Wybrano gospodarza MŚ w narciarstwie klasycznym w 2027 roku. Klamka zapadła

Podczas środowego Kongresu FIS w Mediolanie ogłoszono, że mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w 2027 roku odbędą się w szwedzkim Falun. Zaplanowane na 2026 roku mistrzostwa świata w lotach z kolei zorganizuje Oberstdorf.

W gronie kandydatów do organizacji MŚ w narciarstwie klasycznym w 2027 roku znajdowali się jedynie Szwedzi. Dzięki temu Falun po raz piąty w historii będzie gospodarzem tej imprezy. Wcześniej miało to miejsce odpowiednio w 1954, 1974, 1993 i 2015 roku.

Zobacz wideo W skokach narciarskich są równi i równiejsi!

Halvor Egner Granerud podczas Turnieju Czterech SkoczniGranerud wszczął bunt ws. różnicy płac

Dobre wspomnienia Biało-Czerwonych z Falun i Oberstdorfu

Falun wśród polskich sportowców wywołuje przyjemne wspomnienia. W tej ważnej dla historii narciarstwa szwedzkiej miejscowości biało-czerwoni wywalczyli cztery brązowe medale - Jan Staszel (bieg na 30 km stylem klasycznym) i Stefan Hula senior (kombinacja norweska) w 1974 roku, Justyna Kowalczyk i Sylwia Jaśkowiec (sprint drużynowy), a także Piotr Żyła, Klemens Murańka, Jan Ziobro i Kamil Stoch (konkurs drużynowy w skokach narciarskich) w 2015 roku.

 

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Podobny układ kandydatów był w przypadku ubiegania się o przeprowadzenie mistrzostw świata w lotach narciarskich w 2026 roku. Jedynym kandydatem był Oberstdorf i to właśnie tam odbędzie się impreza, co stanie się już po raz siódmy. W 2018 roku po srebrny medal sięgnął Kamil Stoch, który również wywalczył brązowy medal w drużynie z Piotrem Żyłą, Stefanem Hulą i Dawidem Kubackim.

Ustalono kalendarze na sezon 2022/23

Zanim mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym zawitają do Falun, odbędą się dwie edycje tej imprezy. W 2023 roku zostaną one zorganizowane w Planicy, a dwa lata później w Trondheim. Jeśli chodzi o mistrzostwa świata w lotach narciarskich, w 2024 roku rozegrane zostaną w Bad Mitterndorf.

Apoloniusz Tajner i Adam MałyszMałysz może zastąpić Tajnera. "Wpłynęła tylko jedna kandydatura"

Podczas Kongresu FIS zatwierdzono ponadto kalendarze na sezon 2022/23. 23 lipca w Wiśle zainaugurowana zostanie tegoroczna edycja Letniego Grand Prix. Na tym samym obiekcie odbędzie się również pierwszy konkurs z cyklu Pucharu Świata (5-6 listopada 2022).

Więcej o: