Koniec epoki w skokach narciarskich. Carina Vogt kończy karierę

Carina Vogt po dwóch sezonach niepowodzeń powiedziała "dość". Pierwsza w historii mistrzyni olimpijska w historii postanowiła zakończyć karierę w wieku 30 lat. - Zauważyłam, że jestem fizycznie ograniczona - wytłumaczyła Niemka.

Carina Vogt już na zawsze zapisała się w historii skoków narciarskich. Niemiecka skoczkini wygrała pierwszy olimpijskich konkursów, który został rozegrany podczas igrzysk w Soczi w 2014 roku. Poza tym na swoim koncie ma wiele medali mistrzostw świata. Niestety ostatnie lata nie były dla niej udane, także ze względu na problemy ze zdrowiem, co popchnęło Vogt do decyzji o zakończeniu kariery.

Carina Vogt zakończyła karierę. "Nie mogę już dłużej spełniać oczekiwań"

W swoim ostatnim sezonie w karierze Carina Vogt startowała głównie w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Mistrzyni olimpijska z Soczi była dwukrotnie trzecia w grudniowych zawodach w Zhangjiakou. W marcu wyruszyła na amerykańskie tournée, składające się z konkursów w Park City, Whistler oraz Lake Placid. Starty w Ameryce Niemka zakończyła jednak już po pierwszym weekendzie (12. i 1. miejsce w Park City) z powodu pozytywnego wyniku testu na Covid-19.

Niepowodzenia oraz jak się okazuje problemy z wykrzesaniem maksymalnego potencjału ze swojego organizmu, sprawiły, że 30-latka postanowiła przejść na sportową emeryturę. - Zauważyłam, że stałam się fizycznie ograniczona i nie mogę startować już tak dobrze jak przed laty. Zawsze żyłam tym sportem w stu procentach, ale przez ostatnie dwa lata zrozumiałam, iż to wszystko już nie funkcjonuje jak dawniej i nie jestem w stanie dalej spełniać moich oczekiwań. Postanowiłam zamknąć rozdział o skokach narciarskich - przekazała Niemka, cytowana przez magazyn "Kicker".

Vogt zapowiedziała, że przyszłość wiąże z pracą w policji federalnej, z którą była związana jeszcze jako skoczkini. - Już niedługo czeka mnie zaawansowany kurs. Chciałabym kontynuować swoją edukację i zachować jeszcze kilka opcji na przyszłość - zapowiedziała historyczna mistrzyni olimpijska z Soczi.

Niemka na zawsze zapisała się w annałach skoków narciarskich

Poza sukcesem w Soczi Carina Vogt zdobyła aż sześć krążków mistrzostw świata. Jej pierwszym krążkiem był brąz w 2013 z Val die Fiemme ze skoczni normalnej. Z kolei pierwsze dwa złota wywalczyła podczas MŚ w Falun w 2015 roku na skoczni normalnej oraz w konkursie drużyn mieszanych. Ten samy wynik powtórzyła dwa lata później w Lahti, a w 2019 roku sięgnęła po mistrzostwo świata z koleżankami w drużynie.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

W Pucharze Świata Niemka nie odnosiła już aż tak spektakularnych sukcesów. W sumie wygrała dwa konkursy zawodów tej rangi, 11-krotnie stanęła na drugim stopniu podium, a dziewięć na trzecim. Najwyżej sklasyfikowana została na koniec sezonu 2013/14, kiedy zajęła 2. miejsce w "generalce", tracąc jednak do Sary Takanashi aż 914 punktów Rok później Vogt była trzecia.