FIS planuje kolejne zmiany. Więcej zawodników na igrzyskach i w lotach

W przyszłym sezonie może dojść do wielu zmian w skokach narciarskich. Wśród propozycji od Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) pojawia się m.in. wydłużona procedura czy brak kwalifikacji na zimowych igrzyskach olimpijskich - informuje portal skijumping.pl.

Podczas środowego spotkania FIS-u uzgodniono sporą rewolucję. Po raz pierwszy w historii kobiety zostaną dopuszczone do występowania na skoczniach do lotów, natomiast zasady rozgrywania zawodów będą zgoła odmienne od zawodów mężczyzn. Zawodniczka będzie musiała mieć ukończone 18 lat, a dodatkowo musi zajmować miejsce w czołowej piętnastce Pucharu Świata. Dodatkowo FIS ustalił terminarz na przyszły sezon, z którego wynika, że do kalendarza wrócą zmagania w Iron Mountain w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz wideo Kluczowa rozmowa dla przyszłości polskich skoków. PZN potwierdza

Nowe propozycje od FIS na nowy sezon. Zniesienie kwalifikacji na igrzyskach olimpijskich

Portal skijumping.pl informuje o nowych propozycjach, które mogą zostać zatwierdzone przez FIS na kolejne sezony skoków narciarskich. Część z nich dotyczy kwalifikacji. FIS ma zrezygnować z kwalifikacji na igrzyskach olimpijskich i zamierza dopuszczać wszystkich zgłoszonych zawodników z zachowaniem limitu czterech sportowców na daną reprezentację. Poza tym do zawodów z cyklu Pucharu Świata w lotach kwalifikację ma już wywalczać 50 najlepszych skoczków, a nie 40.

W trakcie zawodów Pucharu Świata mężczyzn żółte światło na belce startowej będzie teraz zapalane na okres pomiędzy 10 a 60 sekund. FIS zmieni też zasady, które jak dotąd były egzekwowane w ostatnim konkursie sezonu w Planicy. Mowa o zmianie kolejności startowej, która zakładałaby odwróconą kolejność klasyfikacji z Pucharu Świata. Do tej pory organizatorzy egzekwowali odwróconą kolejność z klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach.

FIS postanowił nie zwiększać liczby punktujących zawodników w FIS Cup i zakazał stosowania fluorowanych wosków, co pomoże zagwarantować uczciwą rywalizację i równe szanse. Wszystkie propozycje od federacji mają zostać ocenione i zatwierdzone 9 maja na specjalnym posiedzeniu, a część z propozycji FIS planuje testować podczas Letniego Grand Prix.

Więcej o: