Polskie skoki przejdą rewolucję? Wpadli na zaskakujące rozwiązanie

Czy w Polsce wkrótce obejrzymy zawody w skokach narciarskich w formacie play-offów? To nie jest niemożliwe. - To da się zrobić pod warunkiem, że konkurs zechciałaby pokazać telewizja i pojawiłby się sponsor z ciekawymi premiami finansowymi. Taki produkt - dobrze obudowany - dałoby się fantastycznie sprzedać w transmisji - uważa Jan Winkiel, sekretarz PZN w rozmowie z TVP Sport.

Za nami kolejna edycja mistrzostw Polski w skokach narciarskich. Tytuł zdobył Kamil Stoch, który wyprzedził drugiego Piotra Żyłę o zaledwie pół punktu. To był ostatni etap przygotowań przed Turniejem Czterech Skoczni. Do tej pory większość zawodów w skokach jest powtarzalna, niezależnie czy to konkurs indywidualny, drużynowy lub mikst - skoczkowie rywalizują w dwóch seriach, a ich próby są sumowane. Niewykluczone, że w Polsce wkrótce dojdzie do rewolucji.

Zobacz wideo Rekordowy start sezonu polskich skoczków. Tak dobrze jeszcze nie było

Skoki narciarskie w formacie play-offów? "Taki produkt dałoby się fantastycznie sprzedać"

Jan Winkiel, sekretarz Polskiego Związku Narciarskiego zdradził w rozmowie z TVP Sport, że istnieje możliwość stworzenia nowej kategorii zawodów w skokach narciarskich w Polsce. Mowa tutaj o formacie play-off, w którym skoczkowie rywalizowaliby w parach tak jak w systemie KO, używanym podczas Turnieju Czterech Skoczni. Wtedy zawody można by było rozłożyć na dwa dni. - Przepisy nie pozwoliłyby na razie, aby taką imprezę uznać za mistrzostwa kraju. Jednak w kalendarzu nie ma przecież wyłącznie takich zawodów, one miałyby charakter wyłącznie komercyjny i pokazowy - mówi Winkiel.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Co musiałoby się stać, żeby taki format zawodów doszedł do skutku? Winkiel uważa, że głównym powodem jest znalezienie sponsora, który zapewni zadowalające premie finansowe. - To da się zrobić pod warunkiem, że konkurs zechciałaby pokazać telewizja. I to są dwa podstawowe argumenty, reszta to tylko trochę wysiłku przy przygotowaniach. Natomiast jestem zdania, że taki produkt - dobrze obudowany - dałoby się fantastycznie sprzedać w transmisji. Skocznie mamy - dodał sekretarz PZN.

- Gdyby za wygraną było do wzięcia np. 10 tys. euro i trochę mniej za pozostałe miejsca na podium, to jestem przekonany, że w terminie poza ważnymi zawodami FIS, najpierw w ciągu lata, chęć udziału zgłosiłoby wielu zagranicznych skoczków. Szczególnie gdyby poza tym dać im szansę na wewnętrzną integrację - przyznaje Winkiel. Jego zdaniem debiut takiej imprezy byłby możliwy nawet w 2023 roku, choć rozmowy rozpoczną się dopiero wiosną. Formuła play-offów w skokach narciarskich jest używana m.in. w Japonii.

Więcej o: