Prevc nie miała rywalki w Zakopanem. Takiego sukcesu jej rodzina jeszcze nie miała

Jakub Balcerski
Kolejne złoto dla rodziny Prevców. Tym razem nie chodzi jednak o Petera, Domena, czy Cene, a o 17-letnią Nikę Prevc, która w Zakopanem została mistrzynią świata juniorek na Średniej Krokwi. - Zdaję sobie sprawę, że ludzie odbierają mnie jako tą czwartą z Prevców, czy siostrę tych znanych braci. A to jednak przede wszystkim mój medal - przekonywała w rozmowie dla Sport.pl po konkursie Słowenka.

Urodziła się w 2005 roku, a już jedenaście lat później była mistrzynią kraju w kategorii do lat 11. Nika to najmłodszy skaczący członek rodziny Prevców i siostra trójki braci, spośród których każdy stał już na podium Pucharu Świata

Zobacz wideo "Mamy teraz taki sezon, jak w 2014/2015"

Nika Prevc na podium najważniejszego cyklu skoków jeszcze nie była, ale właśnie zdobyła inne cenne trofeum. Słowenka była zdecydowaną faworytką do zdobycia złota mistrzostw świata juniorów na Średniej Krokwi w Zakopanem. Wygrywała wszystkie treningi, skakała najdalej. W zasadzie nie miała rywalki. I oczekiwań nie zawiodła. 

Nika Prevc zdobyła złoto, choć upadła i odczuwała wielką presję. "Byłam zestresowana"

Słowenka oddała dwa znakomite skoki na 99 i 99,5 metrów - najdłuższe w konkursie. Zdobyła złoto z przewagą aż dziesięciu punktów nad rodaczką Tadą Bodlaj i 16,8 punktu nad Kanadyjką Alexandrą Loutitt. To jej największy sukces w dotychczasowej karierze.

Michal DoleżalSensacyjne słowa Tajnera o zmianie trenera skoczków. Potwierdził głównych kandydatów

Zaczęło się jednak bardzo nerwowo i nieprzyjemnie dla Prevc. Skoczyła 96,5 metra i wygrała serię próbną, ale upadła przy lądowaniu. - Wszystko w porządku, na szczęście nic mi się nie stało - mówiła Sport.pl już po konkursie. W nim nie było upadków, ale młoda skoczkini zdradza, że z trudem opanowała nerwy. - Odczuwałam wielką presję przed każdym skokiem. Byłam zestresowana, nałożyłam na siebie chyba aż za duży nakład emocji i oczekiwań, ale udało mi się utrzymać skupienie. Po zawodach emocje opadły i się uspokoiłam. Teraz mogę się już tylko cieszyć - wskazała uśmiechnięta zawodniczka. 

"Ludzie odbierają mnie jako tą czwartą z Prevców, czy siostrę tych znanych braci. A to mój medal"

Peter Prevc to czterokrotny medalista olimpijski, trzykrotny medalista mistrzostw świata, mistrz świata w lotach, czy zdobywca Kryształowej Kuli i zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni. Domen Prevc pięciokrotnie wygrywał konkursy Pucharu Świata, dziesięciokrotnie stał w nich na podium i był nawet liderem cyklu. Za to Cene Prevc na podium stał dotąd raz, ale w Pekinie wywalczył olimpijskie srebro w drużynie. Teraz do tego panteonu sukcesów w rodzinie Prevców dołącza sukcesy Niki Prevc. I to taki, którego jeszcze nie mieli - indywidualnego złota mistrzostw świata juniorów nie ma żaden z braci. 

Dawid Kubacki i zgaszone bandyNiecodzienna sytuacja na skoczni w Lillehammer. Komunikat zaskoczył wszystkich

W mediach społecznościowych można znaleźć kilka wspólnych zdjęć rodzeństwa Prevców. Na jednym z nich najstarszy Peter patrzy, jak Domen, Cene i Nika udają, że kanapa z salonu słoweńskiej rodziny jest rozbiegiem skoczni i przyjmują pozycję najazdową. To jednak dość stare zdjęcie, a nowszych jest tylko kilka. Każdy z braci, podobnie jak ich siostra Nika, podąża swoją ścieżką. Ona poza skocznią zajmuje się kotem, czy gra na pianinie. Z braćmi rozmawia i pozostaje w kontakcie, ale nie widuje się tak często, jak w dzieciństwie. 

Pytamy ją, czy jest dumna, że skokowe dziedzictwo rodziny Prevców dzięki niej właśnie znalazło swoje przedłużenie i napisała kolejny piękny rozdział tej historii. - Zdaję sobie sprawę, że ludzie odbierają mnie jako tą czwartą z Prevców, czy siostrę tych znanych braci. A to jednak przede wszystkim mój medal. Wiem, że oni mają ich wiele i często będę postrzegana głównie przez ich pryzmat. Ale teraz mam własne sukcesy, tworzę jakby własne imię w świecie skoków - tłumaczyła Nika Prevc.

Prevc: Myślę o wielkich sukcesach, ale muszą przyjść z czasem

Jakie aspiracje ma Słowenka? - Myślę o wielkich sukcesach takich, jak Kryształowa Kula, czy medale mistrzostw świata w gronie seniorek. Tylko że one muszą przyjść z czasem. Na razie chcę ustalić swoje kolejne cele treningowe i ciężko pracować, żeby podczas kolejnych ważnych zawodów przyszły równie dobre wyniki - odpowiedziała Prevc.

Finland Ski JumpingWielkie zmiany w klasyfikacji Raw Air. Spory spadek i duża strata Stocha

- Na razie muszę skończyć mistrzostwa świata juniorów kolejnymi konkursami, a potem wiem tyle, że jadę do Oberhofu na finał Pucharu Świata. Potem jeszcze na Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy w Vuokatti i to by było na tyle, jeśli chodzi o ten sezon - wyjaśniła Prevc. Na sobotę, 5 marca zaplanowano konkurs drużynowy kobiet podczas MŚJ w Zakopanem, a dzień później odbędzie się rywalizacja drużyn mieszanych.

Więcej o: