowego medalisty igrzysk olimpijskich w Pekinie. - Bardzo mi przykro z powodu kobiet. Zasługują na Turniej Czterech Skoczni - powiedział krótko.

4.11.2022, Wisła, Piotr Żyła w kwalifikacjach Małysz napisał do Żyły ws. feralnego zamka. "Za dużo poszalałem"

Zamiast tej imprezy, kobiety rywalizować będą w Turnieju Noworocznym, który składa się z czterech konkursach. Dwa odbędą się w austriackim Villach, a dwa w słoweńskim Ljubnie.

Więcej o: