Wielkie zmiany u Ryoyu Kobayashiego. Znany trener przygotuje go do startów

Matjaz Zupan został nowym trenerem japońskiego klubu Klub Tsuchiya Home Ski Team. Pod jego wodzą trenować będą m.in. Ryoyu Kobayashi i Noriaki Kasai.

O tym, że Richard Schallert nie będzie dłużej trenerem klubu Ryoyu Kobayashiego, Tsuchiya Home Ski Team, Sport.pl informował pod koniec marca tego roku. Wieści w tej sprawie potwierdzał nam sam szkoleniowiec. 

Zobacz wideo Lewandowski: Chyba zabrakło nam trochę odwagi

Zupan wraca do łask. Poprowadzi Ryoyu Kobayashiego

- Długo nie byłem w Japonii z różnych powodów: od pandemii koronawirusa aż do moich prywatnych spraw. A żeby dobrze pracować w tamtejszym klubie, trzeba być na miejscu. Z Ryoyu nie mam problemów, ale innych zawodników nie widziałem po kilkanaście miesięcy. Dlatego podejrzewam, że szanse dalszej pracy w tym kraju są dla mnie minimalne. Jestem najbliżej pozostania tylko przy trenowaniu młodzieży w Austrii - opowiadał Schallert. 

Christian Kathol, kontroler sprzętu FIS na zawodach PŚ w skokachNowy kontroler chce skończyć ze skandalami w skokach. "Tu wszystko jest czarno-białe"

Informacje potwierdziły się, a teraz wiadomo już, że nowym trenerem japońskiego klubu, będzie Matjaz Zupan, który ma bogate CV. W przeszłości z sukcesami prowadził główną kadrę Słowenii. Za jego kadencji po mistrzostwo świata w 2005 roku sięgnął Rok Benković, drużyna wywalczyła brązowy medal w konkursie na igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City i na mistrzostwach świata w Oberstdorfie 2005.

Od 2014 do 2015 Zupan był głównym szkoleniowcem reprezentacji Rosji, a wcześniej prowadził jeszcze Francuzów. Od 2017 roku współpracował z bułgarskim skoczkiem Władimirem Zografskim.

Jak informuje portal hochi.news kontrakt srebrnego medalisty igrzysk w Calgary z 1988 roku w Tsuchiya Home Ski Team obowiązuje od 1 czerwca, a szkoleniowiec dołączy do zespołu od obozu treningowego w Zao, który rozpocznie się 20 czerwca. 

Praca w Japonii dla Matjaza Zupana to szansa na powrót do czołówki trenerów na świecie. W ostatnich latach raczej nie wymieniano go w tym gronie. Ale współpraca z takim zawodnikiem, jak Ryoyu Kobayashi, który był najlepszym skoczkiem minionego sezonu, może otworzyć nowy rozdział w karierze szkoleniowca.

Więcej o: