Nagła rezygnacja w skokach narciarskich. Kontrowersyjny Fin odchodzi

Mika Jukkara zrezygnował z funkcji kontrolera sprzętu w Pucharze Świata po zaledwie jednym sezonie. O swojej decyzji Fin poinformował w środowe popołudnie. Jego następcą został Christian Kathol. Już za nieco ponad miesiąc Austriak zadebiutuje na nowym stanowisku.

Jeszcze przed sezonem 2021/2022 doszło do zmiany na stanowisku kontrolera sprzętu w Pucharze Świata - legendarnego Seppa Gratzera zastąpił Mika Jukkara. Jednak już od samego początku praca Fina wzbudzała ogromne kontrowersje. Więcej niż o rywalizacji sportowej mówiło się o aspektach związanych ze strojami skoczków.

Dochodziło do częstych dyskwalifikacji. Problemem były nie tylko nieprzepisowe kombinezony, ale także długość i szerokość nart oraz nieodpowiednie buty. I to właśnie z tą częścią ubioru miał problem Fin w kontekście polskich skoczków. Jukkara zabronił naszym reprezentantom używania w Willingen butów, które szykowali pod kątem igrzysk, co znacznie utrudniło im przygotowania do głównej imprezy. 

Zobacz wideo Czysta perfekcja. Tak Stoch nagle odmienił swoje skoki

Jukkara na własną prośbę rezygnuje z funkcji kontrolera sprzętu w Pucharze Świata. FIS ogłasza następcę Fina

Po całym sezonie na Mikę Jukkarę spadła lawina krytyki. Negatywną opinię o kontrolerze wyraził zarówno jego poprzednik Sepp Glatzer, jak i Adam Małysz. Dyrektor Polskiego Związku Narciarskiego wyznał w jednym z wywiadów, że Fin jest totalnie nieprzewidywalny, a jego zaskakujące decyzje często wypaczają wyniki zawodów. To właśnie brak konsekwencji był najczęstszym zarzutem kierowanym pod jego adresem.

Skoki narciarskie mogą zawitać do Warszawy. Powstał projekt zawodówSkoki narciarskie mogą zawitać do Warszawy. Powstał projekt zawodów

Ostatecznie Fin sam postanowił zrezygnować ze stanowiska, o czym poinformował w środę. - Nadszedł czas, abym z powodów osobistych stawił czoła innym wyzwaniom. Skoki narciarskie zawsze będą częścią mojego życia - przyznał Jukkara, cytowany przez stronę fis-ski.com. 

Kilka godzin później Międzynarodowa Federacja Narciarska ujawniła, kto zastąpi Fina. Nowym kontrolerem sprzętu został Austriak Christian Kathol. 57-latek może pochwalić się doświadczeniem na podobnym stanowisku. Bowiem w poprzednich latach zdarzało mu się pełnić rolę drugiego kontrolera. Był także koordynatorem zawodów FIS Cup.

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

- Zaszczytem będzie pracować w roli kontrolera sprzętu w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Po sezonie olimpijskim wprowadziliśmy wiele zmian. Bardzo szanuję Mikę Jukkarę, który miał wiodącą rolę w tym procesie. Moim celem jest, aby kontrola była przejrzysta dla zawodników i trenerów - wraz z całą dokumentacją i statystykami dostępnymi dla zespołów - podkreślił nowy kontroler sprzętu z ramienia FIS w Pucharze Świata. 

Kraus zakończył karierę. Mistrz olimpijski w skokach ma żal do systemuKraus zakończył karierę. Mistrz olimpijski w skokach ma żal do systemu

Austriak zadebiutuje w nowej roli już za nieco ponad miesiąc - w dniach 23-24 lipca odbędą się pierwsze zawody Letniego Grand Prix w Wiśle

Więcej o: