Wielki wyczyn Piotra Żyły. "Dwudziestka". Goni najlepszych

W sobotnim konkursie Pucharu Świata w Ruce Piotr Żyła zajął trzecie miejsce. Było to jego 20. podium w historii indywidualnych startów w tym cyklu. W ten sposób zbliżył się do Dawida Kubackiego, który dokonał tej sztuki 25-krotnie i jest trzecim pod tym względem polskim skoczkiem.

W obecnym sezonie Piotr Żyła pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył podczas konkursów w Wiśle. W pierwszym z nich zajął piąte miejsce, w drugim uplasował się na dziewiątej pozycji.

Żyła z 20. w karierze podium Pucharu Świata. Zbliżył się do najlepszych Polaków

W sobotę Żyła był jednym z siedmiu Polaków, którzy wzięli udział w konkursie PŚ w Ruce, miejscowości położnej niedaleko Kuusamo. W pierwszej serii skoczył 143 metry, dzięki czemu sklasyfikowano go na czwartej pozycji. Poza nim do drugiej serii awansowali Dawid Kubacki, Kamil Stoch i Paweł Wąsek.

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W drugiej części zawodów Żyła był blisko powtórzenia wyniku, gdyż uzyskał odległość 142 m. Chwilę później miał duże powody do radości, gdy słabo skoczył trzeci po pierwszej serii Halvor Egner Granerud. Wtedy stało się pewne, że Polak zakończy konkurs na podium. Ostatecznie uplasował się za plecami Anze Laniska oraz Stefana Krafta, ale tuż przed czwartym Kubackim. Stoch zajął 18., a Wąsek 26. miejsce.

Dla Żyły było to 20. podium w zawodach PŚ. Dzięki temu przybliżył się do najbardziej utytułowanych polskich skoczków.

- Piotr Żyła trzeci w Kuusamo i to jest jego już 20. indywidualne podium w PŚ w karierze. Pod tym względem lepsi od niego są wyłącznie Adam Małysz, Kamil Stoch i Dawid Kubacki - napisał w mediach społecznościowych Łukasz Jachimiak ze Sport.pl.

Polacy z największą liczbą podiów w konkursach Pucharu Świata

1. Adam Małysz - 92
  2. Kamil Stoch - 80
  3. Dawid Kubacki - 25
  4. Piotr Żyła - 20
  5. Piotr Fijas - 10

Szansę na poprawienie tego dorobku Żyła będzie miał już w niedzielę 27 listopada, gdy na skoczni w Ruce odbędzie się drugi konkurs indywidualny. Kwalifikacje rozpoczną się o godzinie 7:30. Zapraszamy do śledzenia relacji tekstowej na Sport.pl oraz w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.