Rosja rezygnuje z walki o przywrócenie sportowców. Tłumaczenie? "FIS nas wspiera"

FIS wykluczyła z rywalizacji zawodników pochodzących z Rosji. Prezes rosyjskiej federacji skoków narciarskich Dmitrij Dubrownik poinformował, że nie zamierza walczyć o cofnięcie zakazu. Wszak ich zdaniem wycofanie Rosjan miało służyć głównie zapewnieniu im bezpieczeństwa.

Atak Rosji na Ukrainę trwa już od niemal dwóch miesięcy. Za wschodnimi granicami Polski dochodzi do coraz większych aktów terroru, zakrawających nawet o ludobójstwo. Instytucje polityczne nakładają kolejne sankcje na kraj agresora. Podobne działania podejmują też organizacje sportowe. Jedną z nich jest Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS), która po silnych protestach reprezentacji Polski i Norwegii wykluczyła z rywalizacji zawodników pochodzących z państwa najeźdźcy. 

Zobacz wideo Kluczowy dzień dla przyszłości Lewandowskiego. "Na czerwono w kalendarzu"

Rosyjska Federacja Skoków Narciarskich rezygnuje z odwołania do CAS. "FIS nas wspiera"

Mimo niezadowolenia z decyzji FIS Rosyjska Federacja Skoków Narciarskich zrezygnowała z walki o cofnięcie zakazu. O decyzji poinformował Dmitrij Dubrowski. Prezes związku wyznał w rozmowie z agencją TASS, że na początku rzeczywiście przygotowywał odwołanie do Sportowego Sądu Arbitrażowego, ale ostatecznie zaniechał tej myśli. Powodem miało być zapewnienie jednej z członkiń Rady FIS, że "zakaz jest podyktowany bezpieczeństwem rosyjskich zawodników".

Więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Łukasz Kruczek i Adam MałyszMałysz odpowiada na emocjonalny wpis Joanny Szwab. Wini sztab Kruczka

- Rozmawialiśmy z Jeleną Wialbe i postanowiliśmy nie składać wniosku. Decyzja o zawieszeniu udziału reprezentacji wynika z niemożności zagwarantowania bezpieczeństwa naszym sportowcom. FIS wspiera nas i bardzo docenia nasze partnerstwo - zakomunikował Dubrowski.

Te słowa niejako potwierdzają oficjalny komunikat Międzynarodowej Federacji Narciarskiej sprzed niemal dwóch miesięcy. Wtedy to organizacja w kontrowersyjny sposób uzasadniła decyzję o wykluczeniu Rosjan z rywalizacji. FIS przyznało, że ich postawa wynika z troski o "bezpieczeństwo i ochronę wszystkich sportowców biorących udział w zawodach".

Hideharu MiyahiraJapońska kadra bez trenera. Miyahira odchodzi

Więcej o: