Rosjanie wyproszeni z COS-u w Zakopanem. "Decyzja należała do mnie"

Rosyjscy skoczkowie zostali wyproszeni z hotelu Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem - informuje "Tygodnik Powszechny". - Decyzja należała do mnie - powiedział Sebastian Danikiewicz, dyrektor COS.

W poniedziałek Polski Związek Narciarski postawił ultimatum. Minister sportu Karol Bortniczuk poinformował, że Polska nie zorganizuje konkurencji skoków narciarskich oraz kombinacji norweskiej w rozpoczynających się mistrzostw świata juniorów w Zakopanem, jeśli wystąpią w nich rosyjscy sportowcy. Naciski chyba podziałały, bo we wtorek FIS podjął decyzję o wykluczeniu rosyjskich i białoruskich zawodników w zawodach skoków narciarskich

Zobacz wideo Warszawska Arena Ursynów przekazana do dyspozycji uchodźców

Rosjanie przeniesieni z hotelu i wykluczeni z zawodów w Zakopanem. "Moja decyzja"

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami PZN na wtorkowych listach treningowych zabrakło nazwisk rosyjskich skoczków. "Tygodnik Powszechny" poinformował też, że zawodnicy zostali przeniesieni z hotelu Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.

- Decyzja o przeniesieniu rosyjskich skoczków z hotelu Centralnego Ośrodka Sportu należała do mnie. Ma oczywiście związek z agresją na Ukrainę. Skoczkowie nie zostali jednak wyrzuceni z hotelu, a przeniesieni na prywatne kwatery - powiedział Sebastian Danikiewicz, dyrektor COS w Zakopanem.

Najnowsze informacje ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę >> 

- PZN stoi na stanowisku, że wobec agresji Rosji na Ukrainę, reprezentanci Rosji nie powinni startować w konkursach. Lobbujemy bardzo aktywnie za wykluczeniem Rosjan z wszelkich zawodów na szczeblu międzynarodowym we wszystkich dyscyplinach pod egidą FIS. Zaangażowaliśmy w to Ministerstwo Sportu i na tym szczeblu też trwają naciski - powiedział Jan Winkiel, sekretarz Polskiego Związku Narciarskiego w rozmowie ze skijumping.pl.

Pierwsze zawody w ramach mistrzostw świata juniorów w Zakopanem mają odbyć się 2 marca. Wtedy o medale powalczą kombinatorzy i kombinatorki norweskie. 

FIS zawiesza zawodników z Rosji i Białorusi. Kontrowersje

Kontrowersje i to spore budzi jednak tłumaczenie FIS. Jak się okazuje, rosyjscy i białoruscy sportowcy zostali wykluczeni nie w ramach sankcji czy solidarności z Ukrainą, ale ze względu na... ich bezpieczeństwo. "Aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę wszystkich sportowców biorących udział w zawodach FIS, Rada FIS jednogłośnie zdecydowała, zgodnie z zaleceniem MKOl, że ze skutkiem natychmiastowym żaden sportowiec z Rosji lub Białorusi nie będzie brał udziału w żadnych zawodach FIS na żadnym poziomie do końca rozgrywek FIS w sezonie 2021-2022" - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.