Simon Ammann ma nowe zajęcie. Co dalej z jego karierą?

Adam Małysz w minioną sobotę został wybrany na stanowisko prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, a teraz podobny zaszczyt spotkał inną osobę ze świata skoków narciarskich. Simon Ammann został właśnie prezesem Olimpiad Specjalnych Szwajcaria.

Simon Ammann, który w maju skończył 41 lat, wciąż nie rozstaje się ze skokami narciarskimi. Czterokrotny mistrz olimpijski od wielu sezonów nie potrafi już osiągać spektakularnych wyników, ale wciąż czerpie radość z rywalizacji. Teraz okazuje się, że będzie miał nowe i ważne zajęcie.

Zobacz wideo Kontrowersje wokół Igi Świątek już na samym starcie Wimbledonu

Ammann jak Małysz. Też został wybrany na prezesa

Szwajcar został bowiem nowym prezesem oddziału Olimpiad Specjalnych w jego kraju. Celem tej instytucji jest działanie na rzecz aktywizacji pod względem sportowym osób z niepełnosprawnością intelektualną. Co cztery lata odbywają się Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Organizację zimowej edycji imprezy w 2029 roku powierzono właśnie Szwajcarii.

Skocznia w Zakopanem, Sandro PertileKamil Stoch jak Iga Świątek? Pertile szykuje rewolucję w skokach narciarskich

– W tej roli dołożę wszelkich starań, aby szwajcarski sport stał się inkluzywny. I za to, że osiągnięcia sportowców z niepełnosprawnością intelektualną są jako takie uznawane i honorowane – mówił Ammann, cytowany szwajcarski dziennik Tagblatt. Utytułowany skoczek ma teraz zadbać o rozwój organizacji i sprostać wyzwaniom związanym z przeprowadzeniem imprezy.

Okazuje się jednak, że mistrz świata z 2007 roku ze szwajcarskim oddziałem Olimpiad Specjalnych współpracuje już od 2013 roku, dzięki czemu zdążył już poznać sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Skoczek regularnie poświęca zawodnikom swój czas, kibicując im podczas sportowej rywalizacji, pozując do zdjęć, a także przekazując wskazówki.

Czy to oznacza, że szwajcarskich mistrz porzuci skoki narciarskie i zajmie się tylko szefowaniem w ważnej instytucji. Nic na to nie wskazuje. 41-latek nie ogłosił bowiem dotąd zakończenia kariery i znalazł się w krajowej kadrze narodowej na sezon 2022/2023.

Więcej o: