Kubacki może wyprzedzić legendy i przejść do historii. Dwa warunki

Dawid Kubacki może przejść do historii w trakcie niedzielnego konkursu LGP w Klingenthal. Podopieczny Thomasa Thurnbichlera może mieć najwięcej wygranych edycji Letniego Grand Prix oraz najwięcej wygranych konkursów indywidualnych.

Dawid Kubacki pewnie zmierza po wygraną w tegorocznej edycji Letniego Grand Prix. Podopieczny kadry prowadzonej przez Thomasa Thurnbichlera najpierw wygrał konkurs w Wiśle (HS134) i zajął drugie miejsce w następnych zawodach w Polsce, a potem okazał się najlepszy w Hinzenbach, skacząc na odpowiednio 94 i 93,5 m. Kubacki tym samym wygrał 13. konkurs LGP w karierze i ma 280 punktów w klasyfikacji generalnej. Austriak Manuel Fettner, zajmujący drugie miejsce, traci 70 punktów do Kubackiego.

Zobacz wideo Dawid Kubacki pokazał wpadkę na treningu

Dawid Kubacki może przejść do historii. Szansa na przegonienie Małysza, Morgensterna i Schlierenzauera

Do końca tej edycji Letniego Grand Prix został tylko jeden konkurs indywidualny, który odbędzie się w niemieckim Klingenthal. Dawid Kubacki tym samym staje przed szansą, żeby przejść do historii LGP i zostać skoczkiem z największą liczbą wygranych edycji. Obecnie Kubacki ma trzy triumfy w Letnim Grand Prix (2017, 2019, 2020), czyli tyle, ile Adam Małysz (2001, 2004, 2006) oraz Austriak Thomas Morgenstern (2003, 2007, 2011).

Żeby czwarta wygrana Dawida Kubackiego w Letnim Grand Prix stała się faktem, polski skoczek musi zająć co najmniej ósme miejsce w Klingenthal, żeby być pewnym zwycięstwa w klasyfikacji generalnej i nie być zależnym od postawy Manuela Fettnera w konkursie. Kubacki może mieć jeszcze jedną dodatkową motywację, ponieważ w przypadku wygrania ostatniego konkursu zostanie skoczkiem z największą liczbą wygranych konkursów LGP. Obecnie polski skoczek ma 13 zwycięstw tak jak Adam Małysz i Gregor Schlierenzauer.

Pierwotnie Thomas Thurnbichler powołał siedmiu polskich skoczków na zawody w Klingenthal, ale musiał dokonać zmian, bo Kamil Stoch i Jakub Wolny zmagają się z przeziębieniem. Ich miejsca zajął Stefan Hula, który w miniony czwartek obchodził 36. urodziny. Kwalifikacje do niedzielnego konkursu odbędą się 30 września o godzinie 19:00. W sobotę o 16:05 rozpocznie się konkurs mikstów, a w niedzielę o tej samej porze wystartuje ostatni konkurs indywidualny w tej edycji Letniego Grand Prix.

Więcej o: