Thurnbichler pominął dwóch skoczków. Jest kadra na Letnie Grand Prix w Wiśle

Znany jest już skład reprezentacji Polski skoczków na pierwsze zawody Letniego Grand Prix 2022. Nie ma w nim m.in. Klemensa Murańki i Stefana Huli, którzy w maju nie znaleźli się w kadrze A i B na nadchodzący sezon.

Thomas Thurnbichler, trener reprezentacji Polski skoczków, ogłosił skład reprezentacji Polski skoczków na pierwsze zawody Letniego Grand Prix 2022. Szkoleniowiec zdecydował się na dwunastu zawodników. Są to: Dawid Kubacki, Kamil Stoch, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Paweł Wąsek, Andrzej Stękała, Jan Habdas, Tomasz Pilch, Kacper Juroszek, Aleksander Zniszczoł, Maciej Kot oraz Jarosław Krzak.

"Francuskie skoki znikną". Dramatyczny apel nowego trenera

Kadra Polski znów bez Huli i Murańki

Na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle nie będą skakać za to m.in. 35-letni Stefan Hula oraz osiem lat od niego młodszy, Klemens Murańka. Nie zdecydował się na nich bowiem trener Thurnbichler. Obaj nie znaleźli się w składach kadr A i B na sezon 2022/2023, które w maju ogłosił Polski Związek Narciarski. Hula i Murańka mieli trenować w tzw. grupach regionalnych. Podział został stworzony po to, aby bardziej zmotywować tych zawodników i żeby inni chcieli dostać się w zasadzie nawet nie do kadry B, ale od razu do kadry A. Jeśli skoczkowie z grup regionalnych będą prezentowali odpowiedni poziom, to będą mieli możliwość wspólnych treningów i zgrupowań, czy to z kadrą A, czy kadrą B - mówił wtedy Adam Małysz, dyrektor koordynator ds. skoków i kombinacji norweskiej,

Stefan Hula na igrzyska w Pekinie zakwalifikował się w ostatniej chwili, mimo nieudanego dla siebie sezonu (dopiero 74. miejsce w Pucharze Świata i zaledwie cztery zdobyte punkty). Wystartował w konkursie na normalnej skoczni, gdzie zajął 27. miejsce. Na skoczni dużej z kolei przegrał rywalizację z pozostałymi kadrowiczami i nie został zgłoszony do konkursu. - To na pewno moje ostatnie igrzyska, ale nie ostatni sezon. Zacznę przygotowania do kolejnego - mówił wtedy Hula.

Klemens Murańka ubiegły sezon również miał nieudany. Indywidualny srebrny medalista mistrzostw świata juniorów z 2013 roku nie zdobył bowiem choćby punktu w Pucharze Świata i nie został sklasyfikowany. Bardzo słabo radził sobie także w Pucharze Kontynentalnym, w którego klasyfikacji końcowej zajął dopiero 54. miejsce.

Zawody w Wiśle rozpoczną się w piątek, 22 lipca o godz. 16 od oficjalnego treningu. Tego samego dnia o godz. 18.15 odbędą się kwalifikacje do sobotniego konkursu (godz. 15). Drugi konkurs zaplanowany jest na niedzielę. Najpierw o godz. 11 zawodnicy będą skakać w kwalifikacjach, a dwie godziny później w zawodach głównych.